Menu

Bogumił Bieniok

Dający do myślenia przewodnik po wszystkich najważniejszych problemach związanych ze sztuczną inteligencją. Rewolucja związana z rozwojem sztucznej inteligencji już się rozpoczęła. Nie ulega wątpliwości, że systemy AI będą odgrywały w naszym życiu coraz większą rolę. Niektórzy widzą w tym początek epoki innowacji i wygody, inni niepokoją się wynikającymi z tego zagrożeniami. Jedno jest jednak pewne: ta technologia nie przypomina niczego, z czym do tej pory mieliśmy do czynienia. W „Moralnej AI” znani badacze w dziedzinie psychologii moralności, filozofii i sztucznej inteligencji mierzą się z tymi trudnymi problemami. Opisują najnowsze postępy w tej dziedzinie, odrzucając przy tym utarte błędne opinie. Przedstawiają przejrzystą analizę i twierdzą, że sztuczną inteligencję można tworzyć i bezpiecznie wykorzystywać, ale aby to osiągnąć, musimy jej wpoić wartości. Lektura obowiązkowa dla każdej myślącej osoby. Jana Schaich Borg jest profesorem w Instytucie Badawczym Nauk Społecznych na Uniwersytecie Duke’a. Walter Sinnott-Armstrong jest profesorem etyki praktycznej na Wydziale Filozofii i w Instytucie Etyki im. Kenana na Uniwersytecie Duke’a. Autor książek „Think Again”i „Moral Skepticisms”. Vincent Conitzer jest profesorem informatyki w Carnegie Mellon University, gdzie kieruje pracą laboratorium Foundations of Cooperative AI (podstawy współpracującej sztucznej inteligencji). Jest także kierownikiem zespołu technicznego wykorzystania sztucznej inteligencji w Instytucie Etyki AI oraz profesorem informatyki i filozofii na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Przygotujcie się do badania głębin oceanów, dalekiego kosmosu i wszystkiego po drodze! Krwiożercze rekiny, skomplikowane roboty, upierzone welociraptory i dużo więcej czeka na was w NAUKOMIKSACH! Prognoza pogody zapowiada ekstremalne zjawiska! Gwałtowne powodzie, lawiny błotne, przerażające tornada, niszczycielskie pożary lasów! Czy Matka Natura próbuje nam coś powiedzieć? Gdy do miasta zbliża się kolejna Śnieżna Apokalipsa, pewien porywczy prezenter pogody postanawia wreszcie wyjaśnić, jak naprawdę przebiegają rozmaite, często niebezpieczne, zjawiska meteorologiczne. Czym różni się pogoda od klimatu? W jaki sposób satelity meteorologiczne pomagają nam w przewidywaniu przyszłości? Czy można uciec przed tornadem? Czy ruch obrotowy Ziemi wpływa na wiatry wiejące w atmosferze? I czy meteorologia ma coś wspólnego z meteorami? Niezmordowany Norman Weatherby odpowie na wszystkie, nawet najdziwniejsze pytania! MK Reed jest autorką powieści graficz­nych „Americus”, „The Cute Girl Network” i „Palefire” oraz naukomiksu „Dinozaury – skamieliny i pióra”. Stworzyła też in­ternetowy komiks „About a Bull” na temat irlandzkiej mitologii. Mieszka z bardzo wysokim mężem w Portland w stanie Oregon. Johathan Hill jest cenionym rysownikiem, autorem ilustracji do powieści graficznej „Americus”. Jego prace ukazały się w wielu publikacjach wydawnictw Fantagraphics, Dark Horse i Roar. Poza tym uczy sztuki rysowania komiksów na wydziale ilustracji w Pacific Northwest College of Art. Mieszka w Portland w stanie Oregon z żoną i kotem. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Atomy są niewyobrażalnie małe. Potrzeba ich aż 15 trylionów, by mogło powstać jedno ziarenko maku. W dodatku prawie nic w nich nie ma, ponieważ ponad 99,9999999999% ich zawartości stanowi pusta przestrzeń. David J. Helfand odtwarza z pomocą atomów całą historię Wszechświata, począwszy od pierwszej mikrosekundy jego istnienia, która upłynęła 13,8 miliarda lat temu. Pokazuje, że dzięki wykorzystaniu detektorów i reaktorów, mikroskopów i teleskopów możemy odczytać opowieści zapisane w tych maleńkich drobinach i znaleźć odpowiedzi na intrygujące pytania. Czy średniowieczny modlitewnik wystawiony na sprzedaż jest autentyczny? Jaki klimat panował na Ziemi przed pojawieniem się na niej człowieka? Dlaczego wyginęły dinozaury? Zegary Wszechświata, są żywą, niezwykle interesującą opowieścią detektywistyczną o najmniejszych elementach składowych naszego świata, dzięki którym możemy odkryć tajemnice związane z wydarzeniami z zamierzchłej przeszłości, lepiej zrozumieć teraźniejszość, a nawet zajrzeć w przyszłość.
