Menu

CeDeWu

CeDeWu
Najlepsza książka o emocjach ostatniej dekady - przełomowa teoria powstawania emocji. Zmieniając myślenie o nas samych, wywiera ogromny wpływ na wszelkie nauki związane z człowiekiem, m.in.: psychologię, medycynę, prawo, pedagogikę. Naukowcy zakładali dotychczas, że emocje są wbudowane w ciało i mózg - powstają automatycznie - będąc niekontrolowanymi reakcjami na to, co czujemy i czego doświadczamy. Jednak nauka o emocjach przechodzi rewolucję - na miarę teorii względności w fizyce czy selekcji naturalnej w biologii. Ta zmiana myślenia niesie za sobą następstwa dla nas wszystkich. Na czele tej rewolucji stoi psycholog i neurobadacz, Lisa Feldman Barrett , której teoria emocji prowadzi do głębszego rozumienia umysłu i mózgu, rzucając nowe światło na istotę człowieczeństwa. Jej badania obalają szeroko rozpowszechnione przekonanie, że za poszczególne emocje odpowiadają odrębne części mózgu oraz że emocje są wyrażane i rozpoznawane w sposób uniwersalny. Barrett dowodzi, że tworzone są one pod wpływem chwili przez zespoły oddziałujących na siebie odrębnych systemów w mózgu i ciele, wspierane przez zbierane w ciągu całego życia doświadczenia. Wszystko to oznacza, że na swoje życie emocjonalne mamy dużo większy wpływ, niż nam się kiedykolwiek wydawało. Rewolucyjna teoria Barrett wstrząsnęła posadami nie tylko psychologii, ale również medycyny, prawa, pedagogiki, obszarów wiedzy związanych z medytacją, a nawet z zarządzaniem bezpieczeństwem. Dlaczego wydaje się, że emocje są automatyczne? Czy rozum naprawdę je kontroluje? Jak wpływają one na choroby? Jak zwiększyć inteligencję emocjonalną swoich dzieci? Książka „Jak powstają emocje" udziela odpowiedzi na te oraz na wiele innych pytań, prezentując najnowsze badania i praktyczne zastosowanie nowej nauki o emocjach, umyśle i mózgu. Fascynująca (...) dająca do myślenia podróż w głąb nauki o emocjach. Wall Street Journal
Przekształcenia globalnych sił gospodarczych i wciąż rosnąca konkurencja podmiotów na świecie o czynniki produkcji oraz rynki zbytu stwarzają wyzwania w kształtowaniu się nowych międzynarodowych stosunków gospodarczych (MSG). Zmiany dotychczasowych MSG w kierunku zrównoważonego i trwałego rozwoju (ZiTR) gospodarki światowej są jednak wciąż za małe w stosunku do oczekiwań społeczeństw. Nowatorska koncepcja przedstawianego podręcznika wynika nie tylko z idei rozwoju tych stosunków w kierunku bardziej zrównoważonych, jako warunku ZiTR, ale również z innowacyjnej struktury jego treści. Książka skierowana jest przede wszystkim do studentów oraz praktyków, których interesują problemy globalne. Czytelniku, studencie, przedsiębiorco, polityku, zapraszamy do lektury tej książki i dyskusji nad rozwiązywaniem nowych problemów MSG w nurcie alternatywnej teorii ekonomii zrównoważonego rozwoju. Przesłanie Autorów do odbiorcy pracy brzmi: przeczytaj, przemyśl i podejmij próbę odpowiedzi na wynikające z jej treści pytania. W refleksji nad głównymi tezami książki sformułuj nowe zagadnienia dotyczące Twoich możliwości uczestnictwa w ograniczaniu istniejących i możliwych do wystąpienia nowych zagrożeń dotyczących budowy zrównoważonych MSG. Autorzy w każdym rozdziale podręcznika stawiają ważne pytania, toteż z pewnością zaciekawi Czytelnika ich stanowisko w zakresie proponowanych rozwiązań. Ponadto interesująca w tym opracowaniu monograficznym jest prezentacja w zakresie: • Dotychczasowego stanu wiedzy odnośnie do głównych aspektów MSG; • Pozycji UE i Polski w przepływach handlowych towarów, usług, pracy i kapitału; • Perspektywy kształtowania MSG stymulujących zrównoważony społeczno-gospodarczo-ekologiczny rozwój; • Kierunku poprawy istniejących i tworzenia innych rozwiązań instytucjonalnych; • Nowych informacji, które mogą być przydatne w formułowaniu strategii zrównoważonego rozwoju podmiotów gospodarczych na różnych poziomach funkcjonowania.
