Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Sprawozdanie z działania artylerii 2 Korpusu w bitwie o Bolonię

Sprawozdanie z działania artylerii 2 Korpusu w bitwie o Bolonię

28,23

 

Prezentowana pozycja jest sprawozdaniem z działań artyleryjskich 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas batalii o Bolonię. Stanowi część dokumentacji szlaku bojowego 2 Korpusu, która została zebrana i opublikowana dla celów wewnętrznych przez dowództwo artylerii tej jednostki w 1946 r. w Ankonie. Zawiera niezwykle wartościowe z punktu widzenia zawodowego historyka, ale także amatora-pasjonata, materiały dotyczące II wojny światowej.
Sprawozdanie dowództwa artylerii 2 Korpusu z jej udziału w bitwie bolońskiej nie było dotychczas udostępnione szerokiemu gronu czytelników. Dzięki tej publikacji wiedza historyczna o dziejach oręża polskiego w latach II wojny światowej zostanie znacznie wzbogacona. O wartości przygotowanej do druku publikacji decyduje także jej naukowe opracowanie autorstwa Profesora Przemysława Waingertnera. Opatrzył on tekst przypisami, przygotował indeks nazw geograficznych, a także zaproponował czytelnikom literaturę przedmiotu, umożliwiającą skonfrontowanie danych ze sprawozdania z sądami historyków.

Opracowanie i wstęp – Przemysław Waingertner

Księży Młyn
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-772-9198-6

Liczba stron: 132

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...