Menu

Tomasz Chwałek

Nowe spojrzenie na cesarstwo rzymskie. Jak wyglądała władza w Rzymie z perspektywy rządzących – i rządzonych? Cesarz Rzymu zgłębia fakty i mity o tych, którzy sprawowali władzę, i stawia pytania: co robili, w jakim celu i dlaczego ich historie tak często opowiadano w konwencji przesady i sensacji. Autorka porusza kwestie władzy, korupcji, dworskich intryg, ale też przybliża szczegóły dotyczące życia codziennego cesarzy. Jak i gdzie się żywili? Z kim sypiali? Jak podróżowali? Czy byli równi bogom? Poznajemy również barwną galerię postaci, dzięki którym system ten mógł funkcjonować: arystokraci, niewolnicy, wyzwoleńcy, żołnierze, kupcy, rzemieślnicy, lekarze… Cesarstwo rzymskie jako ustrój nie przetrwałoby, gdyby rządzili nim sami obłąkani autokraci. Autorka bada, skąd brały się historie przypisujące im szaleństwo, jak w rzeczywistości zarządzano imperium, a także obawy Rzymian, że władza cesarzy jest nie tyle krwawa (czego się spodziewano), ile że stanowi niepokojącą dystopię zbudowaną na fundamencie oszustwa i podstępu.
Najnowszy tom, którym autor po latach zamyka bestsellerowy cykl „Imperator”. Cezar zamordowany. Jednak zemsta będzie krwawa! Cezar, ubóstwiany przez lud, zginął od ciosów najwierniejszych sprzymierzeńców, którzy okrzyknęli się wyzwolicielami republiki. Liczyli, że znajdą oparcie w senacie, lecz zapomnieli o Oktawianie, adoptowanym synu Cezara. Historia zapamięta go jako cesarza Augusta. Nic go nie powstrzyma przed wzięciem na zdrajcach odwetu. Prawdziwie zapiekłą nienawiść żywi bowiem do Brutusa, niegdyś najbliższego przyjaciela Cezara, teraz – przywódcy spiskowców. Wzburzeni ludzie wychodzą na ulice, a pętla wokół wyzwolicieli się zaciska. Niektórym udaje się uciec z Rzymu, lecz żadnemu nie jest pisana spokojna śmierć. Pod Filippi wybije ostatnia godzina Brutusa. Czy dla Rzymu oznacza to koniec wojny domowej i powrót do „starych dobrych” czasów republiki? Conn Iggulden studiował anglistykę na Uniwersytecie Londyńskim, przez kilka lat był nauczycielem, po czym poświęcił się pisarstwu. Jego pierwszy cykl, „Imperator”, od początku cieszył się ogromną popularnością i znalazł się na listach bestsellerów. Obecnie trafia do rąk czytelników jego wznowienie oraz najnowszy, piąty, tom: Krew bogów. W Polsce ukazał się również pierwszy tom cyklu o Czyngis-chanie oraz dwie powieści dla dzieci tego autora.
ZANIM NASTAŁA CZARNA KOMPANIA, PANOWAŁO IMPERIUM GROZY! „Fani Fritza Leibera i Stevena Eriksona będą usatysfakcjonowani tymi niesłusznie przeoczonymi historiami”. „Publishers Weekly” „Czarną Kompanią Glen Cook w pojedynkę dokonał rewolucji w fantasy. Sprowadził opowieść do poziomu zwykłego człowieka, porzucając zużyte wzorce królów, książąt i złych czarnoksiężników. Było to niczym czytanie na haju powieści o wojnie w Wietnamie”. Steven Erikson „Talent Cooka do łączenia twardego realizmu z bogactwem fantasy owocuje wybitnym dziełem”. „Library Journal” „Cook tworzy bogaty świat pełen różnorodnych ras, kultur i religii. Łączy mityczność i egzotykę z realizmem, jego postacie z krwi i kości wciągają czytelnika w swoje sojusze, namiętności i zdrady”. „Publishers Weekly” Na tom Imperium nieznające porażki składają się powieści Dojrzewa wschodni wiatr i Nadciąga zły los oraz opowiadania osnute wokół tego powieściowego świata i jego postaci, w tym nigdy niepublikowana Kuźnia gniewu. Od najwyższych szczytów Smoczych Zębisk po niezmierzone pustynie Hammad al Nakir, od niespokojnego Kavelinu po potężny Shinsan – po Wielkiej Wojnie niektórzy próbują ułożyć sobie życie na nowo, inni zaś planują zemstę. Na pustynnych terenach poza Imperium Grozy budzi się złowroga moc. Wobec niej ludzkie poczynania są jak pył, który rozwiewa wschodni wiatr… Zewsząd gromadzą się czarne chmury, lecz władca Kavelinu zdaje się nie zauważać, że nadciąga zły los i wystawia na niebezpieczeństwo siebie, przyjaciół, a nawet cały kraj. W opowiadaniach Glen Cook z rozmachem przedstawia surowy świat Imperium Grozy, targany konfliktami rozdzierającymi całe nacje, przepełniony szaleńczą magią, dziwacznymi istotami i nieokrzesanymi, pełnymi wad bohaterami. Spotykamy tu po raz pierwszy Bragiego Ragnarsona, Szydercę i Harouna bin Yousifa. Glen Cook (ur. 1944) – autor wielu powieści science fiction i fantasy. Dorastał w Kalifornii, studiował na uniwersytecie w Missouri. Marzył, by zostać pilotem phantoma F-4, ale ostatecznie trafił do oddziałów specjalnych US Marine Corps. Wojskową karierę podjął syn Glena, natomiast autor przez kilkadziesiąt lat pracował w różnych fabrykach koncernu General Motors. Jego pasją jest czytanie i kolekcjonowanie książek historycznych oraz zbieranie znaczków. Doświadczenia ze służby w armii przenosi na karty swoich książek. O tym, że robi to przekonująco, świadczy fakt, iż opowieść o najemnikach z Czarnej Kompanii była jedną z najpopularniejszych lektur wśród amerykańskich żołnierzy podczas Wojny w Zatoce. Najbardziej znane cykle autorstwa Cooka to: „Czarna Kompania”, „Imperium Grozy” i „Delegatury nocy” (wszystkie wydane przez REBIS) oraz seria o inspektorze Garretcie.
Najnowsza powieść z cyklu "Roma sub rosa", której akcja toczy się w starożytnym Rzymie u schyłku republiki, a jej bohaterem jest Gordianus Poszukiwacz. Rok 88 p.n.e. Nad rzymskim światem kłębią się czarne chmury. Na zachodzie buntują się italscy sprzymierzeńcy, Mitrydates wydziera republice kolejne prowincje w Azji. Nawet stosunkowo spokojną Aleksandrię przewrót pogrążył w chaosie. To tam młody Gordianus wraz z Bethesdą przeczekuje zamęt, gdy otrzymuje sekretną wiadomość od Antypatra. Dawny mentor i towarzysz podróży do siedmiu cudów świata, teraz członek dworu Mitrydatesa w Efezie, boi się, że jego dni są policzone. Gordianus rusza mu na ratunek, za oręż mając jedynie brawurowy plan przedostania się za linie wroga i wydostania Antypatra z jaskini lwa. Nie wie jednak, że w grze są siły dalece potężniejsze, które napisały już dlań rolę w scenariuszu. Niepewny, kto tu jest graczem, a kto pionkiem, Gordianus musi rozwikłać zagadkę stojącą za tajemniczą wiadomością, by ocalić siebie i tych, którzy są tak bliscy jego sercu.