Publikacja stanowi odpowiedź na potrzebę świadomego, opartego na przesłankach naukowych zarządzania kreatywnością w zespołach projektowych. Przedstawia wyniki badań własnych oraz autorskie koncepcje teoretyczne o wysokiej użyteczności praktycznej. W rozdziale pierwszym monografii, teoretycznym, zawarto rozległy przegląd światowej i aktualnej literatury przedmiotu. W rozdziale drugim, metodycznym, zaprezentowano teorię badań jakościowych oraz przedstawiono postępowanie badawcze. W rozdziale trzecim, empirycznym, dokonano analizy materiału empirycznego, a następnie omówiono fenomen zarządzania kreatywnością w zespole projektowym. Zwieńczeniem badań i ich rezultatów są dwa modele empiryczne: • fraktalny model zarządzania kreatywnością w zespole projektowym, inspirowany naukami o złożoności oraz koncepcją przestrzeni na krawędzi chaosu; • model aplikacyjny 3U9A, stworzony z myślą o praktycznym zastosowaniu wyłonionych w toku badań wzorców i stosowanych praktyk. Publikacja adresowana jest do osób zainteresowanych problematyką zarządzania kreatywnością w zespołach i organizacjach, a także do badaczy przedmiotu oraz praktyków zarządzania projektami.
Inwestycje alternatywne od dawna cieszyły się uznaniem inwestorów, którzy z jednej strony poszukiwali możliwości dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych, a z drugiej byli zainteresowani lokowaniem środków w nowe klasy aktywów. Wartość dodaną inwestycji alternatywnych stanowi ich namacalna obecność, pozwalająca cieszyć wszystkie pięć zmysłów, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na rozwój duchowy inwestorów/kolekcjonerów. Oprócz wartości estetycznych obiekty te potrafią przynosić ich posiadaczom wysokie stopy zwrotu. W monografii zaprezentowane zostały sposoby inwestowania w następujących segmentach rynku finansowego: • metale szlachetne, • monety, ordery, odznaki, banknoty i historyczne papiery wartościowe, • kamienie szlachetne (diamenty, szafiry, rubiny i szmaragdy), • materiały pochodzenia organicznego (perły, masa perłowa, szylkret, koral, kość słoniowa, gagat i bursztyn). Jest to pierwsza pozycja na polskim rynku wydawniczym tak obszernie omawiająca wybrane segmenty rynku inwestycji alternatywnych.
Inwestowaniu na rynkach finansowych, a zwłaszcza w segmencie akcji i obligacji, od zawsze towarzyszyły emocje, doskonale opisane przez finanse behawioralne. Tymczasem istnieje pewna grupa instrumentów finansowych, tzw. inwestycji emocjonalnych, której towarzyszą niezapomniane wrażenia, czasami bardzo silne, wywoływane przez przedmiot inwestycji. Do tego typu inwestycji można zaliczyć m.in.: • sztukę, • alkohole inwestycyjne, • znaczki, • pióra, • zabawki, • płyty winylowe. Opisane w monografii obszary inwestycji alternatywnych stanowią rozwinięcie modułów zaprezentowanych w pozycji „Rynek inwestycji alternatywnych. Od inwestowania w metale i kamienie szlachetne do numizmatyki, skrypofilistyki i falerystyki", która ukazała się w Wydawnictwie CeDeWu.
