Menu

John Grisham

John Grisham urodził się 8 lutego 1955 roku w Jonesboro w stanie Arkansas, jest amerykańskim pisarzem i prawnikiem, autorem thrillerów prawniczych i kryminałów. Rodzice pisarza byli baptystami o nowoczesnych poglądach, ojciec pracował na budowie, a matka zajmowała się domem. Po przeprowadzce do stanu Missisipi, zdobył tytuł licencjata w 1977 roku na Uniwersytecie Stanowym Missisipi, a w 1981 roku ukończył studia prawnicze. W 1983 roku został wybrany do Parlamentu stanu Missisipi z ramienia Partii Demokratycznej, jednocześnie prowadził praktykę prawniczą. W 1988 roku ukazał się jego pierwszy thriller sądowy "Czas zabijania", w nakładzie 500 egzemplarzy. Druga powieść "Firma", wydana w 1991 roku została bestsellerem, w tym samym roku zrezygnował z pełniącego urzędu i pracował jako pisarz.
AMERYKAŃSKIE POŁUDNIE, BIAŁA ŁAWA PRZYSIĘGŁYCH, CZARNY CHŁOPAK NIESŁUSZNIE OSKARŻONY O MORDERSTWO. KLIMATY, W KTÓRYCH JOHN GRISHAM NARODZIŁ SIĘ JAKO PISARZ I W KTÓRYCH ROZKWITA. Na każdego niewinnego człowieka siedzącego w więzieniu przypada co najmniej jeden winny, który pozostaje na wolności. Donté Drumma, czarny chłopak z niewielkiego miasta w Teksasie, lokalna gwiazda futbolu, należy do pechowców, którzy wylądowali za kratami, choć nie popełnili zarzucanych im czynów. Za uprowadzenie, zgwałcenie i zamordowanie białej koleżanki z liceum został skazany na karę śmierci. Travisowi Boyette’owi udało się uniknąć sprawiedliwości. Nie ma pojęcia, jak to się stało, że policja zgarnęła niewłaściwego człowieka, i szczerze mówiąc, nie bardzo go to obchodzi. Uważnie obserwuje proces i czuję ulgę, gdy ława przysięgłych uznaje Drummę za winnego. Po dziewięciu latach Boyette, który odsiadywał w Kansas wyrok za inne przestępstwo, wychodzi warunkowo z więzienia z powodu guza mózgu. Lekarze nie dają mu żadnych szans. Tymczasem Drummie, wciąż siedzącemu w celi śmierci, pozostają cztery dni do egzekucji. I już nic – żadne apelacje czy ułaskawienie – go nie uratuje. Chyba że Travis Boyette po raz pierwszy w swoim nieszczęsnym życiu postąpi tak, jak należy, i przyzna się do winy. Ale nawet jeśli zdecyduje się to zrobić, wykazanie własnej winy może się okazać znacznie trudniejsze niż udowodnienie niewinności. Bo ludzie – sędziowie, policjanci, politycy i dziennikarze – nie lubią publicznie przyznawać, że popełnili błąd. Jeden z najlepszych thrillerów prawniczych. „Evening Standard” Grisham w najwyższej formie. „The Daily Telegraph” Thriller zapewniający świetną rozrywkę, ale także dający wnikliwy wgląd w wadliwie działający system prawny. „The Washington Post”
POWIEŚĆ SENSACYJNA I THRILLER PRAWNICZY. KSIĄŻKA, KTÓRA USATYSFACKCJONUJE NAWET NAJWYTRAWNIEJSZYCH FANÓW OBU GATUNKÓW. KONTYNUACJA „FIRMY”, OD KTÓREJ ROZPOCZĘŁA SIĘ ZAWROTNA KARIERA JOHNA GRISHAMA, A NAKRĘCONY NA JEJ PODSTAWIE FILM Z TOMEM CRUISE’EM STAŁ SIĘ HITEM KINOWYM. Jak wyglądały dalsze losy młodego prawnika, Mitcha McDeere’a, po tym, jak ujawnił przekręty kancelarii z Memphis, zwinął mafii pieniądze i uciekł z kraju? Piętnaście lat później Mitch mieszka z żoną na Manhattanie i jest wspólnikiem w Scully & Pershing, jednej z największych firm prawniczych na świecie. Kiedy przyjaciel i starszy wspólnik z rzymskiej filii prosi go o pomoc w sprawie prowadzonej w imieniu tureckiej firmy budowlanej, która otrzymała od libijskiego rządu wielomilionowy kontrakt na budowę mostu nad wyschniętą rzeką na środku pustyni, Mitch nie waha się ani chwili. Razem z córką przyjaciela, Giovanną, która również jest prawniczką, udaje się do Libii, by zbadać sprawę osobiście. Wkrótce po przybyciu na miejsce młoda kobieta zostaje porwana przez ludzi tak doskonale poinformowanych, że muszą czerpać wiedzę z samej góry. A zawrotnie wysoka suma, jakiej żądają za zakładniczkę, wskazuje na to, że nie są to drobni przestępcy, a poważni gracze. Mitch, czując się winny, że nie dopilnował córki przyjaciela, rozpoczyna krucjatę – od Nowego Jorku, przez Londyn i Rzym, po Marrakesz – mającą na celu zdobycie gotówki na okup. Ma dziesięć dni na uratowanie życia Giovanny, podczas gdy przeciwnikom wystarczy sekunda na to, by ją zabić. I być może nie chodzi dziewczynę, tylko o niego. To Grisham, na jakiego czytelnicy od dawna czekali. „Financial Times” Porywający thriller. „Irish Independent” Jedna z najbardziej wyczekiwanych kontynuacji powieści. „Daily Express”
