Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Zachowanie zwierząt. Krótki kurs

Zachowanie zwierząt. Krótki kurs

8.0

(4 oceny) wspólnie z

31,60

 

Seria Krótki kurs to popularnonaukowe książki wydawane przez Oxford University Press, które w przystępny sposób przedstawiają szereg tematów z niemal każdej dziedziny. Omawiając z entuzjazmem fakty, analizy, perspektywy i nowe koncepcje autorzy-eksperci sprawiają, że tematy trudne stają się przystępne w lekturze.

Krótki kurs. Zachowanie zwierząt:

  • stanowi wprowadzenie do tematyki zachowania zwierząt i prezentuje narzędzia wykorzystywane współcześnie przez naukowców do badania zwierząt, takie jak analiza obrazu,
  • omawia kluczowe pojęcia używane w badaniach nad zachowaniem zwierząt, takie jak natura, wychowanie, epigenetyka czy samolubny gen,
  • prezentuje współczesną teorię zachowania zwierząt, odwołując się do przykładów wielu gatunków zwierząt, od surykatek po ćmy,
  • łączy badania nad historią naturalną i obserwację ptaków z biologią molekularną i neuronauką.

Zachowanie zwierząt jest kluczowe dla ich przetrwania i rozmnażania. Dzięki zastosowaniu nowych narzędzi molekularnych, takich jak profilowanie DNA i genomika, w badaniach nad zachowaniem zwierząt dokonuje się rewolucja, z kolei rozwój analizy obrazu i metod obliczeniowych pozwala naukowcom badać zachowanie zwierząt w sposób, w jaki wcześniej nie było to możliwe. Dzięki połączeniu tych metod z tradycyjnymi metodami obserwacyjnymi i eksperymentalnymi nasza wiedza na temat zachowania zwierząt rozwija się w niespotykanym dotąd tempie.

Tristram D. Wyatt omawia ewolucję zachowania zwierząt, rozwój zachowania u poszczególnych osobników (z uwzględnieniem wzajemnego wpływu genów, epigenetyki i doświadczenia), nasze współczesne rozumienie społeczności zwierząt oraz zachowania zbiorowe, takie jak poruszanie się stad szpaków. Odwołując się do badań laboratoryjnych i terenowych nad gatunkami z całego królestwa zwierząt, autor przywołuje przykłady ssaków, motyli, pszczół, ryb i ptaków i analizuje przyczyny zachowań zwierząt oraz zjawiska instynktu, uczenia się i kultury. Tristram D. Wyatt omawia też wybrane aspekty zachowania człowieka w szerokiej perspektywie ekologii behawioralnej.

PWN
Oprawa miękka

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-01-22090-7

Liczba stron: 176

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...