Ostatni kryzys finansowy jednoznacznie uzmysłowił inwestorom, że zamiast zysków w wirtualnej przestrzeni transakcji giełdowych, ważniejsze są aktywa rzeczywiste, a w tym tzw. inwestycje alternatywne i kolekcjonerskie. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat wzrasta zainteresowanie inwestycjami na rynku przedmiotów kolekcjonerskich i to nie tylko wśród kolekcjonerów, ale też klientów segmentu private banking i wealth management. Coraz częściej wypełniają one portfele inwestycyjne, nie tylko najzamożniejszych. W monografii zaprezentowane zostały mało znane obszary rynku przedmiotów kolekcjonerskich oraz inwestycji alternatywnych, jak: • rynek komiksów, książek, pocztówek i plakatów, • rynek pamiątek, • rynek przyrządów naukowych, map, globusów i instrumentów muzycznych, • rynek sreber i jajek Fabergé, • rynek ceramiki, porcelany i szkła artystycznego, • rynek zegarów i zegarków oraz samochodów kolekcjonerskich, a także • inwestowanie na rynku damskich torebek, trufli, koni i cygar. Monografia stanowi uzupełnienie wiadomości zaprezentowanych w dwóch innych pozycjach: „Rynek inwestycji alternatywnych" oraz „Rynek inwestycji emocjonalnych", które ukazały się nakładem Wydawnictwa CeDeWu.
Zespół doświadczonych nauczycieli akademickich przygotował podręcznik ze statystyki opisowej. Publikacja ta jest adresowana zarówno do studentów, jak i praktyków. Wieloletnia praktyka autorek w nauczaniu statystyki wskazuje, że do prowadzenia rzetelnych analiz wspomaganych narzędziami statystycznymi konieczne jest nie tylko studiowanie literatury, ale przede wszystkim samodzielne rozwiązywanie zagadnień praktycznych. Bogactwo przykładów opartych na rzeczywistych danych statystycznych ma umożliwić zdobycie umiejętności samodzielnego formułowania i rozwiązywania problemów w różnych dziedzinach. Problematyka poruszana w zadaniach może stać się inspiracją do samodzielnego poszukiwania prawidłowości w gospodarczej rzeczywistości Polski. Umiejętność prowadzenia analiz wykorzystujących przedstawione w opracowaniu narzędzia statystyczne pozwala nie tylko na skuteczne przygotowanie przed egzaminem ze statystyki, ale okazuje się także niezbędna podczas pisania prac dyplomowych i opracowań przygotowywanych w życiu zawodowym przez absolwentów kierunków studiów z zakresu nauk społecznych. Materiał statystyczny zawarty w zadaniach zgromadzony został w trakcie badań prowadzonych przez autorki. Opracowując treści zadań korzystano również z Roczników Statystycznych, publikacji Głównego Urzędu Statystycznego i Urzędu Statystycznego w Szczecinie oraz wyników badań statystyki publicznej udostępnionych w bankach danych. Niewątpliwym walorem prezentowanego zbioru zadań są obszerne komentarze dotyczące rozwiązanych przykładów, rozpoczynających każdy z rozdziałów. Autorki przywiązują w swojej pracy dydaktycznej szczególną wagę do poprawnej interpretacji wyników, znajduje to także odzwierciedlenie w prezentowanych opisach zadań rozwiązanych. W poszczególnych rozdziałach umieszczono zadania o zróżnicowanym stopniu trudności, przeznaczone do samodzielnego rozwiązania. Układ opracowania pozwala na szybką weryfikację prowadzonych samodzielnie obliczeń. W dodatku zatytułowanym „Wzory" zamieszczono wszystkie wzory potrzebne do rozwiązywania zadań z zakresu statystyki opisowej.
Domeną rachunkowości jest dostarczenie informacji o określonych cechach, które to cechy powinny wynikać z odpowiednio prowadzonych ksiąg rachunkowych. W opracowaniach poradnikowych i naukowych mało miejsca poświęca się rozważaniom na temat zakresu rachunkowości oraz jej organizacji, w tym zasad jej prowadzenia. Celem pracy jest przedstawienie zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych w świetle polskiego prawa bilansowanego. Stąd też w książce zawarto odpowiedzi na następujące pytania: • Jakie są zasady klasyfikacji, opisu i dokumentacji operacji gospodarczych? • Jaki jest zakres ksiąg rachunkowych oraz w jakim języku mogą być one prowadzone? • Jakimi cechami powinny się odznaczać prawidłowo prowadzone księgi rachunkowe? • Jakie są zasady prowadzenia ksiąg przy wykorzystaniu narządzi informatycznych? • Jakie są zasady ochrony danych i ksiąg rachunkowych? • Jaki jest zakres podmiotowy i przedmiotowy odpowiedzialności za prowadzenie ksiąg rachunkowych? Z uwagi na połączenie walorów poznawczych (naukowych) i praktycznych, a także ze względu na odwołania do różnorodnych regulacji prawnych, w tym prawa podatkowego, rozwiązań informatycznych oraz dobrych praktyk książka skierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Z zainteresowaniem powinni ją przeczytać zarówno pracownicy działów finansowo-księgowych, jak i studenci kierunków ekonomicznych, a nawet aktualni i przyszli informatycy zajmujący się pisaniem i/lub wdrażaniem programów finansowo-księgowych oraz innych zaawansowanych rozwiązań informatycznych wspomagających prowadzenie ksiąg rachunkowych.