Thriller prawniczy, od którego rozpoczęła się światowa kariera pisarska Johna Grishama.Film z Tomem Cruise’em nakręcony na podstawie tej powieści stał się hitem kinowym.Do książki dołączony jest fragment jej długo oczekiwanej kontynuacji z dalszymi, jeszcze bardziej burzliwymi losami Mitcha Mcdeere’a.Kiedy coś, co na początku wygląda jak gwiazdka z nieba, zamienia się w koszmar...Mitch McDeere kończy wydział prawa na Harvardzie jako jeden z najlepszych studentów na roku. Może wybierać w propozycjach zatrudnienia, ale, o dziwo, zamiast zdecydować się na którąś z wielkich firm prawniczych w Nowym Jorku czy Bostonie, przyjmuje ofertę niezbyt dużej kancelarii z Memphis, specjalizującej się w sprawach podatkowych. Świetna pensja, korzystny kredyt na zakup domu, kluczyki do bmw i inne bonusy, a do tego niemal rodzinna atmosfera w pracy. Jak można to odrzucić?Wkrótce okazuje się, że podjął najgorszą decyzję w życiu. Agenci FBI, którzy obserwują kancelarię, informują Mitcha, że głównym źródłem jej dochodów jest pranie pieniędzy dla mafii. I stawiają go przed wyborem: albo pomoże im zdemaskować swoich pracodawców, albo trafi do więzienia za współudział w przestępczym procederze.Żadna z tych możliwości nie budzi w nim zachwytu, zastanawia się więc nad trzecią: odejściem z kancelarii. Szybko jednak orientuje się, że ci, którzy próbowali to zrobić przed nim, zginęli w tajemniczych okolicznościach.Żeby uratować siebie i żonę, będzie musiał wymyślić karkołomny plan, którego realizacja może przekroczyć jego możliwości.Mocna jazda, którą warto odbyć.„San Francisco Chronicle”Od pierwszych rozdziałów, przez rozwijającą się w zawrotnym tempie akcję, aż po spektakularny finał – czytelnik cały czas wstrzymuje oddech.„Wall Street Journal”Trzyma w napięciu przez ponad 500 stron.„Newsweek”
W ekranizacji tej powieści zagrali Chris O’Donnell, Gene Hackman i Faye Dunaway. Czy na amerykańskim Południu może dojść do sprawiedliwego procesu rasisty? Miasteczko Greenville, stan Missisipi, rok 1967. Dwóch członków Ku-Klux-Klanu podkłada bombę w kancelarii adwokata żydowskiego pochodzenia. Ginie dwóch pięcioletnich chłopców. Jeden ze sprawców, Sam Cayhall, zostaje błyskawicznie ujęty i oskarżony o podwójne zabójstwo. Choć dowody nie pozostawiają wątpliwości, że jest winny, dwa kolejne procesy kończą się – wskutek niemożności ustalenia werdyktu przez ławę przysięgłych – unieważnieniem postępowania. Czasem nawet najzagorzalszy przeciwnik kary śmierci ma wątpliwości. Kilkanaście lat po pierwszych dwóch procesach Sam Cayhall ponownie staje przed sądem. Tym razem zostaje skazany na karę śmierci. Trwająca dziewięć lat batalia apelacyjna kończy się niepowodzeniem. Do egzekucji pozostały dwa tygodnie i wygląda na to, że nic już nie uratuje go przed komorą gazową, zwłaszcza że zrezygnował z pomocy prawnej. Nagle jednak do walki o uratowanie mu życia włącza się młody adwokat z Chicago. Jego decyzja nie jest przypadkowa. I nie chodzi tylko o to, że jest przeciwko karze śmierci. Powieść, która hipnotyzuje i zmusza do myślenia. „Washington Post”
