Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Szaman z rzeki Opowieści wiślane

Andrzej Stański

Szaman z rzeki Opowieści wiślane

24,90

 

„Szaman z rzeki. Opowieści wiślane” to zbiór baśniowych przygód doświadczonego szypra szesnastowiecznej szkuty pocztowej i jego załogi.
Szyper, czyli tytułowy Szaman, to nie tylko niezrównany filsak, ale również uzdrowiciel, znakomity zielarz i znawca tajemnych mikstur. U boku ma siłacza Waldemara, Marcza – miłośnika astronomii, awanturniczego górala Krisa, sprytną hucułkę Mariję i zawsze uśmiechniętą pół Francuzkę Matyldę. Z taką załogą Szamanowi żadne zadanie nie jest straszne.
Pływając po Wiśle, od Krakowa po Gdańsk, przewożą królewską pocztę i przyjmują zlecenia, których nikt inny nie odważyłby się przyjąć, jak transport niezwykłych kamieni z kosmosu, które mogą uratować flotę szwedzkiego króla. Ale nawet gdy na pokład biorą zwykłe materiały do budowy warszawskiego mostu, muszą stawić czoło niezwykłym wyzwaniom.
Spotykają rusałki, syreny i gryfy, huculskich zbójów i przerażającą Czarną Szkutę, o której krążą wśród flisaków legendy. Walczą z groźnymi utopcami, uciekają przed Buksami – wiślanymi piratami i ratują z rąk najemników chłopca, który okazuje się być dziewczyną. Nie straszny im Bazyliszek, ani naukowe wynalazki, dzięki którym w rekordowym czasie i w niezwykły sposób przenoszą się wraz ze swoją szkutą z Wisły na francuską Loarę. A wszystko to w otoczeniu pełnych zboża spichrzów i w atmosferze handlowych transakcji, które przypominają, że pięćset lat temu królowa polskich rzek przeżywała swoje najlepsze dni. Na kartach „Szamana z rzeki” można odnaleźć ślady tych wspaniałych, zapomnianych dziś czasów.

STAŃSKI ANDRZEJ
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-951-7810-8

Liczba stron: 96

Cena detaliczna: 24,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...