Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Uprawnienia rodzicielskie po nowelizacji kodeksu pracy

Kostrzewa Magdalena, Skibińska Małgorzata, So

Uprawnienia rodzicielskie po nowelizacji kodeksu pracy

69,00

 

Na początku 2016 r. - w styczniu wejdą w życie kolejne istotne zmiany przepisów kodeksu pracy, które dotyczą uprawnień rodzicielskich. Celem ich wprowadzenia jest ułatwienie pracownikom godzenia życia zawodowego z realizacją obowiązków rodzicielskich. Spowodują również uproszczenie i uporządkowanie przepisów związanych z urlopami rodzicielskimi.

W poradniku w sposób przystępny i kompleksowy omówione zostały wszystkie przedmiotowe zmiany, w tym związane z systemem funkcjonowania urlopów rodzicielskich, a mianowicie rezygnację z likwidacja dodatkowego urlopu macierzyńskiego i włączenie go do wymiaru urlopu rodzicielskiego. Nowe przepisy wprowadzają możliwość wydłużenia terminu, w którym można skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Kolejnym nowym rozwiązaniem wprowadzonym przez nowelizację, a przedstawionym w publikacji jest wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego, w sytuacji łączenia urlopu z pracą u pracodawcy, który tego urlopu udzielił czy wprowadzenie możliwości wykorzystania urlopu rodzicielskiego w częściach nienastępujących bezpośrednio po sobie.

Autorzy przedstawiają również inne zmiany, które wejdą w życie 2 stycznia 2016 r., a dotyczące m.in.:
- wydłużenia okresu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego i urlopu wychowawczego,
- zwiększenia stabilizacji zatrudnienia pracowników rodziców,
- ułatwienia możliwości dzielenia się uprawnieniami między pracującymi rodzicami.
W publikacji przybliżono także nowe zasady udzielania urlopów związanych z rodzicielstwem, w tym urlopów ojcowskich, urlopów wychowawczych, urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Dla zobrazowania omawianej materii zmiany przepisów w tym zakresie ujęto również w formie tabelarycznej i porównano ze stanem sprzed nowelizacji.

Czytelnicy znajdą tu również pełny tekst ustawy - kodeks pracy w podwójnym brzmieniu przepisów ze stanem prawnym obowiązującym do 1 stycznia 2016 r. i od 2 stycznia 2016 r.

Wolters Kluwer
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-264-9683-7

Liczba stron: 316

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 69,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...