THE SUNDAY TIMES THRILLER OF THE MONTH***'Besides the usual Grisham virtues of an arresting idea, polished plotting and vivid social snapshots, what's impressive here is his willingness to take on fresh challenges' THE SUNDAY TIMESNonstop suspense from the Sunday Times bestselling author: Investigator Lacy Stoltz follows the trail of a serial killer, and closes in on a shocking suspect - a sitting judge. In The Whistler, Lacy Stoltz investigated a corrupt judge who was taking millions in bribes from a crime syndicate. She put the criminals away, but only after being attacked and nearly killed.Three years later, and approaching forty, she is tired of her work for the Florida Board on Judicial Conduct and ready for a change. Then she meets a mysterious woman who is so frightened she uses a number of aliases. Jeri Crosby's father was murdered twenty years earlier in a case that remains unsolved and that has grown stone cold.But Jeri has a suspect whom she has become obsessed with and has stalked for two decades. Along the way, she has discovered other victims. Suspicions are easy enough, but proof seems impossible.The man is brilliant, patient, and always one step ahead of law enforcement. He is the most cunning of all serial killers. He knows forensics, police procedure, and most important: he knows the law.He is a judge, in Florida - under Lacy's jurisdiction. He has a list, with the names of his victims and targets, all unsuspecting people unlucky enough to have crossed his path and wronged him in some way. How can Lacy pursue him, without becoming the next name on his list?The Judge's List is by any measure John Grisham's most surprising, chilling novel yet.'The shocks come thick and fast in this slick thriller that is impossible to put down' THE SUN'An excellent nail-bitingly tense thriller' IRISH INDEPENDENT 350+ million copies, 45 languages, 9 blockbuster films:NO ONE WRITES DRAMA LIKE JOHN GRISHAM
PRZESTĘPCZY SYNDYKAT, SKORUMPOWANY SĘDZIA, MILIONY DOLARÓW PRZECHODZĄCE Z RĘKI DO RĘKI I SYGNALISTA. Uczciwi sędziowie są podstawą systemu prawnego w każdym kraju. Ale to tylko teoria, która nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w życiu. Greg Myers, który stracił uprawnienia adwokackie, składa we florydzkiej Komisji Dyscyplinarnej Sędziów skargę przeciwko sędzi Claudii McDover. Działając w imieniu nieznanego sygnalisty, skrzętnie ukrywającego swoją tożsamość i nazywającego siebie kretem, Myers zarzuca McDover, że otrzymała od organizacji przestępczej miliony dolarów. Miały pochodzić z kasyna, które powstało dzięki jej werdyktom. Dla pracującej w komisji prawniczki, Lacy Stoltz, po dziesiątkach nudnych spraw, którymi się zajmuje – jak nadużywanie przez sędziów alkoholu – ta wydaje się na tyle ciekawa, że decyduje się nią zająć. Zdaje sobie sprawę, że śledztwo będzie przekraczało jej kompetencje, ale nie ma pojęcia, jak wpływowi i niebezpieczni są ludzie, przeciwko którym wystąpi. A kiedy się zorientuje, będzie już w tym tkwiła po uszy. PIERWSZA POWIEŚĆ Z LACY STOLTZ, FLORYDZKĄ PRAWNICZKĄ, KTÓRA ZAJMUJĘ SIĘ ETYKĄ ZAWODOWĄ SĘDZIÓW I CZASAMI TRAFIA NA WIELKIE AFERY. Wnikliwy i przekonujący obraz korupcji w organach wymiaru sprawiedliwości. Jedna z najlepszych powieści Grishama. „The New York Times” Grisham potrafi w porywającym thrillerze wyciągnąć na światło dzienne słabe punkty amerykańskiego systemu prawnego. „USA Today” Grisham nie tylko potrafi konstruować świetne intrygi kryminalne, ale też celnie punktować problemy z systemem sprawiedliwości. „Washington Post”
THRILLER PRAWNICZY I KRYMINAŁ – Z PRZEWAGĄ TEGO DRUGIEGO. Sędziowie są po to, by wymierzać sprawiedliwość, a nie po to, by dokonywać egzekucji. Okazuje się jednak, że można to świetnie połączyć. Trzy lata wcześniej Lacy Stoltz, prawniczka zatrudniona w instytucji zajmującej się etyką zawodową sędziów ze stanu Floryda, odniosła ogromny sukces, ujawniając skorumpowaną sędzię, która otrzymywała milionowe łapówki od przestępczego syndykatu. Teraz, po trzech latach zajmowania się głównie papierkową robotą, nie mając żadnych poważnych wyzwań, Lacy umiera z nudów i jest gotowa na zmianę w życiu. Dopóki nie pojawia się tajemnicza kobieta i nie wyjawia jej szokujących informacji. Jeri Crosby – a przynajmniej tak się przedstawia – od dwudziestu lat próbuje na własną rękę znaleźć zabójcę ojca, emerytowanego profesora prawa konstytucyjnego, bo policja szybko zamknęła dochodzenie, a FBI wykazało małe zainteresowanie