Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wschodnia Rumunia, Mołdawia od Karpat do Dniestru. Przewodnik krajoznawczy

Figiel Stanisław

Wschodnia Rumunia, Mołdawia od Karpat do Dniestru. Przewodnik krajoznawczy

39,86

 


Mołdawia to kraina historyczno-geograficzna w środkowo-wschodniej Europie położona między Karpatami Wschodnimi a środkowym i dolnym Dniestrem. Na południu sięga wybrzeża Morza Czarnego, na północy zaś doliny Czeremoszu i granic Pokucia.

Mołdawia to kraina nie do końca jeszcze poznana, owiana przeto lekką mgiełką tajemniczości, niedomówień i sprzecznych informacji. Potrafi zaskoczyć, zachwycić i zafascynować bogatą i nadspodziewanie dobrze zachowaną spuścizną przeszłości; przenikającymi się wzajemnie krajobrazami kulturowymi. Dominuje oczywiście kultura Rumunów, ale także inne grupy etniczne, w większych bądź mniejszych skupiskach, zamieszkują od wieków te ziemie. To wszystko wkomponowane jest w krajobraz przyrodniczy nie do końca skażony cywilizacją. Zachwycą tu gościa wspaniałe pejzaże karpackich szczytów i zboczy, połogie wyżyny i żyzne równiny z malowniczo wijącymi się dolinami dużych rzek.

Zawartość przewodnika:

Co to jest Mołdawia?

Jak korzystać z przewodnika

MOŁDAWIA Z LOTU PTAKA

Przegląd atrakcji krajoznawczych.

Nieco geografii (położenie i podstawowe informacje, topografia i geomorfologia, hydrografia, klimat, środowisko przyrodnicze, szata roślinna, świat zwierzęcy, ochrona przyrody, zagadnienia gospodarcze)

Ludność, kultura, tradycja, (zaludnienie i struktura etniczna, stosunki wyznaniowe, kultura ludowa) W kręgu historii (Krótkie kalendarium historii ziem mołdawskich, zestawienie władców Mołdawii, od pradziejów do podbojów rzymskich, czas wędrówki ludów, Bogdan Voda i jego czasy, Mołdawia za Stefana Wielkiego, między Polską a Turcją, Bukowina pod panowaniem austriackim, Polacy na Bukowinie, Besarabia pod panowaniem carskiej Rosji, Polacy w Besarabii, Książę Cuza i zjednoczenie Rumunii, l wojna światowa na ziemiach mołdawskich, Mołdawie w zjednoczonym królestwie, II wojna światowa, Rumunia w obozie socjalistycznym, w sowieckiej republice, w niepodległej Republice Mołdawii)

Rewasz Oficyna Wydawnicza
Oprawa miękka

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-62460-81-6

Liczba stron: 400

Cena detaliczna: 63,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...