Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Bankowy rachunek wspólny dla osób fizycznych

Renata Mianowana-Kubiak

Bankowy rachunek wspólny dla osób fizycznych

38,71

 

Publikacja zawiera analizę problemów prawnych powstających na tle umowy rachunku wspólnego dla osób fizycznych, istotnych zarówno dla teorii, jak i praktyki. Autorka omawia problematykę źródeł prawa w zakresie umowy bankowego rachunku wspólnego, a zwłaszcza regulaminów bankowych, przedstawia pojęcie i ogólną charakterystykę tej umowy, a także zagadnienia związane z jej zawarciem, zmianą i rozwiązaniem. Rozważania koncentrują się na problemie dysponowania środkami zgromadzonymi na tym rachunku oraz egzekucji z wierzytelności znajdującej się na rachunku wspólnym, z uwzględnieniem zarówno pozycji banku, jak i współposiadaczy rachunku wspólnego niebędących dłużnikami.

Autorka skoncentrowała się przede wszystkim na tych problemach, które nie były w sposób wystarczający omówione w literaturze prawniczej.
Prof. dr hab. Hanna Gronkiewicz-Waltz


W pracy autorka kompleksowo omawia przepisy prawne regulujące umowę wspólnego rachunku bankowego dla osób fizycznych, w tym także wspólników spółki cywilnej będących osobami fizycznymi. Umowa rachunku bankowego, w tym rachunku wspólnego, należy do jednej z najczęściej zawieranych umów w obrocie prawnym.


W książce opisano:
• problematykę stron umowy rachunku wspólnego; analizie poddano okoliczności, w których małoletni posiadacz rachunku bankowego zostaje współwłaścicielem rachunku wspólnego; określono również zakres udzielanego pełnomocnictwa do tego rachunku;
• zagadnienie dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku wspólnym; analiza ta stanowi podstawę instytucji rachunku wspólnego i wywołuje najwięcej kontrowersji w doktrynie i w praktyce;
• całkowite novum stanowią rozważania dotyczące przebiegu postępowania egzekucyjnego z wierzytelności znajdującej się na rachunku wspólnym (egzekucji zarówno sądowej, jak i administracyjnej), ponieważ niejednokrotnie podczas egzekucji dochodzi do kolizji interesów, np. w przypadku skierowania jej do majątku wspólnego.

CeDeWu
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-755-6694-9

Liczba stron: 216

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 50,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...