Menu

Ewa Kaniowska

Pięć przyjaciółek o różnych osobowościach i poglądach na politykę, religię, miłość i rodzinę. Mimo różnic łączy je więź, która przetrwała wzloty i upadki. Poznały się na Akademii Sztuk Pięknych, kiedy miały po dwadzieścia lat, po studiach każda zamieszkała w innym miejscu, a teraz znów się spotykają. Czy stawią czoło niedopowiedzeniom i skrywanym sekretom, które nagromadziły się między nimi przez lata? Czy przyjaźń wytrzyma kolejną próbę? To dojrzała, naładowana emocjami opowieść o przyjaźni.
Szczegółowe i niepokojące studium jednej z najgroźniejszych i najbardziej demonizowanych organizacji terrorystycznych na świecie – Państwa Islamskiego. Samozwańczy kalifat, powstały na terytorium Iraku i Syrii, szerzący terror nie tylko wśród społeczeństw Zachodu, lecz również wśród swoich pobratymców. Francuski dziennikarz wykorzystuje swoich informatorów działających w najważniejszych organizacjach terrorystycznych, by spojrzeć prosto w oczy nowemu wymiarowi zorganizowanego ekstremizmu. Terroryzm Państwa Islamskiego według Laurenta to nie tylko działania militarne i zamachy – to również zdobywanie kapitału, internetowa propaganda oraz stopniowe zwiększanie swoich wpływów.
Tej jesieni mrożący krew w żyłach thriller Olivera Truca! Laponię spowija noc polarna. Ginie jeden z hodowców reniferów, Mattis, jego trup ma odcięte uszy. To nie przypadek – Lapończycy podobnie znakują zwierzęta. Jednocześnie z okolicznego muzeum znika szamański bęben. Tylko Mattis znał jego historię. Czy to klątwa przodków, czy wśród pasterzy jest morderca?
„Nie było mnie przy moich pierwszych narodzinach. Moje ciało przyszło na świat 26 lipca 1937 roku w Bordeaux. Tak mi powiedziano. Jestem zmuszony w to wierzyć – sam nie mam z tamtych chwil żadnych wspomnień. Pamiętam za to swoje drugie narodziny. Pewnej nocy obudziłem się, a moje łóżko otaczali uzbrojeni mężczyźni. Przyszli po mnie, chcieli mnie zabić. Tamtej nocy rozpoczęła się moja historia”. Boris Cyrulnik Boris Cyrulnik po raz pierwszy zdecydował się opowiedzieć tę wstrząsającą historię. Talent pisarza przywołuje emocje ocalonego. To książka o tym, jak społeczny obraz tragedii konstruuje indywidualne wspomnienia. I o tym, jak sięganie pamięcią do złamanego przez wojnę dzieciństwa pomaga przekroczyć cierpienie i odpowiedzieć na wołanie życia. Niezwykła, przejmująca opowieść, która odbije się echem w każdym z nas. Boris Cyrulnik – jest neuropsychiatrą i dyrektorem ds. nauczania na Uniwersytecie w Tulonie. Jest autorem wielu poczytnych książek, m.in. Un merveilleux malheur (Cudowne nieszczęście), Les Vilains Petits Canards (Brzydkie kaczątka), Anatomia uczuć, Rozmowy o miłości na skraju przepaści, O ciele i duszy.
Podróż poślubna Harriet przybiera niespodziewany obrót, kiedy jej mąż zaprasza inną parę, by do nich dołączyła. Poślubiwszy reżysera filmowego Lewisa Jamesa, ku swojej konsternacji Harriet Radcliffe dowiaduje się, że jej mąż zaprosił pewne zaprzyjaźnione małżeństwo, Noellę i Edmunda, by spędzili z nimi miesiąc miodowy. Szybko okazuje się, że Lewis planuje nakręcić kolejny ze swoich wziętych cinéma vérité, wykorzystując jako materiał rzeczywiste wydarzenia. Lewis wie, że Edmund podoba się Harriet, i postanawia przyjrzeć się bliżej jej zakazanym pragnieniom. Edmund jednak ma wobec Harriet poważniejsze zamiary, które krzyżują plany Lewisa. Nagle okazuje się, że by odzyskać młodą małżonkę, musi stanąć do rywalizacji z przyjacielem.
Sekretny świat seksualnych obsesji i erotycznych intryg Harriet Radcliffe ma dwadzieścia trzy lata, stałą pracę i narzeczonego. Z pozoru jest szczęśliwa, ale tak naprawdę jej życie jest bardzo nudne. Wszystko wskazuje na to, że nadszedł właściwy moment, aby do przewidywalnej codzienności wprowadzić odrobinę pikanterii. Dziewczyna odpowiada na ogłoszenie o pracę i nieoczekiwanie zostaje asystentką znanej na całym świecie gwiazdy filmowej. Nagle otwiera się przed nią sekretny świat seksualnych obsesji i erotycznych intryg. Zanurzając się w nim, Harriet stopniowo i z niemałym zaskoczeniem odkryje własne potrzeby i pragnienia.
Czarująca i kunsztowna opowieść o tym, jak impuls i ciekawość niepostrzeżenie przeradzają się w żarliwe miłosne śledztwo. Laurent, znalazca damskiej torebki podąża tropem zapisków pisanych kobiecą ręką w czerwonym notatniku. Z dnia na dzień autorka notatek coraz bardziej go intryguje, a rozpalona wyobraźnia podsuwa mu nieodparte wizje tajemniczej kobiety, która jakby zapadła się pod ziemię. Znaleźć tą jedyną pośród milionów Paryżanek - temu zadaniu oddaje się Laurent z detektywistyczną skrupulatnością i zapałem kochanka, a miejskie zakamarki odsłaniają przed nim swoje sekrety… Ta romantyczna historia mogła wydarzyć się tylko w Paryżu... Brawurowo prowadzona i pełna humoru opowieść o ludzkich marzeniach, obawach i nadziejach.
Szczęście nigdy nie jest czyste. Dlaczego, jakże często, musi być tak, że chwila szczęścia wywołuje lęk przed jego utratą? (...) Czy moglibyśmy kochać, gdybyśmy nie cierpieli? Czy szukalibyśmy bezpieczeństwa, nie zaznawszy lęku i uczuciowej straty? Świat byłby mdły, a życie w nim zapewne nie miałoby smaku. ¦ Niemal wszystkie istoty żywe potrafią rozwiązać problem cierpienia i przyjemności, uciekając od pierwszego w poszukiwaniu drugiego. By te dwa przeciwne popędy szły w parze, konieczne jest szybkie hamowanie reakcji ucieczki lub przyciągania. Nie można spędzić życia na uciekaniu przed nieszczęściem, podobnie jak nie sposób skupić się jedynie na „opychaniu się” szczęściem. Kiedy tylko spotka nas nieszczęście, marzymy o szczęściu. Kiedy tylko szczęście zostanie osiągnięte, otępiały zdobywca przestaje czuć, że żyje, i szuka nowych bodźców. To ta para przeciwieństw pozwala nam przetrwać. fragmenty Boris Cyrulnik jest neuropsychiatrą i dyrektorem ds. nauczania na Uniwersytecie w Tulonie. Napisał wiele książek, które odniosły ogromny sukces czytelniczy, w tym Un merveilleux malheur (Cudowne nieszczęście), Les Vilains Petits Canards (Brzydkie kaczątka), Rozmowy o miłości na skraju przepaści (Wydawnictwo Czarna Owca, 2010).