Menu

Steven Saylor

Spisek niejedno ma imię. Rzym po wojnie domowej, rok 44 p.n.e. Zwycięski Juliusz Cezar ułaskawił pozostałych przy życiu wrogów i wynagrodził przyjaciół. Teraz zamierza wyruszyć na podbój królestwa Partów – przedtem jednak musi załatwić parę spraw. Gordianus Poszukiwacz, który życie strawił na pracy detektywa, doczekał się awansu do warstwy ekwitów i podjął ostateczną decyzję: czas na emeryturę. Jednakże rankiem 10 marca najpierw wzywa go Cycero, a potem sam Cezar. Obaj proszą o to samo – by się dowiedział, czy ktoś nie knuje zamachu na dyktatora. Cezar postanowił też obdarzyć Poszukiwacza zaszczytem, który odmieniłby losy całej rodziny. Miałoby to nastąpić w idy marcowe. Jak się okazuje, spisek niejedno ma imię. Termin się zbliża i co najmniej jedna zbrodnia wydaje się nieunikniona. Saylor potrafi snuć fascynujące (i czasem bardzo zabawne) historie i podbudowuje je niezrównanym talentem do rekonstrukcji historycznej. Rzym Gordianusa jest podupadającą republiką, gdzie ideologia jest słowem wstydliwym; politycy walczą o nagą władzę, nie o zasady; ręce na wyścigi lepią się do pieniędzy; debata polityczna spadła do poziomu widowiska; demokracja jest już tylko pustą skorupą. Choć starożytny Rzym jawi się nam jako twór niezwykle złożony i niezrozumiały, Saylor zdaje się przekonywać, że moglibyśmy się tam poczuć dziwnie swojsko. - Mary Beard, autorka SPQR (REBIS 2017) – „Times Literary Supplement”
Jest 88 rok przed naszą erą i świat śródziemnomorski stanął w obliczu katastrofalnego konfliktu mogącego objąć Rzym, Grecję i Egipt. Młody Gordianus, obywatel rzymski, wysłany ongiś przez ojca za morze, żeby w bezpiecznym – zda się – miejscu przeczekać ogarniającą Italię zawieruchę polityczną, mieszka w Aleksandrii. Stara się zarabiać na życie w fachu detektywa, a w przerwach między zleceniami wiedzie słodkie życie ze swą piękną niewolnicą Bethesdą. Złuda raju na ziemi pryska jednak w dniu jego dwudziestych drugich urodzin, kiedy gang rozbójników porywa Bethesdę, biorąc ją za kochankę miejscowego potentata. Chcąc uratować ukochaną, Gordianus musi ją odnaleźć, zanim bandyci się zorientują w pomyłce. Przywołując cały wyuczony u ojca kunszt zawodowy, zapuszcza się na niebezpieczne tereny delty Nilu i po licznych groźnych przygodach trafia do kryjówki gangu. Nie mógł przypuszczać, że ta eskapada zakończy się dlań udziałem w zuchwałym napadzie rabunkowym na najświętsze miejsce w targanej już zamieszkami i zagrożonej wojną domową stolicy Egiptu: grobowiec samego Aleksandra Wielkiego. Steven Saylor, historyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego specjalizujący się w dziejach Rzymu, jest autorem „Roma sub rosa”, głośnego cyklu powieści kryminalnych i zbiorów opowiadań osadzonych ze znawstwem w realiach schyłku republiki, a także dwuczęściowej sagi Rzym i Cesarstwo, obejmującej dzieje dwóch rzymskich rodów od czasów prehistorycznych po panowanie Hadriana.