tą sprawą. Po wielu wysiłkach Jeri udaje się trafić na trop zabójcy. Obsesyjnie szukając dalej, odkrywa, że jej ojciec nie był jedyną ofiarą sprawcy. Nie zdoła mu jednak nic udowodnić, bo nie ma do czynienia z pospolitym przestępcą, lecz z florydzkim sędzią. Ross Bannick, sędzia sądu okręgowego, cieszy się powszechnym poważaniem, jest bogaty, zna się na kryminalistyce, procedurach policyjnych, a przede wszystkim na prawie. Ma więc wszystkie atrybuty, które powinny mu pozwolić realizować zbrodniczą zemstę – skreślać z listy kolejne osoby, które w jakiś sposób mu się naraziły – i pozostać bezkarnym. I prawdopodobnie mógłby cieszyć się dalej nieposzlakowaną opinią, gdyby nie dwie kobiety, które zagięły na niego parol. POWIEŚĆ Z CYKLU Z LACY STOLTZ, PRAWNICZKĄ Z FLORYDY, KTÓRĄ CZYTELNICY POZNALI W „DEMASKATORZE”. JEDEN Z NAJLEPSZYCH KRYMINAŁÓW ROKU WEDŁUG „WALL STREET JOURNAL” Warto nie spać całą noc, by skończyć tę książkę. „The Sunday Times” Gotowość Grishama do podejmowania nowych wyzwań jest imponująca. „The Wall Street Journal” Świetnie napisany thriller. „Irish Independent”
Jedna z najsławniejszych powieści giganta thrillera prawniczego – Johna Grishama. Sfilmowana z Julią Roberts i Denzelem Washingtonem w rolach głównych. Fabuła, której od lat zazdroszczą Grishamowi autorzy na całym świecie. Polityczne intrygi, walka o władzę i pytania o moralność w bezwzględnym świecie prawa i bezprawia. Studentka prawa na tropie spisku w samym Kapitolu. Zamordowano dwóch sędziów Sądu Najwyższego USA. FBI i CIA są bezradne. Darby Shaw, ambitna studentka prawa z Nowego Orleanu, ma teorię na temat tego, kto jest sprawcą. Swoje ustalenia spisuje w tzw. Raporcie Pelikana i przekazuje przyjacielowi, a ten znajomemu w FBI. Kiedy bomba podłożona w samochodzie zabija przyjaciela Darby, dziewczyna wie, że będzie następna. Nie może zaufać nikomu, a już zwłaszcza FBI. Musi jednak jak najszybciej poskładać elementy śmiertelnej układanki i dowiedzieć się, kto dokładnie chce ją zabić. Ten ktoś przeczytał Raport Pelikana i nie cofnie się przed niczym, by zniszczyć dowody niewyobrażalnej zbrodni. John Grisham ma swój niepowtarzalny styl. Spisek na wysokich stanowiskach, prawnicy – ci umoczeni po uszy, i ci całkiem niewinni – zabójcy i fabuła, która sprawi, że będziesz czytać do samego rana. „The Cincinnati Post” Grisham to mistrz budowania napięcia i prowadzenia akcji, ale w „Raporcie pelikana” przekroczył granice gatunku. To opowieść o sile ludzkiego ducha i nadziei, która potrafi pokonać nawet największe przeciwności. „The Guardian” „Raport pelikana” to powieść, która nie tylko dostarcza doskonałej rozrywki, ale także pokazuje, jak wiele zła może wyrządzić korporacja, kiedy działa bez kontroli. „Chicago Tribune”
„Ostatni sprawiedliwy” - książka Johna Grishama Mistrz thrillera prawniczego. Od wielu lat jeden z najbardziej znanych pisarzy na świecie. Autor tłumaczony na niemal 50 języków. 47 jego książek z rzędu zajęło pierwsze miejsca na listach bestsellerów. Skazany na dożywocie morderca grozi śmiercią członkom ławy przysięgłych. Dziewięć lat później wychodzi na zwolnienie warunkowe. I zaczyna polowanie na sędziów i świadków... Missisipi, początek lat 70. XX wieku. Danny Padgitt, należący do znanej z przestępczej działalności, bardzo bogatej rodziny, staje przed sądem w Clanton, oskarżony o brutalny gwałt i zabójstwo kobiety na oczach jej dzieci. Dzięki głośnemu procesowi staje na nogi „The Ford Times”, lokalna gazeta, której groziło bankructwo. Padgitt publicznie grozi śmiercią członkom ławy przysięgłych uczestniczącym w rozprawie i zamiast komory gazowej otrzymuje wyrok dożywocia. W zacofanym Missisipi to w sumie najwyżej dziesięć lat więzienia, dzięki łapówkom i systemowi zwolnień warunkowych. Po odsiadce morderca wraca do Clanton i rozpoczyna polowanie na sędziów i świadków. Willie Traynor, właściciel coraz lepiej prosperującej gazety, który relacjonował proces Padgitta, jest kolejny na jego liście.