Promienie śmierci, pola siłowe, ubrania zapewniające niewidzialność. Czy pojawią się już w najbliższych dziesięcioleciach, czy dopiero za tysiące lat? Jeszcze sto lat temu uczeni stwierdziliby, że lasery, telewizja i bomba atomowa to pomysły całkowicie wykraczające poza obszar idei możliwych do realizacji. W "Fizyce rzeczy niemożliwych" znany fizyk Michio Kaku sprawdza, w jakim stopniu rozwiązania techniczne i urządzenia spotykane w fantastyce naukowej, które obecnie uważa się za niemożliwe, staną się w przyszłości częścią naszej codzienności. Od teleportacji po telekinezę, Kaku, wykorzystując świat fantastyki naukowej, bada podstawy - i ograniczenia - praw fizyki w znanej nam dzisiaj postaci. W tej frapującej i dającej do myślenia książce autor wyjaśnia: - w jaki sposób optyka i elektrodynamika mogą nam kiedyś pozwolić na zakrzywianie światła wokół przedmiotu, niczym nurtu strumienia wokół głazu, czyniąc go niewidzialnym dla wszystkich patrzących w jego kierunku "w dół rzeki"; - jak rakiety z silnikiem strumieniowym, żagle laserowe, napęd na antymaterię i nanorakiety mogą kiedyś przenieść nas do najbliższych gwiazd; - w jaki sposób telepatia i psychokineza, uważane za pseudonauki, mogą w przyszłości okazać się możliwe dzięki postępom w obrazowaniu rezonansu magnetycznego, informatyce, nadprzewodnictwie i nanotechnologii; - dlaczego wehikuł czasu jest, jak się wydaje, zgodny ze znanymi prawami fizyki kwantowej, chociaż skonstruować go mogłaby jedynie niezwykle zaawansowana cywilizacja. Kaku wykorzystuje każde z omawianych rozwiązań technicznych jako punkt wyjścia do wyjaśnienia leżących u jego podstaw praw nauki. "Fizyka rzeczy niemożliwych" to porywająca naukowa przygoda, w trakcie której czytelnicy, poznając zadziwiający świat nauki, jednocześnie uczą się i bawią. Michio Kaku - jeden z najwybitniejszych uczonych naszych czasów, współtwórca teorii strun, kieruje katedrą fizyki City University of New York. Jest autorem światowych bestsellerów: "Wizje", "Wszechświaty równoległe", "Hiperprzestrzeń", "Kosmos Einsteina", "Przyszłość umysłu" oraz "Przyszłość ludzkości", a także licznych podręczników akademickich i prac naukowych.
