Menu

Sebastian Musielak

Wyobraź sobie skrzacią wioskę. Wyobraź sobie śliczne chatynki z oszronionymi oknami i okapami ozdobionymi kryształowymi sopelkami. Wyobraź sobie unoszące się z kominów śnieżnobiałe obłoczki dymu. Wyobraź sobie rumiane krasnoludki krzątające się na głównej ulicy i powożące sankami zaprzężonymi w renifery. Wyobraź sobie podzwanianie dzwoneczków i nigdy niecichnące kolędy. Już? To teraz możesz o tym wszystkim zapomnieć. To tylko bajka, nic więcej. W drugiej części "Cieni" Pete i Sara udają się do krainy Świętego Mikołaja, która teraz zwana jest Aurorią. Wojna odcisnęła piętno na krainie, gdzie podziemki i krasnale żyły w pokojowej harmonii. Teraz wszyscy siebie nawzajem podejrzewają. Komu przyjaciele mogą zaufać i jakie tajemnice ujawni stara księga Świętego Mikołaja?
Do prywatnej kliniki dentystycznej przychodzi klient z bolącym zębem. Przyjmuje go lekarz, który nosi takie samo nazwisko.Okazuje się, że panowie są braćmi, mają wspólnego ojca, ale obaj wychowali się bez niego: młodszego Pekkę (copywritera w agencji reklamowej) wychowała samotnie matka, a starszy Esko (dentysta) dorastał w rodzinie zastępczej. Obaj postanawiają odszukać ojca. Tak się zaczyna ich ekscytująca podróż.
Dwunastoletni Elias nie wie nic o swojej rodzinie, aż na wysypisku znajduje telefon. Przeglądając go, natrafia na fotografię pary z dzieckiem. Jego uwagę przyciąga drobny szczegół: dziecko ma na kostce mały czarny ślad – taki sam jak tatuaż Eliasa. Niedługo potem chłopiec dostaje wiadomość od nieznanego nadawcy, który poleca mu kogoś odnaleźć. W wykonaniu tego intrygującego zadania pomagają mu przyjaciel Mino i nieustraszona koleżanka ze starszej klasy. Tyle że misja z każdą chwilą staje się coraz bardziej niebezpieczna… Kto pakuje Eliasa w kłopoty i czy chłopcu uda się poznać odpowiedzi na dręczące go pytania? Nieetyczne eksperymenty CIA, mroczny humor, wartka akcja i nietuzinkowe ilustracje – od tej książki wprost nie sposób się oderwać!
Pierwsza połowa XIX wieku na fińskiej prowincji. Piętnastoletni Niilo, sierota i podrzutek, ciężko pracuje na rzecz swego chlebodawcy. Jedyne, co zostało mu po matce, to zwieszony na szyi niedźwiedzi kieł, który ma go chronić od wszelkiego zła. Chłopiec nadzwyczaj szybko zapamiętuje magiczne zaklęcia i uczy się uzdrawiania u lokalnego znachora, którego okoliczni mieszkańcy podejrzewają o uprawianie czarnej magii. Z czasem znachor staje się mentorem i przyjacielem Niila, a przy okazji pomaga mu odnaleźć swoje korzenie i odkryć prawdę o sobie.
Kaarlo Vatanen, zmęczony i sfrustrowany dotychczasowym życiem dziennikarz z poczytnej helsińskiej gazety, w drodze powrotnej z delegacji ratuje potrąconego zająca. Od tej chwili wszystko się zmienia: Vatanen postanawia rzucić pracę, żonę i cały wątpliwy blichtr miejskiego życia, by wraz z zającem ruszyć w pełną przygód podróż po dzikich ostępach północnej Finlandii. Niegdysiejszy redaktor sypia odtąd pod gołym niebem, kąpie się w rzece, zarabia na chleb jako drwal albo budowniczy, od czasu do czasu gasi wielkie pożary, a nawet wywołuje skandale dyplomatyczne. Poznaje rozmaitych ludzi – dobrodusznych pijaczków i ekscentrycznych dziwaków, wiejskich twardzieli i piękne kobiety – ale największa zażyłość łączy go z zającem, dla którego Vatanen jest gotów zrobić bardzo, bardzo wiele… Rok zająca to szalona powieść łotrzykowska, obfitująca w absurdalne zwroty akcji i gagi rodem z komedii slapstickowej. Przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, wielokrotnie filmowana książka Paasilinny stała się międzynarodowym bestsellerem i utrzymuje ten status do dziś.