Czytelnicy thrillerów prawniczych, którzy lubią śledzić sprawy sądowe, znajdą w tej książce coś dla siebie. Fani powieści sensacyjnych również. A ci, którzy lubią oba te gatunki, będą zachwyceni. Jeden uchylał się od płacenia podatków, drugi wyprowadził pieniądze z klubu bingo, trzeci prowadził samochód po wpływem alkoholu. Razem wylądowali w więzieniu. I razem mogą zarobić wielką kasę. Trumble, więzienie federalne na Florydzie. Osadzeni w nim Finn Yaber z Kalifornii, Joe Roy Spicer z Missisipi i Hatlee Beech z Teksasu znają się na prawie jak mało kto. Wszyscy trzej na wolności byli sędziami. Nazywają siebie Bractwen i wykorzystują swoją wiedzę podczas zainscenizowanych procesów, w których rozstrzygają drobne spory między więźniami, i pomagają im w apelacjach. Oczywiście nie robią tego za darmo, ale pieniądze, które za to dostają, są niewielkie. Szukają więc sposobu, jak naprawdę się wzbogacić. Tymczasem za murami więzienia trwają przygotowania do bezprecedensowej kampanii wyborczej. Tym razem to nie partie wybierają kandydata, lecz CIA. Decydują się na kongresmena Aarona Lake’a i obiecują mu prezydenturę w zamian za to, że kiedy zasiądzie już w Białym Domu, dwukrotnie zwiększy budżet na zbrojenia. Żeby zapewnić mu zwycięstwo CIA posuwa się do korupcji, szantażów i innych nieczystych metod. Niestety, dyrektor Agencji nie wie o swoim protegowanym pewnej istotnej rzeczy. Za to członkowie Bractwa odkrywają ją. I stają przed wyborem: albo snując się po korytarzach więzienia, wspominać swoje stare sprawy sądowe i zastanawiać się, co zrobili nie tak, że tu wylądowali, albo zarobić ogromne pieniądze. Fabuła jest tak aktualna jak jutrzejsza gazeta, z aluzjami do sondaży i debat prezydenckich, finansowania kampanii wyborczych i prania brudnych pieniędzy. A do tych kuszących składników należy dodać wartką akcję z wieloma niespodziankami. „The New York Times” Od pierwszej strony trzyma w napięciu. Nikt nie potrafi pisać o prawnikach tak jak Grisham. „New York Post” Wspaniałe opowiedziana historia. „USA Today” Co za tempo! Fantastyczna rozrywka. „New Orleans Times-Picayune”
Thriller prawniczy, którego akcja toczy się nie na sali sądowej, lecz w gabinetach, gdzie prowadzone są tajne pertraktacje, i na łamach prasy. Zdobycie tego, o czym śni każdy prawnik, ma swoją cenę. Praca w Biurze Obrońcy Publicznego to nie najlepszy początek kariery dla zdolnego młodego prawnika. Nędzna pensja, brak ciekawych spraw, zero perspektyw. A jednak to właśnie tam Clayowi Carterowi, z trudem wiążącemu koniec z końcem, trafia się okazja zdobycia naprawdę wielkich pieniędzy. I to nie za to, że stanie przed sądem. Przeciwnie – za to, że nie dopuści do procesu. Kiedy zostaje wyznaczony na obrońcę z urzędu chłopaka, który zabił rówieśnika, jest przekonany, że ma do czynienia z przypadkiem, jakich wiele – bezsensownym aktem przemocy na ulicy. Szybko jednak orientuje się, że sprawa ma drugie dno. Bo skoro wielki koncern farmaceutyczny proponuje mu 15 milionów dolarów, by zapobiegł procesowi, to nietrudno sobie wyobrazić, o jakie sumy toczy się gra. Clay ma na wyciągnięcie ręki to, o czym nawet nie śnił. Za wszystko trzeba jednak zapłacić. W tej sprawie nie chodzi bowiem tylko o pieniądze, ale też o ludzkie życie. W tej książce znajdziecie wszystko to, czego oczekujecie od Grishama… i jeszcze trochę. „The Seattle Times” Mnóstwo napięcia, świetna rozrywka. Kiedy skończycie tę książkę, na pewno będziecie chcieli sięgnąć po następną powieść Grishama. „Entertainment Weekly” Jeden zwrot akcji goni drugi! „The Philadelphia Inquirer” Klasyka gatunku, którą warto znać. Lubimyczytać.pl
Powieść, na podstawie której powstał głośny film z gwiazdorską obsadą: Matthew Mcconaugheyem, Sandrą Bullock, Samuelem L. Jacksonem i Donaldem Sutherlandem. Nikt nie oddaje klimatu amerykańskiego południa tak, jak robi to John Grisham! Miasteczkiem Clanton w stanie Missisipi wstrząsa wiadomość o zgwałceniu i bestialskim pobiciu dziesięcioletniej czarnoskórej dziewczynki. Jej ojciec Carl Lee, wiedząc, że sądy na Południu białych traktują ulgowo, postanawia sam wymierzyć sprawiedliwość i dokonuje egzekucji na oprawcach córki. Jake Brigance, młody adwokat, który ledwie wiąże koniec z końcem, zdaje sobie sprawę, że podejmując się obrony Carla, nie może liczyć na wysokie honorarium. Nie może również liczyć na pełną współpracę klienta, który nie chce się zgodzić na najprostszą linię obrony: niepoczytalność. Natomiast tym, czego może być pewny, jest wrogość miejscowej społeczności, bo w Clanton wciąż straszą duchy niewolnictwa. Wszystko przemawia za tym, żeby nie pakować się w tę trudną do wygrania sprawę. I być może Jake Brigance zrezygnowałby z niej, gdyby nie to, że sam ma córkę… którą może narazić na śmiertelne niebezpieczeństwo, broniąc przed sądem Carla. Bo w toczącym się procesie Ku-Klux-Klan widzi dla siebie szansę na ponowne zaistnienie.
