Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

System ustrojowy Senegalu

Łukasz Jakubiak

System ustrojowy Senegalu

39,90

 

Niniejsza monografia, wręcz wzorcowo trzymająca się najlepszych kanonów określających sposób pisania studiów ustrojowych, zyskuje jeszcze na atrakcyjności wskutek umiejętnego połączenia aspektów ustrojowych i konstytucyjnych z ujęciem politologicznym. Autor nie tylko kompetentnie przeanalizował formalne regulacje konstytucyjne, szczegółowo scharakteryzował usytuowanie w systemie ustrojowym Senegalu poszczególnych instytucji, tj. prezydenta republiki, rządu, parlamentu i organów władzy sądowniczej, wnikliwie przedstawiając tryb ich powoływania, kompetencje oraz odpowiedzialność polityczną i prawną, ale ponadto zadał sobie trud prześledzenia, jak ów formalny mechanizm działa w praktyce politycznej oraz czy praktyka ta w pełni i bez reszty przystaje do uregulowań konstytucyjnych, czy też występują tu jakieś niezgodności. Celowi konfrontacji strony formalnej z faktyczną służą głównie dwa zamykające pracę rozdziały, w których Autor przybliżył specyfikę systemu partyjnego, a także opisał, jak senegalski system ustrojowy działał pod rządami czterech prezydentów, zwracając uwagę na to, w jaki sposób osobowość, ambicje i cele polityczne danego szefa państwa wpływały na treść sprawowanej funkcji.
Z recenzji prof. dr. hab. Marka Bankowicza

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-233-3758-4

Liczba stron: 206

Format: 165x235mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...