Kolejny tom serii „Teoretyczne minimum”. W tomie pierwszym omówiono mechanikę klasyczną. W drugim przedstawiono mechanikę kwantową i opisano jej związki z mechaniką klasyczną. Trzeci tom był poświęcony szczególnej teorii względności i klasycznej teorii pola. W niniejszym, czwartym już tomie, autor rozwija zagadnienia przedstawione w poprzedniej części i omawia ogólną teorię względności. Najnowszy tom serii przystępnych przewodników po fizyce wyjaśnia teorię, która niewątpliwie jest największym osiągnięciem Alberta Einsteina – ogólną teorię względności. Leonard Susskind nauczył nas już mechaniki klasycznej, mechaniki kwantowej i szczególnej teorii względności. W kolejnym tomie, przygotowanym wspólnie z André Cabannes’em, uznał, że przyszła pora, by zmierzyć się z ogólną teorią względności Einsteina. Susskind i Cabannes wychodzą od zasady równoważności, a następnie przedstawiają niezbędne szczegóły matematyczne przestrzeni Riemanna i rachunku tensorowego, by wyjaśnić związek między geometrią i grawitacją. Potem zagłębiają się w tajniki czarnych dziur, wyprowadzają równania pola Einsteina i omawiają ich rozwiązanie opisujące fale grawitacyjne. Na każdym kroku tej długiej drogi przedstawiają klarowne wyjaśnienia, które – mówiąc słowami samego Einsteina – są tak proste, jak to tylko możliwe, ale nie prostsze. „Ogólna teoria względności” to przystępne, a jednocześnie rygorystyczne wprowadzenie do jednej z najważniejszych teorii fizyki. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą głębiej poznać strukturę Wszechświata. Leonard Susskind jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Stanforda i jednym z twórców teorii strun. Jest autorem wielu książek, między innymi „Szczególnej teorii względności i klasycznej teorii pola” oraz „Mechaniki kwantowej” (napisanych wspólnie z Artem Friedmanem), a także „Teoretycznego minimum. Co musisz wiedzieć, żeby zacząć zajmować się fizyką” (z George’em Hrabovskym). André Cabannes obronił pracę doktorską ze statystyki na Uniwersytecie Stanforda. Przez pewien czas wykładał matematykę w MIT, ale ostatecznie zajął się doradztwem biznesowym i przedsiębiorczością. Przetłumaczył poprzednie tomy cyklu „Teoretyczne minimum” na język francuski.
Zabawne, przystępne i niesłychanie wciągające wprowadzenie do zagadnień związanych z jednym z najważniejszych i najbardziej tajemniczych pojęć w całej matematyce, jakim bez wątpienia jest pojęcie nieskończoności. Zapnij pasy – wyruszamy w nieskończoność i jeszcze dalej! W podróży, w której naszym przewodnikiem będzie znany matematyk i autor wielu bestsellerów, Haim Shapira, zapoznasz się z najpiękniejszym i najbardziej tajemniczym pojęciem wymyślonym przez człowieka, jakim jest nieskończoność. Pojęciem, które kłóci się ze zdrowym rozsądkiem i od wieków intryguje genialnych myślicieli. Po drodze spotkasz wielu gigantów myśli: Pitagorasa, Zenona i Euklidesa, Al-Chuwarizmiego, Sophie Germain, Sofję Kowalewską i Emmy Noether, Georga Cantora i Bertranda Russella, a także Srinivasę Ramanujana. Poznasz też mnóstwo intrygujących paradoksów: paradoksy Zenona, nieskończony hotel Hilberta, opowieść o Achillesie i bogach, niebie i piekle, paradoks Rossa-Littlewooda, paradoks Galileusza oraz wiele innych. W tej książce nie znajdziesz żadnych groźnie wyglądających symboli matematycznych. Wykorzystuje ona tylko najbardziej podstawowe, znane doskonale każdemu działania matematyczne – nic więcej. Znajdziesz tu jednak inspiracje do wielu głębokich przemyśleń. Haim Shapira urodził się na Litwie w 1962 roku. W 1977 roku wyemigrował do Izraela, gdzie napisał rozprawę doktorską poświęconą teorii gier oraz zdobył drugi stopień doktorski za badania pojęcia nieskończoności. Obecnie wykłada matematykę, psychologię, filozofię i literaturę. Jest autorem dziewięciu książek, które trafiły na listy bestsellerów. Jako pisarz nigdy nie próbuje przekonywać czytelników, by zgodzili się z jego punktem widzenia, ale raczej zachęca ich do czerpania przyjemności z samodzielnego myślenia.