Werdykt Cezara Rok 48 p.n.e. Dwaj wybitni rzymscy wodzowie, Cezar i Pompejusz, zażarcie walczą o panowanie nad światem. Teatr wojny przenosi się tym razem do Egiptu, rozdartego krwawą rywalizacja między królową-boginią Kleopatrą i jej bratem Ptolemeuszem. Wybór, jakiego Cezar dokona między nimi, zdeterminuje przyszłość rzymskiego imperium. W tę gorącą atmosferę intryg trafia Gordianus Poszukiwacz – świadek przedśmiertnych konwulsji starego świata teraz ma odegrać pierwszoplanową rolę w narodzinach drugiego… Gladiator umiera tylko raz Drugi po „Mglistych proroctwach” zbiór krótkich opowiadań z Gordianusem nie odbiega od wysokich standardów, do jakich Saylor przyzwyczaił czytelników w powieściach z cyklu „Roma sub rosa”. Są to historie m.in. o spisku na życie konsula, porwaniu i morderstwie podczas buntu Sertoriusza w Hiszpanii, odkryciu grobu Archimedesa. Te epizody z wczesnych lat kariery bohatera, kiedy adoptowany syn Eko był jeszcze niemym chłopcem, a późniejsza zona Bethesda niewolnicą, przedstawiają codzienne życie Rzymu w I w. p.n.e. tak żywo i szczegółowo, jak rzadko któremu pisarzowi się to udaje. Triumf Cezara Wojna domowa w Rzymie dobiegła końca – Pompejusz zginął, w Egipcie nastąpiła stabilizacja, do Miasta powrócił Juliusz Cezar. Ulice szumią już od pogłoski, że zamierza obwołać się królem. Poproszony przez zaniepokojoną wróżbami o zamachu na męża Kalpurnię Gordianus przyjmuje zlecenie, choć już się wycofał z zawodu. Czas nagli, gdyż Cezar dla uczczenia swych zwycięstw przygotowuje cztery triumfalne pochody, podczas których potencjalni zamachowcy mieliby większe szanse powodzenia. Detektyw nie mógł jednak przewidzieć, kogo po drodze narazi na śmiertelne niebezpieczeństwo… Steven Saylor jest amerykańskim historykiem, profesorem uczelni w Berkeley i Austin, doskonałym znawcą epoki, co przydaje jego powieściom autentyzmu, a przy tym mistrzem narracji i dialogu, o czym najlepiej świadczy międzynarodowe uznanie, jakim cieszą się jego książki. Wydawane w kilkunastu językach na sześciu kontynentach trafiły na niejedną listę księgarskich przebojów. „Roma sub rosa”, cykl powieści, których akcja toczy się w starożytnym Rzymie u schyłku republiki, a bohaterem jest detektyw Gordianus Poszukiwacz, został nadzwyczaj dobrze przyjęty i przez czytelników, i przez krytyków, dając autorowi poczesne miejsce wśród znaczących twórców sensacyjnych powieści historycznych.
Rzut Wenus Rzym, 56 r. p.n.e. Gordianusa Poszukiwacza odwiedzają dwaj niezwykli goście – poseł aleksandryjski w towarzystwie kapłana-eunucha. Tym razem jednak chodzi o coś, czego detektyw zapewnić im nie może. Nim minie noc, poseł zginie z ręki mordercy. Dla Gordianusa rozpoczyna się najniebezpieczniejsza sprawa w jego karierze. Wynajęty przez piękną kobietę o skandalicznej opinii do rozwikłania zagadki morderstwa, podążając tropem politycznej intrygi, dotrze do najwyższych kręgów władzy i najskrytszych miejsc rozpusty w Rzymie... Morderstwo na via Appia Rok 52 p.n.e. zaczął się w Rzymie nietypowo – po raz pierwszy w historii republiki wraz z nowym rokiem nie objęli swoich stanowisk nowi konsulowie, ponieważ ze względu na machinacje rywalizujących fakcji wybory nie doszły do skutku. W atmosferze politycznej niepewności na słynnym trakcie via Appia ginie w krwawej potyczce przywódca plebsu Publiusz Klodiusz. Wynik śledztwa Gordianusa Poszukiwacza może zaważyć na losach potężnych osobistości, czy można się więc dziwić, że i nad nim zawisło śmiertelne niebezpieczeństwo…