Prowadzenie badań klinicznych jest niezbędne dla rozwoju innowacyjnego leczenia, profilaktyki i opieki nad osobami chorymi, a także jest kluczowym zagadnieniem z zakresu zarządzania projektami na rynku farmaceutycznym i w sektorze ochrony zdrowia. Oprócz badań komercyjnych, realizowanych przez sponsorów i podmioty gospodarcze, ostatnio wzrasta także znaczenie niekomercyjnych badań klinicznych prowadzonych bez udziału przemysłu farmaceutycznego. Autorzy zwracają uwagę na konieczność uwzględnienia innowacyjnych modeli planowania i zarządzania projektami badań klinicznych, w szczególności modeli adaptacyjnego planowania przebiegu projektów niekomercyjnych badań klinicznych. Zastosowanie innowacyjnych podejść może przyczynić się do implementacji mechanizmów adaptacyjnego dostosowywania się do dynamicznie zmieniających się okoliczności w turbulentnym otoczeniu badań klinicznych, a także doskonalenia sprawności funkcjonowania zespołów projektowych. Istotą zaproponowanej koncepcji jest zarządzanie projektami w taki sposób, aby działań związanych z planowaniem nie realizowano jednorazowo, ale aby były prowadzone i ciągle doskonalone na wszystkich etapach niekomercyjnych badań klinicznych. Zaprezentowane w książce wyniki przeprowadzonych badań empirycznych umożliwiają potwierdzenie, że zastosowanie modelu adaptacyjnego planowania pozwala na poprawę sprawności procesów planowania przebiegu projektów niekomercyjnych badań klinicznych mierzonej ich czasem trwania. Stosowanie modeli adaptacyjnych w planowaniu i zarządzaniu projektami badań klinicznych przynosi wiele korzyści, m.in.: • ułatwia realizację wspólnie formułowanej wizji projektu i organizacji, • zapewnia równomierny poziom zaangażowania zróżnicowanych grup interesariuszy, • wspomaga mechanizmy kontroli postępów projektu przy dużych i interdyscyplinarnych zespołach projektowych, • umożliwia zmniejszenie ryzyka wystąpienia chaosu organizacyjnego spowodowanego brakiem jasno określonych zakresów odpowiedzialności. Monografia skierowana jest zarówno do osób pracujących w badaniach klinicznych, kierowników projektów, jak również przedstawicieli środowiska akademickiego zainteresowanych problematyką zarządzania projektami badań klinicznych. Rekomendowana jest także pracownikom instytucji zarządzających środkami publicznymi, koordynatorom badań klinicznych oraz uczestnikom studiów podyplomowych, kursów i szkoleń z zakresu zarządzania projektami.
Książka Strategie inwestycyjne adresowana jest do osób zainteresowanych inwestowaniem na rynku kapitałowym. W publikacji tej omówione są narzędzia analizy technicznej i fundamentalnej oraz efektywne sposoby ich wykorzystania. Publikacja opisuje sposoby predykcji kursów papierów wartościowych i instrumentów finansowych, z wykorzystaniem zasad rządzących rynkiem kapitałowym, zakładających powtarzalność sytuacji, okresowość i to, że ceny poruszają się w trendach. Stanowi to podstawę dla analizy technicznej, której podstawowym narzędziem jest wykres zmian cen. Dla osób kierujących się twardymi faktami z życia przedsiębiorstw przeznaczona jest druga część książki, poświęcona analizie fundamentalnej. Tajemnicą skutecznych inwestycji na rynku kapitałowym jest połączenie analizy fundamentalnej z analizą techniczną, dzięki czemu istnieje możliwość podjęcia decyzji inwestycyjnej w najbardziej dogodnym momencie. Ponadto publikacja: • W przystępny sposób omawia zagadnienia związane ze strategiami inwestycyjnymi wykorzystującymi analizę techniczną, • Pokazuje na przykładach wykorzystanie narzędzi analizy technicznej dla podejmowania decyzji, • Charakteryzuje narzędzia analizy fundamentalnej. Książka może stanowić także doskonały podręcznik dla studentów kierunków finanse zgłębiających przedmioty: analiza techniczna, analiza fundamentalna oraz wybór kierunków inwestowania.