Małe miasteczko i wielka prawnicza batalia, którą żyje cały stan Missisipi. Jake Brigance, młody prawnik z Czasu zabijania, powraca o kilka lat starszy, ale wciąż gotowy bronić swoich klientów do ostatniego tchu. Wydawać by się mogło, że wystąpienie w głośnym procesie w roli obrońcy czarnoskórego ojca oskarżonego o zabicie białych mężczyzn, którzy zgwałcili jego córkę, otworzy Jake’owi Brigance’owi drogę do sławy i pieniędzy. Tymczasem trzy lata później nadal jest małomiasteczkowym adwokatem borykającym się z problemami. Szansa na zmianę tej sytuacji pojawia się, gdy nieuleczalnie chory Seth Hubbart popełnia samobójstwo i pozostawia po sobie kontrowersyjny testament, którego sądowe zatwierdzenie powierza Jake’owi. Nie będzie łatwo udowodnić – przed ławą przysięgłych, w której zasiadają głównie biali – że zmarły, zapisując niemal cały swój majątek czarnoskórej gosposi, był w pełni władz umysłowych. Zwłaszcza że przeciwnikami Jake’a Brigance’a będą prawnicy z najlepszych kancelarii w Memphis i Jackson, z których każdy będzie próbował uszczknąć dla siebie kawałek ze smakowitego tortu. Clanton ponownie podzieli się na białych i czarnych. A nad okolicą zawiśnie złowrogi cień Ku-Klux-Klanu.
Porywający dramat sądowy, w którym emocje sięgają zenitu. Sprawiedliwość i prawo to nie zawsze to samo. W żadnej z książek Johna Grishama nie widać tego tak wyraźnie jak w Czasie łaski. Miasteczko Clanton w stanie Missisipi znów jest podzielone, a adwokat Jake Brigance – znany z powieści i filmu Czas zabijania – ponownie znajduje się w centrum wydarzeń. W Clanton nieczęsto dochodzi do zabójstw. Nic więc dziwnego, że takie wydarzenie elektryzuje społeczność całego hrabstwa. Zwłaszcza gdy ginie prominentny biały, znany w okolicy zastępca szeryfa Stuart Kofer. Sprawcą jest syn jego kochanki, szesnastoletni Drew Gamble. Wobec zacietrzewienia części mieszkańców miasteczka szanse chłopaka na to, że uniknie kary śmierci, są nikłe. Chyba że jego obroną zajmie się Jake Brigance, który już raz dokonał niemożliwego: doprowadził do uznania za niewinnego czarnoskórego mężczyzny oskarżonego o zabicie oprawców jego córki. Jake nie ma ochoty bronić Drew Gamble’a, ale jeśli on się tego nie podejmie, to kto? Kiedy uważnie przygląda się sprawie, dostrzega jej drugie dno. I jak przed laty ryzykuje własną karierę, bezpieczeństwo finansowe i życie swojej rodziny, by obronić chłopca przed końcem, którzy wszyscy mu wieszczą – komorą gazową.
Miasteczkiem Clanton w stanie Missisipi wstrząsa wiadomość o zgwałceniu i bestialskim pobiciu dziesięcioletniej czarnoskórej dziewczynki. Jej ojciec Carl Lee, wiedząc, że sądy na Południu białych traktują ulgowo, postanawia sam wymierzyć sprawiedliwość i dokonuje egzekucji na oprawcach córki. Jake Brigance, młody adwokat, który ledwie wiąże koniec z końcem, zdaje sobie sprawę, że podejmując się obrony Carla, nie może liczyć na wysokie honorarium. Nie może również liczyć na pełną współpracę klienta, który nie chce się zgodzić na najprostszą linię obrony: niepoczytalność. Natomiast tym, czego może być pewny, jest wrogość miejscowej społeczności, bo w Clanton wciąż straszą duchy niewolnictwa. Wszystko przemawia za tym, żeby nie pakować się w tę trudną do wygrania sprawę. I być może Jake Brigance zrezygnowałby z niej, gdyby nie to, że sam ma córkę… którą może narazić na śmiertelne niebezpieczeństwo, broniąc przed sądem Carla. Bo w toczącym się procesie Ku-Klux-Klan widzi dla siebie szansę na ponowne zaistnienie.