„Przyszłość ludzkości. Podbój Marsa, podróże międzygwiezdne,nieśmiertelność i nasze miejsce poza Ziemią” - Michio Kaku Autor bestsellerowej "Przyszłości umysłu" wkracza na niezbadane obszary astrofizyki, sztucznej inteligencji i nowoczesnej techniki, by przedstawić zapierającą dech w piersiach wizję naszej przyszłości w kosmosie i ostatecznego celu ludzkości. Światowej sławy fizyk i futurolog, profesor Michio Kaku, roztacza przed nami niezwykle szczegółową i przekonującą wizję rozwoju ludzkości prowadzącego do powstania samowystarczalnej cywilizacji w przestrzeni kosmicznej. Przewiduje, że kolejne odkrycia w dziedzinie robotyki, nanotechnologii i biotechnologii pozwolą nam przystosowywać obce światy do naszych potrzeb i budować rozwijające się prężnie miasta na Marsie i innych ciałach Układu Słonecznego. Profesor Kaku zabiera nas w podróż poza Galaktykę, a nawet poza nasz Wszechświat, rozważając najbardziej kontrowersyjne zagadnienia współczesnej nauki. Zaraźliwy entuzjazm autora i jego dogłębne zrozumienie najnowszych osiągnięć w dziedzinie lotów kosmicznych sprawiają, że podróż z profesorem Kaku jest dla wszystkich czytelników jego książki emocjonującą i inspirującą wyprawą do przyszłości, w której ludzkość znajdzie dla siebie w końcu upragnione miejsce pośród gwiazd. Michio Kaku – jeden z najbardziej prominentnych i szanowanych uczonych naszych czasów, współtwórca teorii strun, piastuje katedrę fizyki na City University of New York. Jest autorem światowych bestsellerów: „Fizyki rzeczy niemożliwych”, „Wizji”, „Wszechświatów równoległych”, „Hiperprzestrzeni”, „Fizyki przyszłości”, „Kosmosu Einsteina” i „Przyszłości umysłu”, a także licznych podręczników akademickich i prac naukowych.
„Hiperprzestrzeń. Wszechświaty równoległe, pętle czasowe i dziesiąty wymiar” - Michio Kaku Czy oprócz znanych nam z życia codziennego trzech wymiarów istnieją inne? Czy możliwe są podróże w czasie? Czy czarne dziury są wrotami do innych światów? Czy ludzkość przeżyje śmierć Wszechświata? Jeszcze niedawno uczeni odrzucali tego rodzaju pomysły jako dziwaczne spekulacje, dzisiaj znajdują się one wśród najważniejszych tematów podejmowanych przez naukę. Rozpoczynając tam, gdzie kończy się "Krótka historia czasu Stephena Hawkinga", Michio Kaku, profesor fizyki, wykładowca na Uniwersytecie w Nowym Jorku, przystępnie i w porywający sposób popularyzuje wyniki badań nad wielowymiarowymi przestrzeniami, pętlami czasowymi i wszechświatami wielokrotnymi. Michio Kaku - jeden z najwybitniejszych uczonych naszych czasów, współtwórca teorii strun, kieruje katedrą fizyki City University of New York. Jest autorem światowych bestsellerów: "Fizyka rzeczy niemożliwych", "Wizje", "Wszechświaty równoległe", "Kosmos Einsteina", "Przyszłość umysłu" oraz "Przyszłość ludzkości", a także licznych podręczników akademickich i prac naukowych.
