Menu

Zofia Uhrynowska-Hanasz

Opisując z pozoru nieprawdopodobne perypetie swoich niezapomnianych bohaterów, John Irving piętrzy i ujmuje w karykaturalnym skrócie problemy, lęki i zagrożenia obecne we współczesnym świecie. Z wyrozumiałością, choć w krzywym zwierciadle, ukazuje nasze – zwykle żałosne – próby zapanowania nad żywiołem, który nas przerasta: życiem. John Irving(ur. 1942) – jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy. Debiutował w 1968 roku powieścią „Uwolnić niedźwiedzie”. Jego czwarta książka, „Świat według Garpa”, przyniosła mu rozgłos na skalę światową, została też z sukcesem sfilmowana.
Wstrząsająca antyutopia o piekle kobiet Świat jak z najgorszego koszmaru, gdzie reżim i ortodoksja są jedynym prawem. Freda jest Podręczną w Republice Gilead. Może opuszczać dom swojego Komendanta i jego Żony tylko raz dziennie, aby pójść na targ, gdzie wszystkie napisy zostały zastąpione przez obrazki, bo Podręcznym już nie wolno czytać. Co miesiąc musi pokornie leżeć i modlić się, aby jej zarządca ją zapłodnił, bo w czasach malejącego przyrostu naturalnego tylko ciężarne Podręczne mają jakąś wartość. Ale Freda pamięta jeszcze, choć wydaje się to nierealne, że kiedyś miała kochającego męża, wychowywali córeczkę, miała pracę, własne pieniądze i mogła mówić. Ale tego świata już nie ma…
Adam Scott, były oficer brytyjskiej armii, od lat nosi brzemię niesławy swego ojca. Kiedy więc otrzymuje w spadku tajemniczy list i kwit na carską ikonę, upatruje w tym szansy zrehabilitowania ojca i polepszenia swej trudnej sytuacji materialnej. Tymczasem niewinna wyprawa z przyjaciółką do Szwajcarii, gdzie zdeponowane jest dzieło sztuki, staje się początkiem dramatu. Scott pokrzyżował plany światowemu mocarstwu i musi walczyć o życie... oraz honor. Jeffrey Archer to jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy na świecie. W 1992 roku otrzymał tytuł szlachecki, zasiadał też jako poseł w Izbie Gmin. Debiutował powieścią Co do grosza, która zyskała popularność w Wielkiej Brytanii. Kolejna, Kane i Abel, stała się wielkim bestsellerem. Wkrótce obie książki zostały sfilmowane. Jego sławę ugruntowały następne powieści: Córka marnotrawna, Sprawa honoru, Stan czwarty, Złodziejski honor.
Logan Thibault jest urodzonym szczęściarzem. Służył w piechocie morskiej, ma za sobą służbę w Iraku, gdzie wielokrotnie otarł się o śmierć. Przeżył i wrócił do domu z pamiątką - znalezionym na pustyni zdjęciem młodej kobiety, które traktuje jako talizman. Kiedy w bezsensownym wypadku ginie jego przyjaciel, Logan stawia sobie za cel odszukanie dziewczyny z fotografii. Przemierzając pieszo kraj, odnajduje ją w Hampton, miasteczku w Karolinie Północnej. Beth nie jest jednak księżniczką z bajki, ale rozwódką z dziesięcioletnim synem, która ma sporo kłopotów z byłym mężem, zastępcą szeryfa i wnukiem najbardziej wpływowego obywatela miasta. Pomiędzy mężczyznami wybucha ostra rywalizacja...
