Literacki rollercoaster przez historię i kulturę Korei
Gdy młodziutka Geumbok po raz pierwszy widzi wyłaniające się z oceanu cielsko płetwala, czuje całą sobą, że to zdarzenie naznaczy ją na zawsze. Wieloryb staje się dla niej wcieleniem marzenia o wielkości, a pragnienie ponownego spotkania go – jej obsesją.
Choć jako uboga dziewczyna musi wyszarpywać sobie to, co inni dostają za darmo, Geumbok uparcie pnie się w górę. W zagubionym wśród gór miasteczku Pyeongdae chce wybudować kino w kształcie morskiego olbrzyma, które rozmiarem dorówna jej aspiracjom, uporowi i tęsknocie za nieosiągalnym. Ale cena, jaką zapłaci za sukces, będzie równie wielka, co jej marzenia.
Niezwykle przejmująca, zanurzona w koreańskim folklorze i historii opowieść o brutalnym świecie, w którym kobiety – choć nie mają prawa głosu – biorą los w swoje ręce.
Powieść Cheona Myeong-kwana porównywana jest do książek takich klasyków literatury jak Gabriel García Márquez, Salman Rushdie i Haruki Murakami. Szybko zyskała w Korei status kultowej, a w 2023 roku znalazła się na krótkiej liście książek nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera.
„Dotkliwa, przejmująca opowieść o potężnej sile drzemiącej w człowieku, sile, która wzrasta mimo przeciwności losu. A los pogrywa sobie z bohaterkami tej wielowątkowej sagi nieustannie. Oto opowieść, która trzyma za gardło. Zdumiewające, że wychodzi się z tej lektury mocniejszą, czulszą”. –Małgorzata Lebda
„Splątana, ciemna baśń, nawiązująca do najlepszych tradycji realizmu magicznego. Opowieść pełna brudu, ceglanego kurzu, kręcących w nosie zapachów. Pokazująca siłę determinacji i – nie zawsze uzasadnionej – nadziei. Jedna z tych książek, o których przed lekturą lepiej nie wiedzieć za dużo, by nie stracić możliwości odszukiwania tego, co się w niej kryje. Historia, w którą wpada się jak w morską głębinę”. –Natalia Szostak, tvn24.pl, „Książki. Magazyn do czytania”
„Snute tu historie mogą przypominać dawne ludowe pieśni, tyle że Wieloryb najwięcej mówi o współczesnej Korei Południowej – kraju skoku cywilizacyjnego, budowanych od zera fortun i wiary w zdobywany potwornie ciężką pracą sukces. Powieść Cheon Myeong-kwana porusza najbardziej drażliwe społeczne i obyczajowe wątki. Nie bez powodu bieg zdarzeniom nadają tu kobiety, które mają czelność robić to, na co innym nie starcza sił i odwagi”. –Zofia Fabjanowska, „Zwierciadło”