Menu

Agata Kowalczyk

Richard Wiseman jest jednym z najbardziej znanych psychologów brytyjskich. Od wielu lat zajmuje się badaniami nad "szczęściarzami" i "pechowcami". W "Kodzie szczęścia" odsłania mechanizmy i zasady myślenia oraz postępowania ludzi, którzy uważają się za szczęściarzy. Autor podaje między innymi wyniki eksperymentów, jakie przeprowadzał ze "szczęściarzami" i z "pechowcami". Okazało się, że na pytanie, co byś myślał, gdybyś padł ofiarą napadu na bank i otrzymałbyś postrzał w nogę, "szczęściarze" z reguły odpowiadają, że czuliby się farciarzami, że uszli z życiem, podczas gdy ?pechowcy mówią?, że czuliby się okropnie, ale że im zawsze przytrafiają się takie wypadki, bo mają w życiu pecha. Wiseman też sformułował cztery główne zasady, którymi kierują się szczęściarze: 1. Maksymalnie wykorzystują przypadkowe możliwości. 2. Kierują się intuicją i ufają swoim przeczuciom. 3. Z optymizmem patrzą w przyszłość i zawsze spodziewają się czegoś dobrego. 4. Dostrzegają plusy każdej sytuacji, nie rozpamiętują porażek i biorą los w swoje ręce.
Jasmine kocha swoją pracę i dotkniętą zespołem Downa siostrę. Zmuszona do odejścia z pracy stwierdza, że miłość do siostry to za mało, by nadać sens jej życiu. Rozpaczliwie próbuje znaleźć coś, co wypełniłoby bolesną pustkę. W bezsenne noce podgląda sąsiada z przeciwka, Matta Marshalla, znanego radiowego didżeja. Jasmine szczerze nienawidzi go za to, że podczas jednej z audycji nie zareagował na złośliwe komentarze dotyczące osób z zespołem Downa. Zawieszony za wybryki na antenie Matt pije, awanturuje się, jest utrapieniem dla okolicy. Zbieg okoliczności sprawia, że Jasmine coraz lepiej go poznaje i zaczyna po trosze uczestniczyć w jego życiu. Każde z nich zmaga się z innymi przeciwnościami, każde musi pokonać inne problemy, ale ku swojemu zaskoczeniu odkrywają, że mogą być dla siebie wsparciem i że niechęć od przyjaźni dzieli niekiedy tylko jeden krok.
Richard Wiseman postanowił zgłębić naturę szczęścia – wszystkie „nadarzające się okazje”, „uśmiechy losu” czy „bycie we właściwym miejscu o właściwym czasie”. Pracował dziesięć lat, przebadał ponad czterystu ochotników i doszedł do rewolucyjnych wniosków. Formułuje cztery główne prawa i przedstawia serię praktycznych ćwiczeń, które pozwolą każdemu poprawić swój Współczynnik Szczęścia. Wskazówkom towarzyszą przykłady z życia wzięte, które ośmielą do działania nawet najbardziej zdystansowanych sceptyków. Pechowcy poznają metody przezwyciężania niepowodzeń, a farciarze dowiedzą się, jak szczęście zatrzymać przy sobie.