Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Artefakt

16,50

 

Publikacja wydana w ramach Pruszkowskiego Festiwalu Archeologicznego ARTEfakty.

Ideą festiwalu było ukazanie nowego, różnorodnego spojrzenia na starożytną spuściznę Mazowsza. Wbrew obiegowym opiniom współczesnym, tereny te zajmowały wyjątkowe miejsce na mapie świata starożytnego. Istniejące na przełomie er na Mazowszu drugie co do wielkości centrum metalurgiczne „barbarzyńskiej” Europy posiadało szerokie kontakty zarówno z okolicznymi plemionami jak i Imperium Rzymskim, tworząc unikalne w skali europejskiej miejsce krzyżowania się dóbr i idei.

W ciągu trzech dni festiwalu, poprzez realizację kilkuset wydarzeń, łącząc aktywności popularnonaukowe, artystyczne i animacyjne, ARTEfakty wielowymiarowo przybliżały fenomen, który czekał na swoją wielką chwilę 2000 tysiące lat. W całym mieście – w parkach, na skwerach, w instytucjach kultury, kawiarniach i na osiedlach spotkać było można rekonstruktorów życia i technologii starożytnych, twórców teatralnych, naukowców, artystów oraz animatorów. Zorganizowane zostaną obozowiska historyczne, międzynarodowe piecowisko, punkty popularyzacji historii, cykle prelekcji oraz wykładów, spektakle teatralne, warsztaty, zajęcia dla młodzieży, czytanie performatywne i wiele innych.

W dobie wielkich pytań o tożsamość kultury europejskiej, uczestnikom imprezy przedstawiona została kluczowa rola jaką odgrywała i nadal odgrywa tradycja antyczna w kształtowaniu się europejskiej wspólnoty kulturowej.

Całość wydarzenia, zawiera się w ośmiu blokach tematycznych:

ARTE – Sztuka w Antyku, Antyk w sztuce
ANTYK a popkultura
OGNIOtrwali – międzynarodowe forum hutniczo-kowalskie
NaukOVO – Popularyzacja wiedzy akademickiej
reKONSTRUKCJA historyczna
Strefa MALUCHA
Animacje – MIASTOakcje
Studium ARTEfaktu

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy
Oprawa miękka

Data pierwszego wydania:
2018-11-07

ISBN: 978-83-948-5002-9

Liczba stron: 20

Format: 27.3x13.5

Cena detaliczna: 16,50 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...