Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Żydzi w Podkarpackiem

Andrzej Potocki

Żydzi w Podkarpackiem

20,00

 

Książka "Żydzi w Podkarpackiem" autorstwa Andrzeja Potockiego, wnikliwego badacza źródeł regionalnej tożsamości Podkarpacia, jest lapidarnym przeglądem dziejów społeczności żydowskiej na terenach, które przez wieki były pierwszą i jedyną ojczyzną setek tysięcy poszukujących bezpiecznego domu Izraelitów.
Obrazując barwną historię Żydów na ziemi pomiędzy Wisłą a Sanem, Autor stara się przypomnieć, że Holokaust, ostatni tragiczny akt wielowiekowego współistnienia, kładący się kirem na zbiorowej pamięci, nie powinien oddzielać zasłoną milczenia tych stuleci, gdy wielonarodowościowa, tolerancyjna Rzeczpospolita stanowiła Paradisus ludeorum.
Mimo zwięzłości formy i kronikarskiej powściągliwości Autora praca jest również sentymentalną retrospekcją, w której ożywają gwarem nieistniejące już galicyjskie miasteczka. Odtworzenie klimatu tamtych lat stało się możliwe dzięki systematycznym poszukiwaniom archiwalnym i licznym rozmowom z ostatnimi żyjącymi jeszcze świadkami zamkniętej już epoki, gdy Polacy byli sąsiadami "starszych braci w wierze", a później, w tragicznych latach II wojny światowej, bezsilnymi świadkami ich zagłady.

Libra Pl
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 8389183056

Liczba stron: 224

Format: 14.0x20.0cm

Cena detaliczna: 20,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...