Dzisiaj ekonomia staje w obliczu złożoności świata globalnego będącego mieszanką różnych czynników natury społecznej, technologicznej oraz kulturowej. Aby zrozumieć złożoności ekonomiczne, powinniśmy cały czas badać znaki czasu i interpretować je zgodnie z prawidłami natury. Jedną z takich wskazówek jest Pismo Święte, które opisuje szereg sytuacji sprzed tysięcy lat, wskazując zarazem sposób ich rozwiązania. Religia chrześcijańska i ekonomia są dwiema różnymi dziedzinami życia, ale istnieje wiele obszarów, w których te sfery mogą się wzajemnie przenikać i wpływać na siebie. Niniejsza publikacja przedstawia wybrane aspekty ekonomiczne w odniesieniu do wartości i zasad chrześcijańskich, którymi powinniśmy jako chrześcijanie kierować się przy podejmowaniu decyzji. Podstawą jest czynienie dobra bez względu na ponoszone konsekwencje. Obecna rzeczywistość daje nam możliwość wyboru między światłością i ciemnością, dobrem i złem. To od nas należy wybór. Publikacja wpisuje się w nurt ekonomii normatywnej, która ma charakter subiektywny i opiera się na sądach wartościujących. Wskazuje, w jaki sposób osiągnąć cele, które są najbardziej pożądane z punktu widzenia wartości chrześcijańskich. Odpowiada na pytanie, jak powinniśmy zarządzać przedsiębiorstwem w zakresie szeroko pojętego zarządzania, traktowania pracownika, kreowania systemu wartości, sprawiedliwego podziału dóbr oraz etyki. Książka jest przeznaczona dla chrześcijan, ateistów oraz przedstawicieli innych wyznań, pracowników oraz kadry menedżerskiej, studentów nauk ekonomicznych, teologicznych, humanistycznych oraz społecznych, a także dla wszystkich chcących szukać takich rozwiązań, które mają w życiu sens i wartość, a unikać takich, które sensu nie mają.
Wynikiem postępujących zmian w zakresie technologii, nowych modeli biznesowych, jak również innych czynników o charakterze demograficznym, gospodarczym i politycznym, a także skutków pandemii COVID-19 są rozważania teoretyczne oraz rozwiązania praktyczne w obszarze zarządzania ludźmi ukierunkowane m.in. na kształtowanie instrumentów wspomagających zarządzanie zasobami ludzkimi w realiach funkcjonowania współczesnych organizacji. Prezentowane w monografii zagadnienia przybliżają kierunki badań prowadzone w katedrach zajmujących się problematyką zarządzania zasobami ludzkimi w polskich uczelniach. Zestaw opracowań poszukuje odpowiedzi na następujące pytania: • Jakie są determinanty ryzyka personalnego we współczesnych organizacjach? • Jakie są główne przyczyny odejść pracowników wiedzy? • Jakie są możliwości wspierania aktywności zawodowej najuboższych seniorów? • Jakie są oczekiwania wobec menedżerów zarządzających współczesnymi uczelniami? • Jakie są możliwości wykorzystania analityki HR w zarządzaniu talentami? • Jaka jest rola komunikacji w miejscu pracy? • Jakie są efekty stosowania w praktyce współczesnych organizacji koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu? Złożoność, wielowymiarowość oraz aktualność podjętych problemów sprawia, że niektóre zagadnienia zostały jedynie zasygnalizowane, a prezentowane przez poszczególnych Autorów koncepcje stanowić mogą zalążek do dalszej dyskusji, badań i doskonalenia praktyki zarządzania zasobami ludzkimi w organizacjach.
