Menu

Richard Wiseman

Wyobraź sobie, że jesteś szczupła. Wyobraź sobie, że jesteś bogaty. Wyobraź sobie, że jesteś idealny! Zwizualizuj to sobie. I… … i nic się nie dzieje. Większość poradników zachęca cię do innego myślenia i wyobrażania sobie, że jest inaczej niż w rzeczywistości. Jest to trudne i czasochłonne, a często nie działa. Opierając się na olśniewającej gamie dowodów naukowych, psycholog Richard Wiseman przedstawia radykalnie nowe spostrzeżenie, które wywraca do góry nogami konwencjonalną samopomoc: proste działania stanowią najszybszy, najłatwiejszy i najskuteczniejszy sposób na natychmiastową zmianę sposobu myślenia i odczuwania. Nie myśl tylko o zmianie swojego życia. Zrób to.
Richard Wiseman jest jednym z najbardziej znanych psychologów brytyjskich. Od wielu lat zajmuje się badaniami nad "szczęściarzami" i "pechowcami". W "Kodzie szczęścia" odsłania mechanizmy i zasady myślenia oraz postępowania ludzi, którzy uważają się za szczęściarzy. Autor podaje między innymi wyniki eksperymentów, jakie przeprowadzał ze "szczęściarzami" i z "pechowcami". Okazało się, że na pytanie, co byś myślał, gdybyś padł ofiarą napadu na bank i otrzymałbyś postrzał w nogę, "szczęściarze" z reguły odpowiadają, że czuliby się farciarzami, że uszli z życiem, podczas gdy ?pechowcy mówią?, że czuliby się okropnie, ale że im zawsze przytrafiają się takie wypadki, bo mają w życiu pecha. Wiseman też sformułował cztery główne zasady, którymi kierują się szczęściarze: 1. Maksymalnie wykorzystują przypadkowe możliwości. 2. Kierują się intuicją i ufają swoim przeczuciom. 3. Z optymizmem patrzą w przyszłość i zawsze spodziewają się czegoś dobrego. 4. Dostrzegają plusy każdej sytuacji, nie rozpamiętują porażek i biorą los w swoje ręce.
Zmień swoje życie w mniej niż minutę! Na wstępie sporządź listę rzeczy, których wykonanie zajmuje ci 59 sekund. Następnie skreśl je i w czasie, który zyskasz dzięki temu śmiałemu posunięciu, przeczytaj książkę 59 sekund. Masz wciąż za mało czasu? Skoncentruj się na krótkich streszczeniach najistotniejszych wątków, które znajdziesz w kolejnych rozdziałach. Ich przeczytanie również zajmuje niecałą minutę, a zawarta w nich wiedza może okazać się bardzo pomocna przy rozstrzyganiu ważnych życiowych wyborów. Warto jednak poświęcić 590 albo nawet 5900 sekund na przeczytanie książki od deski do deski, by poznać przebieg wielu fascynujących eksperymentów psychologicznych, których wyniki pomagają poruszać się w gąszczu kluczowych życiowych decyzji i unikać przy tym szkodliwych, rozpowszechnionych stereotypów. Poradnik o tym, jak niewielkie zmiany w naszym życiu mogą wiele zmienić. Tłumaczenie brakiem czasu jest mylne, ponieważ pewne rzeczy wymagają tylko minimalnej zmiany w nas samych.
Richard Wiseman jest jednym z najbardziej znanych psychologów brytyjskich. Od wielu lat zajmuje się badaniami nad „szczęściarzami” i „pechowcami”. W "Kodzie szczęścia" odsłania mechanizmy i zasady myślenia oraz postępowania ludzi, którzy uważają się za szczęściarzy. Autor podaje między innymi wyniki eksperymentów, jakie przeprowadzał ze „szczęściarzami” i z „pechowcami”. Okazało się, że na pytanie, co byś myślał, gdybyś padł ofiarą napadu na bank i otrzymałbyś postrzał w nogę, „szczęściarze” z reguły odpowiadają, że czuliby się farciarzami, że uszli z życiem, podczas gdy „pechowcy mówią”, że czuliby się okropnie, ale że im zawsze przytrafiają się takie wypadki, bo mają w życiu pecha. Wiseman też sformułował cztery główne zasady, którymi kierują się „szczęściarze”: 1. Maksymalnie wykorzystują przypadkowe możliwości. 2. Kierują się intuicją i ufają swoim przeczuciom. 3. Z optymizmem patrzą w przyszłość i zawsze spodziewają się czegoś dobrego. 4. Dostrzegają plusy każdej sytuacji, nie rozpamiętują porażek i biorą los w swoje ręce.
Richard Wiseman postanowił zgłębić naturę szczęścia – wszystkie „nadarzające się okazje”, „uśmiechy losu” czy „bycie we właściwym miejscu o właściwym czasie”. Pracował dziesięć lat, przebadał ponad czterystu ochotników i doszedł do rewolucyjnych wniosków. Formułuje cztery główne prawa i przedstawia serię praktycznych ćwiczeń, które pozwolą każdemu poprawić swój Współczynnik Szczęścia. Wskazówkom towarzyszą przykłady z życia wzięte, które ośmielą do działania nawet najbardziej zdystansowanych sceptyków. Pechowcy poznają metody przezwyciężania niepowodzeń, a farciarze dowiedzą się, jak szczęście zatrzymać przy sobie.