Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Szpiedzy i komisarze

Robert Service

Szpiedzy i komisarze

5.6

(25 ocen) wspólnie z

42,53

Szpiedzy, agenci, dziennikarze i dyplomaci. Kto wyniósł Lenina do władzy?

Narodziny komunistycznego imperium zła z zupełnie nowej perspektywy. Rewolucja bolszewicka oczami dyplomatów, szpiegów, biznesmenów, idealistów i fanatyków. Nieznanych bohaterów historii – tych, którzy robili wszystko, by zapewnić komunistom zwycięstwo i tych, którzy za wszelką cenę próbowali im przeszkodzić.

Szpiedzy i komisarze to obraz bezprecedensowej walki o wpływy, pieniądze i rząd dusz w dniach, kiedy władza w Rosji leżała na ulicy. Bezwzględni milionerzy, alianccy szpiedzy infiltrujący szeregi Armii Czerwonej i amerykański ambasador w Rosji: człowiek mający słabość raczej do whisky, sekretarek i golfa niż do polityki. Jaką naprawdę odegrali rolę? Kto był najlepszym przyjacielem Trockiego i dlaczego wydano na niego wyrok śmierci? I czy rzeczywiście świat zachodni zawiązał spisek mający na celu zniszczenie komunistów?

Robert Service, światowej sławy specjalista od dziejów Rosji, sięga do nieznanych dotąd materiałów, by odkryć wewnętrzne mechanizmy najważniejszej rewolucji XX wieku. Pod jego mistrzowskim piórem historia początków Związku Radzieckiego ożywa na nowo.

Znak
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2013-01-21

ISBN: 978-83-240-2158-1

Opracowanie graficzne
Paweł Panczakiewicz / PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN

Liczba stron: 464

Znak

Format: 150x235

Cena detaliczna: 59,90 zł

Tłumaczenie: Mirosław Bielewicz

Ciekawostki historyczne

Jesienią 1917 roku władza na Kremlu, a zatem i przyszłość Rosji, była na wyciągnięcie ręki dla każdego. Wystarczyło tylko umieć ją umiejętnie przechwycić. W walce o przewodnictwo wzięli udział bolszewicy, biali oraz wywiady obcych państw. Swych reprezentantów mieli doprawdy osobliwych („Organista, oszust, kobieciarz… Prawdziwi agenci Jego Królewskiej Mości”). Zobacz więcej >>

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...