Porywający dramat sądowy, w którym emocje sięgają zenitu. Sprawiedliwość i prawo to nie zawsze to samo. W żadnej z książek Johna Grishama nie widać tego tak wyraźnie jak w Czasie łaski. Miasteczko Clanton w stanie Missisipi znów jest podzielone, a adwokat Jake Brigance – znany z powieści i filmu Czas zabijania – ponownie znajduje się w centrum wydarzeń. W Clanton nieczęsto dochodzi do zabójstw. Nic więc dziwnego, że takie wydarzenie elektryzuje społeczność całego hrabstwa. Zwłaszcza gdy ginie prominentny biały, znany w okolicy zastępca szeryfa Stuart Kofer. Sprawcą jest syn jego kochanki, szesnastoletni Drew Gamble. Wobec zacietrzewienia części mieszkańców miasteczka szanse chłopaka na to, że uniknie kary śmierci, są nikłe. Chyba że jego obroną zajmie się Jake Brigance, który już raz dokonał niemożliwego: doprowadził do uznania za niewinnego czarnoskórego mężczyzny oskarżonego o zabicie oprawców jego córki. Jake nie ma ochoty bronić Drew Gamble’a, ale jeśli on się tego nie podejmie, to kto? Kiedy uważnie przygląda się sprawie, dostrzega jej drugie dno. I jak przed laty ryzykuje własną karierę, bezpieczeństwo finansowe i życie swojej rodziny, by obronić chłopca przed końcem, którzy wszyscy mu wieszczą – komorą gazową.
Witajcie na wyspie Camino, gdzie wszystko może się zdarzyć ? nawet morderstwo w oku cyklonu, które być może okaże się zbrodnią doskonałą… W noc huraganu szalejącego na wyspie Camino ginie Nelson Kerr, autor thrillerów. Nieradzący sobie z nawałem pracy policjanci przyjmują najprostszą wersję wydarzeń: ofiara została uderzona konarem drzewa. Nie budzi ich wątpliwości fakt, że uderzeń było kilka, ani pytanie, co Kerr robił poza domem podczas nawałnicy – wiadomo, pisarze są dziwakami. Bruce Cable, właściciel miejscowej księgarni, któremu zdarzało się, mówiąc delikatnie, omijać prawo, postanawia wziąć śledztwo w swoje ręce. Do pomocy ma pisarza, który może się pochwalić więzienną przeszłością, i studenta – fana kryminałów. Ekipa o takich kwalifikacjach musi osiągnąć przełom w dochodzeniu. Okazuje się nim niewydana jeszcze powieść Kerra. To między jej wierszami znajduje się odpowiedź na to, kto i dlaczego zabił pisarza.
Historia Stanów Zjednoczonych notuje tylko cztery przypadki zabójstwa sędziego federalnego w okresie sprawowania tego urzędu. Morderstwo, którego ofiarami padają sędzia Raymond Fawcett i jego sekretarka, właśnie powiększyło tę statystykę. Śledztwo utyka w martwym punkcie. Malcolm Bannister, prawnik odsiadujący w zakładzie karnym o złagodzonym rygorze wyrok za przestępstwo, w które został wplątany, wyczerpał już wszelkie możliwości apelacji. Zabija czas, pomagając współwięźniom w potyczkach z wymiarem sprawiedliwości, w przygotowywaniu testamentów i wniosków rozwodowych. Marzy o opuszczeniu więzienia i spotkaniu z synem, którego nie widział od pięciu lat. Szansa pojawia się jak grom z jasnego nieba. Malcolm wie, kim jest zabójca sędziego Fawcetta, zna motyw zbrodni. Wykorzysta tę wiedzę, by odzyskać wolność, zmienić wygląd i tożsamość. I przystąpi do realizacji precyzyjnego planu zemsty na tych, którzy fałszywym oskarżeniem zrujnowali mu życie…
Clanton, Missisipi, rok 1946. Pete Banning jest powszechnie szanowanym właścicielem plantacji bawełny, wzorowym ojcem rodziny i bohaterem wojennym. Pewnego dnia budzi się wcześnie, jedzie do miasta i zabija pastora ze swojego kościoła. Jakby morderstwo samo w sobie nie było dość szokujące, szeryfowi, a potem prawnikom i ławie przysięgłych oświadcza jedynie: "Nie mam nic do powiedzenia". Wobec milczenia oskarżonego obrońcy pozostaje tylko jeden argument: niepoczytalność. Na to jednak jego klient absolutnie nie chce się zgodzić. Wszystko wskazuje na to, że Pete'a Banninga czeka krzesło elektryczne, a jego dorosłe już dzieci bój o zachowanie rodzinnego majątku. I - co najgorsze - życie z pytaniem: DLACZEGO?
