Menu

Lech Z. Żołędziowski

Thriller prawniczy, od którego rozpoczęła się światowa kariera pisarska Johna Grishama.Film z Tomem Cruise’em nakręcony na podstawie tej powieści stał się hitem kinowym.Do książki dołączony jest fragment jej długo oczekiwanej kontynuacji z dalszymi, jeszcze bardziej burzliwymi losami Mitcha Mcdeere’a.Kiedy coś, co na początku wygląda jak gwiazdka z nieba, zamienia się w koszmar...Mitch McDeere kończy wydział prawa na Harvardzie jako jeden z najlepszych studentów na roku. Może wybierać w propozycjach zatrudnienia, ale, o dziwo, zamiast zdecydować się na którąś z wielkich firm prawniczych w Nowym Jorku czy Bostonie, przyjmuje ofertę niezbyt dużej kancelarii z Memphis, specjalizującej się w sprawach podatkowych. Świetna pensja, korzystny kredyt na zakup domu, kluczyki do bmw i inne bonusy, a do tego niemal rodzinna atmosfera w pracy. Jak można to odrzucić?Wkrótce okazuje się, że podjął najgorszą decyzję w życiu. Agenci FBI, którzy obserwują kancelarię, informują Mitcha, że głównym źródłem jej dochodów jest pranie pieniędzy dla mafii. I stawiają go przed wyborem: albo pomoże im zdemaskować swoich pracodawców, albo trafi do więzienia za współudział w przestępczym procederze.Żadna z tych możliwości nie budzi w nim zachwytu, zastanawia się więc nad trzecią: odejściem z kancelarii. Szybko jednak orientuje się, że ci, którzy próbowali to zrobić przed nim, zginęli w tajemniczych okolicznościach.Żeby uratować siebie i żonę, będzie musiał wymyślić karkołomny plan, którego realizacja może przekroczyć jego możliwości.Mocna jazda, którą warto odbyć.„San Francisco Chronicle”Od pierwszych rozdziałów, przez rozwijającą się w zawrotnym tempie akcję, aż po spektakularny finał – czytelnik cały czas wstrzymuje oddech.„Wall Street Journal”Trzyma w napięciu przez ponad 500 stron.„Newsweek”
W ekranizacji tej powieści zagrali Chris O’Donnell, Gene Hackman i Faye Dunaway. Czy na amerykańskim Południu może dojść do sprawiedliwego procesu rasisty? Miasteczko Greenville, stan Missisipi, rok 1967. Dwóch członków Ku-Klux-Klanu podkłada bombę w kancelarii adwokata żydowskiego pochodzenia. Ginie dwóch pięcioletnich chłopców. Jeden ze sprawców, Sam Cayhall, zostaje błyskawicznie ujęty i oskarżony o podwójne zabójstwo. Choć dowody nie pozostawiają wątpliwości, że jest winny, dwa kolejne procesy kończą się – wskutek niemożności ustalenia werdyktu przez ławę przysięgłych – unieważnieniem postępowania. Czasem nawet najzagorzalszy przeciwnik kary śmierci ma wątpliwości. Kilkanaście lat po pierwszych dwóch procesach Sam Cayhall ponownie staje przed sądem. Tym razem zostaje skazany na karę śmierci. Trwająca dziewięć lat batalia apelacyjna kończy się niepowodzeniem. Do egzekucji pozostały dwa tygodnie i wygląda na to, że nic już nie uratuje go przed komorą gazową, zwłaszcza że zrezygnował z pomocy prawnej. Nagle jednak do walki o uratowanie mu życia włącza się młody adwokat z Chicago. Jego decyzja nie jest przypadkowa. I nie chodzi tylko o to, że jest przeciwko karze śmierci. Powieść, która hipnotyzuje i zmusza do myślenia. „Washington Post”
Trzy kobiety: policjantka, domniemana morderczyni i dawna ofiara, która teraz pomaga ścigać oprawców. Dwie traumatyczne historie, które łączą się, kiedy w pewnym domu zostają znalezione zwłoki. I rodzinny sekret, skryty głęboko pod warstwami półprawd i kłamstw. Szesnaście lat wcześniej Evie Carter przyznała się do przypadkowego zastrzelenia ojca. Teraz policja zastaje ją nad ciałem męża. Z pistoletem w dłoni. I zadaje pytanie, czy taki sam wypadek może zdarzyć się tej samej osobie dwa razy… Zdjęcie zastrzelonego męża Evie obiega media. Wtedy rozpoznaje go pewna kobieta, Flora – ale nie widzi w nim ofiary, lecz jednego z oprawców, którzy bezpowrotnie zniszczyli jej życie. I łączy go z grupą gwałcicieli i morderców, którzy porywali młode kobiety. Los sześciu z nich pozostaje nieznany. Losy Evie i Flory łączy detektyw D.D. Warren. Ona jedna wierzy w niewinność Evie. I tylko ona może dojść do prawdy o jej mężu i losie sześciu zaginonych dziewczyn. Gardner wie, jak skonstruować głęboko poruszający thriller psychologiczny, któremu nie sposób zarzucić braku autentyczności. Jest mistrzynią kryminalnych historii. Fani jej powieści uznają tę książką za jedną z najlepszych, a nowi czytelnicy będą zachwyceni zajmującą intrygą i niemożliwym do przewidzenia zakończeniem. Associated Press Jest to z pewnością najbardziej ambitna i wszechstronna z powieści Gardner. To druzgocąca historia, która bezwzględnie trzyma swoich czytelników w napięciu. „Never Tell” jest kandydatem do tytułu najlepszego thrillera 2019 roku. „Providence Journal” „Never Tell” to kolejna trzymająca w napięciu powieść Lisy Gardner, niekwestionowanej królowej suspensu. Thriller, który pozostanie ze swoimi czytelnikami długo po jego skończeniu. The Real Book Spy