Rok 92 p.n.e. Gordianus właśnie skończył osiemnaście lat i wybiera się w podróż życia: objazd siedmiu cudów starożytnego świata. Nikt go jeszcze nie nazywa Poszukiwaczem, ale w każdym z tych miejsc natknie się na tajemnice, które wydobędą na jaw jego umiejętności dedukcji. Towarzyszy mu jego były nauczyciel, Antypater z Sydonu. Stary, nieszkodliwy zdawałoby się artysta skrywa własny mroczny sekret - tuż przed wyruszeniem z Rzymu finguje własną śmierć i odtąd posługuje się przybranym imieniem i tożsamością. Uczeń i nauczyciel zwiedzają bajeczne miasta Grecji i Azji Mniejszej, Babilonii i Egiptu; kibicują zawodnikom na igrzyskach olimpijskich; biorą udział w egzotycznych rytuałach i zachwycają się najwspanialszymi budowlami, jakie stworzyła ludzkość. Gordianus szybko odkrywa też przyjemności ciała i erotyki, przekonuje się jednak, że miłosnym igraszkom często towarzyszą inne, nie mniej ludzkie namiętności. U kresu podróży, w Aleksandrii, na jego drodze staje ósmy cud, któremu na imię… Steven Saylor, historyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego specjalizujący się w dziejach Rzymu, jest autorem  „Roma sub rosa”, głośnego cyklu powieści kryminalnych i zbiorów opowiadań osadzonych ze znawstwem w realiach schyłku republiki, a także dwuczęściowej sagi Rzym i Cesarstwo, obejmującej dzieje dwóch rzymskich rodów od czasów prehistorycznych po panowanie Hadriana.
Drugi tom wznowionych przygód detektywa Gordianusa. Ramiona Nemezis Rzym, rok 72 p.n.e. Powstanie niewolników pod wodzą Spartakusa w fazie kulminacyjnej. W eleganckiej willi nad morzem ginie z ręki mordercy bogaty Rzymianin, poszlaki obciążają dwóch zbiegłych niewolników. Gordianus Poszukiwacz usiłuje rozwiązać zagadkę, tocząc walkę z nieubłaganym czasem i niebezpiecznymi ludźmi. Jeśli mu się nie uda, zginie stu niewolników... Niestrudzony badacz Rzymu i jego tajemnic pisze z werwą, zapełniając powieść barwnymi i autentycznymi postaciami. Zagadka Katyliny Rok 63 p.n.e. Sprawujący tego roku urząd konsula Marek Cycero, wieloletni zleceniodawca Gordianusa Poszukiwacza, prosi go o pomoc w szpiegowaniu podejrzanego o knucie spisku radykała Katyliny. Wir politycznej intrygi wciąga detektywa coraz głębiej... Ponadczasowa dzięki wnikliwej wiwisekcji politycznych machinacji trzecia powieść o przygodach Gordianusa Poszukiwacza przenosi czytelnika w sam środek antycznego świata, jak zwykle oczarowując bogactwem szczegółów ówczesnego życia – od fałszywie sielskiej wsi po wrzącą atmosferę wyborów. Steven Saylor jest amerykańskim historykiem, profesorem uczelni w Berkeley i Austin, doskonałym znawcą epoki, co przydaje jego powieściom autentyzmu, a przy tym mistrzem narracji i dialogu, o czym najlepiej świadczy międzynarodowe uznanie, jakim cieszą się jego książki. Wydawane w kilkunastu językach na sześciu kontynentach trafiły na niejedną listę księgarskich przebojów. „Roma sub rosa”, cykl powieści, których akcja toczy się w starożytnym Rzymie u schyłku republiki, a bohaterem jest detektyw Gordianus Poszukiwacz, został nadzwyczaj dobrze przyjęty i przez czytelników, i przez krytyków, dając autorowi poczesne miejsce wśród znaczących twórców sensacyjnych powieści historycznych.
