Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wybrane administracyjno-prawne aspekty funkcjonowania państwa w latach 1919-1921

Wybrane administracyjno-prawne aspekty funkcjonowania państwa w latach 1919-1921

31,64

 

[…] opracowanie poświęcono ukazaniu działań państwa w obszarze administracyjno-prawnym wynikającym z potrzeby przeciwstawienia się militarnemu zagrożeniu nowo odbudowującego się państwa – co stanowiło pierwszoplanową jego aktywność w tym okresie – ale również wysiłki mające zapewnić bezpieczeństwo wewnętrzne w kraju oraz zreorganizować obszary stanowiące konglomerat rozwiązań odziedziczonych po zaborcach. Za ciekawe rozwiązanie należy uznać uwspółcześnienie języka przedstawianych rozwiązań prawnych, z jednoczesnym sygnalizowaniem oryginalnej pisowni.
Dzieło zostało przygotowane w sposób charakteryzujący złożoność zagadnień w czasach w nim opisanych, co było możliwe dzięki wysiłkowi włożonemu w prace redakcyjne […].
Z recenzji prof. dr hab. Andrzeja Misiuka

Przedstawione do oceny opracowanie […] porusza wybrane kwestie funkcjonowania odradzającej się Polski w szczególnie trudnym okresie lat 1919–1921. Redaktor naukowy zakwalifikował do opracowania materiały ukazujące wysiłek walki o odzyskanie ziem oraz potrzebę ich obrony w strukturach państwa. Tę zasadniczą część aktywności w tych latach ujęto w kontekście trudności towarzyszących organizacji zmagań wojennych, których nieoderwalnym elementem jest system świadczeń zapewniających dostawy dla wojska. W opracowaniu znalazły swoje miejsce również materiały dotyczące: organizacji i kontroli granic państwa; funkcjonowania służb porządkowych ale też wymiaru sprawiedliwości, kształtowania się samorządu terytorialnego, organizacji i rozwoju edukacji. Autorzy poszczególnych części dzieła ukazali nie tylko post zaborczą spuściznę w tych obszarach, ale przede wszystkim trud organizacyjny w wypracowywaniu szczegółowych rozwiązań mających zapewnić nowoczesne funkcjonowanie państwa. Pozwalają one uznać, że dzieło zostało przygotowane w sposób charakteryzujący złożoność zagadnień w czasach w nim opisanych. […] Recenzowane opracowanie stanowi ambitny zamysł badawczy. Przemawia za tym zestawienie tematów oraz wysoki poziom merytoryczny poszczególnych treści, które zostały należycie udokumentowane. […] Formułowane przez autorów poszczególnych części opracowania wnioski są trafne, co pozwala na wykorzystanie całego opracowania, jak i poszczególnych jego części w procesie poznawczym osób zajmujących się tymi zagadnieniami zarówno naukowo
jak i hobbistycznie […].
Z recenzji dr hab. Marcina Jurgilewicza

Aspra
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-820-9155-7

Liczba stron: 210

Format: 14.5x20.5cm

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...