Wyjątkowo praktyczny poradnik przygotowany z myślą o kadrowych i pracownikach HR. Tematyka książki została starannie dobrana z uwagi na jej aktualność i użyteczność w codziennej pracy. W publikacji w sposób przystępny i kompletny omówiono zasady stosowania znowelizowanych ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1220) przepisów kodeksu pracy, które w zasadniczy sposób zmieniają zasady zawierania oraz wypowiadania umów o pracę na czas określony. Wyjaśniono, jak zawierać umowy terminowe po dniu 22 lutego 2016 r., kiedy to nowe przepisy wejdą w życie. Przybliżone zostały również zagadnienia dotyczące okresów wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, uzależnionych od okresu pracy u danego pracodawcy, jak w przypadku umów o pracę na czas nieokreślony. Autorzy przedstawiają również inne zmiany wprowadzone przedmiotową nowelizacją, dotyczące m.in.:
- o ograniczenia rodzajów umów o pracę,
- o zwolnienia pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.
Dla zobrazowania omawianej materii zmiany przepisów w tym zakresie ujęto również w formie tabelarycznej i porównano ze stanem sprzed nowelizacji.
W poradniku zostały dokładnie omówione również przepisy przejściowe. Na konkretnych przykładach wyjaśniono, jakie przepisy należy stosować w stosunku do umów terminowych obowiązujących w dniu wejścia w życie nowelizacji, czyli w dniu 22 lutego 2016 r. Wskazano także, jak po dniu 22 lutego 2016 r. zmieni się brzmienie obecnie obowiązujących umów na czas określony: które umowy ulegną rozwiązaniu na obecnie obowiązujących warunkach; które (i w jakim wymiarze) zostaną wliczone do nowego limitu umów; które zostaną objęte nowym okresem wypowiedzenia; które przekształcą się w umowy na czas nieokreślony.
W publikacji zamieszczono również odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące interpretacji nowych przepisów. Autorzy omawiają konkretne stany faktyczne i wskazują sposoby rozwiązania problemów. Czytelnicy znajdą tu również tekst kodeksu pracy po zmianach oraz wzory dokumentów do wykorzystania w codziennej pracy, m.in.:
1) wzór umowy o pracę na czas określony ponad 33 miesiące ze wskazaniem okoliczności uzasadniających dłuższe trwanie umowy ponad dopuszczalny limit,
2) wzór aneksu do umowy o pracę, który pracodawca obowiązany jest podpisać po wejściu w życie nowych przepisów, jeżeli okres trwania obecnej umowy przekracza 33 miesiące, a cel zawarcia umowy uzasadnia taki okres.