Przygotuj się do badania głębin oceanów, dalekiego kosmosu i wszystkiego po drodze! Krwiożercze rekiny, skomplikowane roboty, upierzone welociraptory i dużo więcej czeka na ciebie w NAUKOMIKSACH! Sięgnij do gwiazd! Wybierz się w głąb Układu Słonecznego, gdzie nie dotarło jeszcze żadne dziecko! Poznaj dokładnie najbliższych sąsiadów Ziemi – Wenus z jej kwaśnymi ulewami, Saturna opasanego pierścieniami lodu i sam środek tego wszystkiego, czyli Słońce. Od czasów pierwszych astronomów do zrobotyzowanych misji NASA na Marsa – przestrzeń kosmiczna nie przestaje fascynować ludzi. Każdego dnia dowiadujemy się czegoś nowego o Układzie Słonecznym. Czy wiesz, że powstał z obłoku kosmicznego pyłu? Że Wielka Czerwona Plama na Jowiszu jest w istocie ogromną burzą? Dołącz do Sary, Jill i ich dzielnych zwierzaków, by wziąć udział w wyprawie, dzięki której poznasz zdumiewające obiekty Układu Słonecznego – i nie tylko! Rosemary Mosco jest popularyzatorką nauki i rysowniczką, która z ogromnym zaangażowaniem dzieli się z czytelnikami swoim uwielbieniem dla świata przyrody. Sama wymyśla i rysuje kolejne odsłony serii internetowych historyjek obrazkowych „Bird and Moon”, a razem z Maris Wicks stworzyła komiks internetowy poświęcony przyrodzie miejskiej – „Your Wild City”. Gdyby mogła polecieć do dowolnego miejsca w Układzie Słonecznym, wybrałaby Europę, jeden z księżyców Jowisza. Jon Chad urodził się i wychował w stanie Vermont. Ukończył studia na kierunku sztuka sekwencyjna w Savannah College of Art and Design. Obecnie uczy sitodruku i wydawania książek w Center for Cartoon Studies. Jest m.in. autorem komiksów „Leo Geo and His Miraculous Journey Through the Center of the Earth”, „Leo Geo and the Cosmic Crisis” oraz Naukomiksu „Vulcanoes” („Wulkany” – jeszcze niewydanego po polsku).
Historia kosmologii od czasów Einsteina do współczesności napisana przez laureata Nagrody Nobla z fizyki P.J.E. Peeblesa. W tej niezwykle ważnej książce jeden z najbardziej cenionych kosmologów przedstawia niezwykłą osobistą relację o rozwoju tej dziedziny. P.J.E. Peebles brał udział w wielu największych odkryciach, jakich dokonano w ostatnim stuleciu, wnosząc fundamentalny wkład do naszego rozumienia pochodzenia helu i promieniowania mikrofalowego z Wielkiego Wybuchu, rozkładu i ruchów zwyczajnej materii, a także ciemnej materii, które pozwalają wyjaśnić te wyniki. Wychodząc od samych początków tej dziedziny, Peebles opisuje, w jaki sposób uczeni zajmujący się niezależnymi zagadnieniami ostatecznie stworzyli jedną, spójną teorię kosmicznej ewolucji, która okazała się na tyle ciekawa, że z powodzeniem przeszła wymagające testy. Autor przedstawia szczegółowo najważniejsze osiągnięcia - czasem zainspirowane niezwykłą intuicją, a czasem będące dziełem szczęśliwego zbiegu okoliczności - ale również ślepe zaułki i niezbadane szlaki. Dzieli się z czytelnikami wspomnieniami o głównych bohaterach tych wydarzeń i przedstawia osobiste refleksje na temat tego, jak naprawdę powstaje nauka. Wspaniała, bogata i przykuwająca uwagę opowieść o rozwoju współczesnej kosmologii, napisana przez najważniejszego uczestnika tych wydarzeń, który ukształtował tę dziedzinę. Peebles pisze z charakterystyczną dla siebie jasnością i skromnością. Lektura obowiązkowa dla wszystkich. Priyamvada Natarajan, astrofizyczka i autorka książki "Mapy kosmosu. Przełomowe idee naukowe, dzięki którym odkryliśmy Wszechświat" P.J.E. Peebles jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i profesorem emerytowanym Uniwersytetu w Princeton, gdzie piastuje katedrę im. Alberta Einsteina. Jest też autorem książek "Principles of Physical Cosmology" (Zasady kosmologii fizycznej), "Quantum Mechanics" (Mechanika kwantowa) oraz "Physical Cosmology" (Kosmologia fizyczna).