Rzymska krew Starożytny Rzym u schyłku republiki. Bogaty właściciel ziemski bestialsko zamordowany... Jego syn i spadkobierca oskarżony o ojcobójstwo... Mroczne rodowe tajemnice, skorumpowany sąd, naciski polityczne z najwyższych szczebli władzy... Czy początkującemu obrońcy, mającemu po swej stronie tylko wiernego sekretarza i podejrzanej reputacji prywatnego detektywa Gordianusa, uda się dojść prawdy i uchronić oskarżonego przed straszliwą karą? Jeśli dodać, że ów początkujący obrońca to późniejszy najsłynniejszy orator rzymski, Cycero, a zbrodnia i proces sądowy to udokumentowane zdarzenia, ubarwiona galerią historycznych postaci powieść, nastrojem przypominająca utwory Chandlera i Grishama, nabierze całkiem innego wymiaru... Dom westalek Dziewięć historii, które składają się na tę książkę, to misternie skonstruowane, pełne napięcia i sprawnie napisane „kryminały”, noszące wyraźny znak firmowy autora. Wszystkie umiejscowione są w okresie ośmiu lat dzielących Rzymską krew i Ramiona Nemezis (dwie pierwsze powieści cyklu „Roma sub rosa”). W tle opisywanych intryg przewija się dzieciństwo Ekona, adoptowanego syna Gordianusa, związek bohatera z niewolnicą Bethesdą (późniejszą jego żoną), a całość, co chyba najważniejsze, przesycona jest historią Rzymu od kresu dyktatury Sulli aż po powstanie Spartakusa. Steven Saylor jest amerykańskim historykiem, profesorem uczelni w Berkeley i Austin, doskonałym znawcą epoki, co przydaje jego powieściom autentyzmu, a przy tym mistrzem narracji i dialogu, o czym najlepiej świadczy międzynarodowe uznanie, jakim cieszą się jego książki. Wydawane w kilkunastu językach na sześciu kontynentach trafiły na niejedną listę księgarskich przebojów. „Roma sub rosa”, cykl powieści, których akcja toczy się w starożytnym Rzymie u schyłku republiki, a bohaterem jest detektyw Gordianus Poszukiwacz, został nadzwyczaj dobrze przyjęty i przez czytelników, i przez krytyków, dając autorowi poczesne miejsce wśród znaczących twórców sensacyjnych powieści historycznych.
Ostatnie dni panowania Oktawiana Augusta, machinacje Tyberiusza, szaleństwo Kaliguli i Nerona, chaos „roku czterech cesarzy” – te i inne kamienie milowe historii Wiecznego Miasta aż po złoty wiek panowania Trajana i Hadriana są osnową kolejnej, długo wyczekiwanej powieści Stevena Saylora. Cesarstwo jest kontynuacją Rzymu, pierwszej części sagi patrycjuszowskiego rodu Pinariuszów (REBIS, 2008). Tym razem jeden z nich zostaje zabawką w rękach osławionej Messaliny, inny – kochankiem westalki. Jest też oddany przyjaciel Nerona, i zgładzony z rozkazu cesarza chrześcijanin, i wreszcie genialny artysta pracujący pod kierunkiem Apollodora z Damaszku, słynnego budowniczego forum Trajana i prawdopodobnie Panteonu. Pinariusze kroczą różnymi drogami, często w przeciwnych kierunkach, wszystkich jednak łączy przywiązanie do rodowej tradycji, ucieleśnionej w tajemniczym , starym jak sam Rzym amulecie, który zdaje się wywierać przemożny wpływ nie tylko na losy jego posiadaczy, lecz i całego imperium. Steven Saylor jest amerykańskim historykiem, profesorem uczelni w Berkeley i Austin, doskonałym znawcą epoki, co przydaje jego powieściom autentyzmu, a przy tym mistrzem narracji i dialogu, o czym najlepiej świadczy międzynarodowe uznanie, jakim cieszą się jego książki wydawane w kilkunastu językach na sześciu kontynentach. Oprócz Rzymu i Cesarstwa stworzył dobrze znany polskiemu czytelnikowi wielotomowy cykl powieści detektywistycznych „Roma sub rosa”, których głównym bohaterem jest Gordianus Poszukiwacz.