CLANTON, MISSISIPI, ROK 1946 Pete Banning jest lubianym i szanowanym właścicielem plantacji bawełny. To także wzorowy, kochający ojciec i bohater wojenny. Pewnego dnia wstaje wcześnie z łóżka i jedzie do miasta. Tam zabija pastora ze swojego kościoła. Morderstwo samo w sobie jest niezwykle szokujące, jak więc nazwać fakt, że szeryfowi, a później także prawnikom i ławie przysięgłych oświadcza – „Nie mam nic do powiedzenia”. Pozostaje tylko jedno wyjaśnienie: niepoczytalność. Jednak Banning nie chce się na to zgodzić. Wszystko prowadzi prawdopodobnie do krzesła elektrycznego, a jego dorosłe dzieci zaczną bój o zachowanie rodzinnego majątku. Najgorsze, to jednak życie z pytaniem: DLACZEGO?
Białe kruki, antykwariaty skrywające niejedną tajemnicę i niebanalna historia kryminalna! Świat książek potrafi zaskakiwać i być mroczniejszy, niż c się wydaje… Nikt nie ma pojęcia, że z pozoru usypiająca atmosfera księgarni , szelest przewracanych kartek kryje swoje drugie oblicze. Złodzieje, handlarze białych kruków, spiski i zdrady, taki opis nie pasuje do świata antykwariatów i starych księgarni, a jednak. Wszystko zaczyna się od skoku, w dodatku udanego. Z Uniwersytetu Princeton skradzione zostają manuskrypty, z pozoru dziwna kradzież, wcale nie jest tak absurdalna, skarb został ubezpieczony na 25 milionów dolarów. Czy niepozorny właściciel księgarni na wyspie Camino, Bruce Cable może mieć coś wspólnego z rabunkiem? Czy Mercer Mann, detektyw wynajęta przez tajemnicza kobietę odkryje sekrety księgarza?
Dwa miliony dolarów to dużo, zwłaszcza dla sędziego, który podobno nie brał łapówek. Ray Atlee, wykładowca prawa, i jego brat nieudacznik zostają wezwani przez ojca do rodzinnego miasteczka, Clanton. Nieuleczalnie chory emerytowany sędzia chce im przedstawić swą ostatnią wolę. Zanim jednak Ray dociera na miejsce, staruszek umiera, pozostawiając po sobie – poza testamentem, który nikogo nie zaskakuje – ukrytą w pudłach fortunę. Nikomu o tym nie mówiąc, zwłaszcza bratu, Ray postanawia odkryć tajemnicę źródła pieniędzy. Kiedy okazuje się, że nie tylko on wie o ich istnieniu, robi się naprawdę gorąco.
Zola, Mark i Todd zgodnie dochodzą do wniosku, że opinia o nieograniczonych możliwościach kariery prawniczej to mit. Czeka ich spłacanie kredytów studenckich, dyplom ich uczelni ma niewielką wartość, a w Waszyngtonie roi się od młodych prawników szukających pracy. W sytuacji, gdy każde z nich zmaga się dodatkowo z prywatnymi problemami, potrzebują jakiegoś rozwiązania. I znajdują je. Rzucają studia i pod fikcyjnymi nazwiskami zakładają kancelarię. Pomysł szalony, lecz wydaje się trafiony. Zwłaszcza kiedy wpadają na sprawę, która może im przynieść miliony dolarów. Ale może ich również zdemaskować. Świetna książka… Tym, co Grishamowi wychodzi najlepiej, jest ironiczne poczucie humoru, kiedy pisze o prawnikach i ich etyce zawodowej. A właśnie to robi w Barze pod Kogutem. „USA Today”
Zola, Mark i Todd zgodnie dochodzą do wniosku, że opinia o nieograniczonych możliwościach kariery prawniczej to mit. Czeka ich spłacanie kredytów studenckich, dyplom ich uczelni ma niewielką wartość, a w Waszyngtonie roi się od młodych prawników szukających pracy. W sytuacji, gdy każde z nich zmaga się dodatkowo z prywatnymi problemami, potrzebują jakiegoś rozwiązania. I znajdują je. Rzucają studia i pod fikcyjnymi nazwiskami zakładają kancelarię. Pomysł szalony, lecz wydaje się trafiony. Zwłaszcza kiedy wpadają na sprawę, która może im przynieść miliony dolarów. Ale może ich również zdemaskować. Świetna książka… Tym, co Grishamowi wychodzi najlepiej, jest ironiczne poczucie humoru, kiedy pisze o prawnikach i ich etyce zawodowej. A właśnie to robi w Barze pod Kogutem. „USA Today”
1 2
z 2
skocz do z 2