Moralny nieład to przewrotna autobiografia Margaret Atwood, rozpisana na jedenaście opowiadań. Nell, bohaterka wszystkich historii, codziennie roztrząsa banalne na pozór kwestie, które tak naprawdę dotykają istoty człowieczeństwa. Zastanawia się nad swoją tożsamością, nad tym, jak codzienne wybory kształtują jej osobowość i zmieniają bieg jej świata. Opowiada o relacjach z rodziną, z ukochanym mężczyzną i jego byłą żoną, ludziach, których poznała, i przeczytanych książkach, próbując określić siebie i swoje miejsce w świecie. Każde z opowiadań pokazuje inną scenę z życia Nell: starszej kobiety u boku męża, dojrzewającego dziecka, niepewnej swojej sytuacji kochanki, zakochanej dziewczyny. Niechronologicznie ułożone historie obejmują ponad pół wieku: od lat 30. ubiegłego stulecia do chwili obecnej, i niemal cały krajobraz Kanady: wielkie miasta i ich przedmieścia, wiejskie gospodarstwa czy lasy na północy kraju. „Jej historie mogą być powściągliwe w słowach, pełne ozdobników, surowe, brutalne lub pełne przebaczenia - są dokładnie takie, jakich chce autorka. To opowiadania pisane w najlepszym momencie życia”. „Times Literary Supplement”  
Orwellowskie piekło kobiet w książce Opowieść podręcznej Margaret Atwood Witamy w alternatywnej rzeczywistości rodem z najgorszego koszmaru, jaki może przyśnić się kobiecie. Oto inna wersja historii świata, w której reżim i ortodoksja są jedynym prawem, prawem stanowionym przez mężczyzn i dla mężczyzn, gdzie kobieta została sprowadzona do roli niemego reproduktora.  To opowieść tak przerażająca, że aż nierzeczywista. Lepiej, żeby okazała się koszmarnym snem... Najlepsza z powieści Margaret Atwood - Opowieść podręcznej, wstrząsająca antyutopia, świat odwróconej moralności. Poznaj również inne powieści autorki: Maddaddam Tom 3, Grace i Grace, Pani Wyrocznia
Nastrojowa opowieść o wojnie, miłości, zdradzie oraz trudnych wyborach życiowych osadzona w Hongkongu w czasie II wojny światowej i okresie powojennym 1952-53. Młody Anglik Will Truesdale przybywa do Hongkongu tuż przed wybuchem wojny z Japonią w poszukiwaniu pracy. Tam wpada w uwodzicielskie sidła pięknej Trudy Liang pół-Portugalki, pół-Chinki, członkini miejscowej elity, zepsutej córki bogatego chińskiego biznesmena. Ich romans kończy się wraz z japońska okupacja miasta. Trudy zostaje kochanką szefa japońskiej żandarmerii i rodzi mu niechciane dziecko. Rok 1952. Claire Pendleton, świeżo poślubiona żona brytyjskiego inżyniera, zatrudnia się w charakterze nauczycielki gry na pianinie w domu bogatej rodziny Chen. Jako szofer pracuje tam Will. Wypalony emocjonalnie, ciągle wspomina uczucie, łączące go w czasie wojny z egzotyczną Trudy. Will Claire nawiązują romans. Czy ciepła i nierozbudzona erotycznie Claire ma szansę wygrać w walce o miłość z duchem nieżyjącej dziewczyny?
“Kroki” to zbiór obrazków, wspomnień, reminiscencji. Obrazków, bo nie każdy z epizodów ma fabułę. Czasem jest to właśnie wspomnienie, czasem fantazja. Często szkice zebrane w tym tomiku szokują swobodą czy nawet drastycznością obyczajową, osobistym, psychologicznym podejściem do tematu.
Zbiór ośmiu opowiadań koncentrujących się na okresie dojrzewania, brutalna opowieść o końcu niewinności. Z szokującą śmiałością pisarz podejmuje tematy uchodzące za tabu – ocierające się o perwersję relacje seksualne, przemoc prowadzącą do zbrodni, masturbację, kazirodztwo, gwałt. Przybliża czytelnikowi zagmatwany świat ludzkiej psychiki. Jakie są konsekwencje rodzicielskiej nadopiekuńczości? Jak rodzi się moralne zepsucie? Czy morderstwo można popełnić z nudy?
Przejmująca opowieść urodzonej w 1960 roku Afganki, spisana przez amerykańską autorkę. Maryam Khail, córka bogatego pasztuńskiego rodu Khailów opowiada dzieje swojej rodziny na tle burzliwych wydarzeń historycznych drugiej połowy dwudziestego wieku i początku wieku dwudziestego pierwszego. Urodziła się w światłej inteligenckiej rodzinie pasztuńsko-tadżyckiej. Oboje rodzice mieli wyższe wykształcenie, w tym ojciec po studiach w Europie. Wychowana w kraju dyskryminacji kobiet Maryam wyniosła z domu silne poczucie własnej godności i wysokie aspiracje. Wspierana przez rodziców, marzy o innym modelu życia niż otaczająca ją codzienność nękanej wojnami, zacofanej ojczyzny. Postanawiają oni wyemigrować z kraju, kiedy zaczyna się inwazja sowiecka. Mąż Maryam, Kaiss, idealnie zagrał rolę starającego, by natychmiast po ślubie pokazać swoje prawdziwe oblicze brutala, gwałciciela i tyrana. Rozpoczyna się koszmar, który zdają się przerywać narodziny synka Durana. Mąż, którego ambicje posiadania syna zostają chwilowo zaspokojone, zmienia się pozytywnie, ale na krótko, by zaraz powrócić do swoich brutalnych praktyk. Zrozpaczona, bita i znieważana Maryam, czując zagrożenie życia swojego i dziecka, ucieka do ojca i występuje o rozwód. Książka Sasson to ważny głos w sprawie sytuacji kobiet w ogóle na świecie, a w szczególności na Bliskim Wschodzie. Do głębi porusza i zmusza do refleksji.