Rubikon Juliusz Cezar na czele swych legionów przekroczył Rubikon i maszeruje na Rzym. Jego wieloletni rywal polityczny Pompejusz szykuje się do ucieczki, pozostawiając miasto na krawędzi chaosu. W atmosferze narastającej paniki na głowę Gordianusa Poszukiwacza spada poważny kłopot: w jego ogrodzie w niewyjaśniony sposób zamordowany zostaje Numeriusz, kuzyn i protegowany Pompejusza… Ostatnio widziany w Massilii Trwa krwawa wojna domowa między Cezarem i sojusznikami Pompejusza. Gordianus Poszukiwacz tym razem próbuje dojść prawdy o losach własnego syna, Metona, który jako agent Cezara działał w Massilii (dzisiejsza Marsylia). W oblężonym porcie panuje głód, pustoszy je śmierć, wstrząsają nim wzajemne intrygi i oskarżenia. Wir polityczny wciąga też detektywa; może on liczyć wyłącznie na swój spryt i niejakiego Hieronimusa. Mgliste proroctwa Rzym, rok 48 p.n.e. Podczas gdy Juliusz Cezar i Pompejusz Wielki prowadzą na kresach imperium krwawą wojnę domową o dominację w republice, samo miasto zamieniło się w siedlisko intryg i zdrady. Zwykła wyprawa na rynek warzywny ma dla Gordianusa Poszukiwacza nieoczekiwany koniec: piękna wróżbitka kona na jego rękach, zdążywszy tylko wyszeptać, że została otruta przez kobietę. Odkrycia detektywa dotyczą najbardziej wpływowych kobiet Rzymu; ta pogoń za prawdą nie tylko wystawia na niebezpieczeństwo jego własne życie, ale może wręcz wpłynąć na przyszłość samej republiki… Steven Saylor jest amerykańskim historykiem, profesorem uczelni w Berkeley i Austin, doskonałym znawcą epoki, co przydaje jego powieściom autentyzmu, a przy tym mistrzem narracji i dialogu, o czym najlepiej świadczy międzynarodowe uznanie, jakim cieszą się jego książki. Wydawane w kilkunastu językach na sześciu kontynentach trafiły na niejedną listę księgarskich przebojów. „Roma sub rosa”, cykl powieści, których akcja toczy się w starożytnym Rzymie u schyłku republiki, a bohaterem jest detektyw Gordianus Poszukiwacz, został nadzwyczaj dobrze przyjęty i przez czytelników, i przez krytyków, dając autorowi poczesne miejsce wśród znaczących twórców sensacyjnych powieści historycznych.
Najnowsza powieść z cyklu "Roma sub rosa", której akcja toczy się w starożytnym Rzymie u schyłku republiki, a jej bohaterem jest Gordianus Poszukiwacz. Rok 88 p.n.e. Nad rzymskim światem kłębią się czarne chmury. Na zachodzie buntują się italscy sprzymierzeńcy, Mitrydates wydziera republice kolejne prowincje w Azji. Nawet stosunkowo spokojną Aleksandrię przewrót pogrążył w chaosie. To tam młody Gordianus wraz z Bethesdą przeczekuje zamęt, gdy otrzymuje sekretną wiadomość od Antypatra. Dawny mentor i towarzysz podróży do siedmiu cudów świata, teraz członek dworu Mitrydatesa w Efezie, boi się, że jego dni są policzone. Gordianus rusza mu na ratunek, za oręż mając jedynie brawurowy plan przedostania się za linie wroga i wydostania Antypatra z jaskini lwa. Nie wie jednak, że w grze są siły dalece potężniejsze, które napisały już dlań rolę w scenariuszu. Niepewny, kto tu jest graczem, a kto pionkiem, Gordianus musi rozwikłać zagadkę stojącą za tajemniczą wiadomością, by ocalić siebie i tych, którzy są tak bliscy jego sercu.