Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Sypałem ziarna maku… Podróż grecka Zbigniewa Herberta

Maria Kalinowska

Sypałem ziarna maku… Podróż grecka Zbigniewa Herberta

27,06

 

Zbigniew Herbert kilkukrotnie podróżował do Grecji, gdzie odwiedził najważniejsze, fundamentalne dla greckiej kultury i tradycji europejskiej miejsca, jak Ateny, Delfy, Korynt, Mykeny, Spartę. Podróże te zaowocowały esejami i wierszami, które pokazują fascynację poety kulturą grecką. Książka stanowi próbę opisania najważniejszych wątków oraz specyfiki greckiego podróżopisarstwa Zbigniewa Herberta na tle innych przykładów literackich wędrówek pisarzy do tego kraju.

******

“I sprinkled poppy seeds…”: Zbigniew Herbert’s Greek Journey

In the course of several trips to Greece, Zbigniew Herbert visited places that are the most important, fundamental even, for Greek culture and the classical European tradition, such as Athens, Delphi, Corinth, Mycenae and Sparta. His Greek travels resulted in great works: essays and poems that show the poet’s fascination with Greek culture. The book is an account of the most important themes and unique aspects of his Greek travel writing, captured against the background of other examples of writers’ literary journeys to the same country.

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-235-5887-3

Liczba stron: 290

Format: 14.5x20.5cm

Cena detaliczna: 37,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...