Niepublikowany wcześniej zbiór wczesnych opowiadań amerykańskiego mistrza ciętego jezyka i czarnego humoru. Inteligentna i zjadliwa proza Kurta Vonneguta inspirowała kolejne pokolenia pisarzy, w tym Dave'a Eggersa, autora przedmowy do niniejszego tomu opowiadań. W tych, do tej pory nie publikowanych, literackich klejnotach unikalny styl Vonneguta przenika specyficzne amerykańskie krajobrazy, pełne fabryk, przyczep i przydrożnych barów, oraz bohaterów, których marzenia i lęki nieustannie zmagają się z okrutną, a czasem komicznie obojętną, rzeczywistością. Oto opowieści o ludziach i maszynach, o sztuce i sztuczności, o tym, jak niespodziewana fortuna, sława lub miłość potrafią wywrócić zwykłe życie do góry nogami. Ambitny budowniczy dróg, dowódca armii buldożerów, spychczy i asfalciarek w wolnym czasie zawiaduje miniaturowymi makietami pociągów, gdy niespodziewanie do świata fantazji wkracza kobieta jego życia. Młoda stenotypistka-marzycielka odbiera telefon od zbiegłego przestępcy, który składa jej dziwną propozycję. Zrzędliwy dziennikarzyna zostaje powołany do komisji oceniającej bożonarodzeniowe reklamy - pracy, w której poznaje byłego więźnia i jest świadkiem cudu. Wdowa po hodowcy świń otrzymuje tajemnicze listy od mężczyzny z Schenectady, w których pisze o "niezdefiniowanym, słodkim bólu duszy". Jeszcze dziwniej robi się, gdy kobieta jedzie spotkać się z nim osobiście. Ten zbiór opowiadań, to swoisty testament Vonneguta, świadectwo jego niezykłego zmysłu obserwacji i nieograniczonej wyobraźni.
Lata dwudzieste ubiegłego wieku. W jednym z londyńskich salonów bawi się śmietanka towarzyska tego miasta. Nagle, w środku przyjęcia, dochodzi do bezczelnego rabunku – gaśnie światło, ktoś wybija szybę w oknie i kradnie bezcenny naszyjnik ambasadorowej. Na szczęście wśród gości jest Phryne Fisher – młoda, piękna, ale przede wszystkim niebywale bystra dama będąca detektywem amatorem. Błyskawicznie rozwiązuje zagadkę zuchwałej kradzieży, co sprawia, że emerytowany pułkownik, weteran z Indii, i jego żona postanawiają poprosić ją o przysługę. Para martwi się o swoją córkę, Lydię, która wraz z mężem mieszka w Melbourne. Gdy do nich przyjeżdża, jest słaba, dosłownie gaśnie w oczach, natomiast po dłuższym pobycie w domu rodzinnym dochodzi do siebie. Ale kiedy wraca do męża, historia się powtarza. Rodzice podejrzewają więc, że Australijczyk jest z ich córką dla pieniędzy – młoda dama jest bowiem majętna – i powoli ją podtruwa. Pułkownik proponuje Phyrne, by przyjęła zlecenie, pojechała do Melbourne i zbadała sprawę. Phryne, znudzona monotonią jałowego życia londyńskich sfer wyższych, podejmuje wyzwanie. Postanawia jechać do Melbourne, a w podróży towarzyszy jej zaprzyjaźniona lekarka, sufrażystka i ekscentryczka, doktor MacMillan. Na miejscu kobiety poznają całą plejadę kolorowych postaci, z których każda odegra ważną rolę w dramatycznie zapowiadającej się akcji. A nic w tej historii nie jest takie, jak wydawało się na początku…