Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Żydowski Lublin Źródła - obrazy - narracje

Adam Kopciowski, Kubiszyn Marta

Żydowski Lublin Źródła - obrazy - narracje

35,70

 

Monografia Żydowski Lublin. Źródła – obrazy – narracje to dzieło dwojga specjalistów z zakresu historii i kultury Żydów w Lublinie, będące swego rodzaju podsumowaniem dotychczasowych dróg badawczych autorów, a zarazem otwarciem nowych ścieżek eksploracji. […] Celem książki jest przedstawienie potencjału wybranych źródeł do dziejów żydowskiego Lublina (źródła pisane w języku jidysz, relacje mówione oraz fotografie). Zawarte w książce teksty nie są jednak wyłącznie źródłoznawcze w wąskim znaczeniu, ale zawierają część analityczną. To, jak sądzę, jest najlepsza strategia, aby pokazać […] potencjał źródeł historycznych. […] Naukowy poziom monografii oceniam bardzo wysoko. Autorzy przygotowali opracowanie dotyczące nieklasycznych i/lub mało eksplorowanych źródeł historycznych […], przy czym przedstawienie to dokonane zostało w świetle adekwatnej literatury przedmiotu polskojęzycznej i obcej. […] Oboje autorzy umiejętnie wskazują nowe pola poznawcze, które dzięki wykorzystaniu proponowanych przez nich źródeł, bądź tych źródeł w połączeniu z konkretnymi metodami (i narzędziami pojęciowymi), będą wzbogacać wiedzę o żydowskim Lublinie. Będą też, w mojej opinii, służyć badaczom – historykom, kulturoznawcom, antropologom, eksplorującym podobną tematykę poza Lublinem.

Z recenzji wydawniczej dr hab. Marty Kurkowskiej-Budzan, prof. UJ

UMCS
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-227-9469-2

Liczba stron: 316

Cena detaliczna: 35,70 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...