Dynamicznie zmieniające się otoczenie stawia przed organizacjami nowe wyzwania w zakresie zarządzania ludźmi. Zwiększająca się różnorodność, w tym przede wszystkim wiekowa, oraz rozwiązania technologiczne zmieniające sposoby i charakter pracy to kluczowe - choć nie jedyne - czynniki, jakie powinny być brane pod uwagę podczas implementacji rozwiązań związanych z efektywnym zarządzaniem pracownikami we współczesnych organizacjach. Niniejsza publikacja przybliża wybrane aspekty zarządzania ludźmi, w tym: • kształtowanie wizerunku pracodawcy, • praca człowieka w warunkach nowoczesnych technologii, • dobrostan pracowników, • zarządzanie różnorodnością, ze szczególnym uwzględnieniem różnorodności wiekowej. Wielowymiarowość rozważań daje czytelnikowi możliwość zapoznania się z efektywnymi metodami i narzędziami zarządzania pracownikami w kontekście wyzwań gospodarki opartej na wiedzy. Zawarty w monografii zestaw zagadnień koresponduje z aktualnymi wyzwaniami w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi we współczesnych organizacjach sektora prywatnego i publicznego. Złożoność podjętych problemów sprawia, że niektóre zagadnienia zostały jedynie zasygnalizowane, a prezentowane przez poszczególnych autorów koncepcje stanowić mogą zalążek do dalszej dyskusji, badań i doskonalenia praktyk zarządzania ludźmi. Tym samym monografia skierowana jest zarówno do badaczy, jak i praktyków zarządzania kapitałem ludzkim.
Książka „Value at Risk w warunkach polskiego rynku kapitałowego" stanowi swego rodzaju kompendium wiedzy na temat szeroko rozumianych metod ilościowych w warunkach rynków finansowych zarówno od strony ich prezentacji, jak i tzw. oceny skuteczności. W książce m.in.: - przedstawiono pojęcia ryzyka i jego źródeł, - omówiono rodzaje ryzyka działania na rynku kapitałowym, - omówiono sposoby zarządzania ryzykiem, - przedstawiono metody, które zyskały największą popularność i uznanie zarówno u teoretyków, jak też u praktyków wykorzystujących je jako na­rzędzia analityczne wspomagające bądź bezpośrednio wyznaczające poszczególne decyzje finansowe. Dodatkowym atutem książki jest fakt stopniowego wprowadzenia Czytelnika w bardziej złożone matematycznie modele finansowe. Począwszy bowiem od zagadnień związanych z pojęciem ryzyka oraz jemu pochodnych, wdraża przeciętnego inwestora w klasyczne zagadnienia jego identy­fikacji, a co najważniejsze pomiaru. Następnie poprzez dokładną analizę instrumentów finansowych, zarys metod taksonomicznych przedstawio­ne są praktyczne aspekty modelowania polskiego rynku kapitałowego. Oferowana Państwu monografia jest zatem vademecum wiedzy na temat identyfikacji, oceny oraz pomiaru ryzyka rynkowego instrumentów finansowych.
Odczarujmy dzieci i młodzież unieruchomione przed ekranami komputerów i telefonów! Niech poprzez sport kształtują swoje życiowe mistrzostwo! Pokażmy im, jak zostać mistrzem – nie tylko w sporcie, ale i w życiu. „Lektura książki sprawia, że Czytelnik – niezależnie od wieku – lepiej rozumie głębię psychologiczną sportowej rywalizacji, dostrzeże możliwość zdobycia umiejętności oraz wykształcenia cech osobowości stanowiących podstawę sukcesów w wielu dziedzinach życia, również tych, które nie są bezpośrednio związane z aktywnością sportową. Charakter książki, ciekawa narracja, rzetelna wiedza o sporcie, pokazanie zarówno czynników wspierających, jak i ograniczeń, leżących po stronie nie tylko materialnej, ale też motywacyjnej, sprawiają, że książkę czyta się z zapartym tchem” Mariola Bidzan, prof. Dr hab., Uniwersytet Gdański (fragment recenzji) „ W opowiadaniach mogłam zobaczyć siebie (…), ale przede wszystkim to, że ważniejsza od zwycięstw jest praca nad samodoskonaleniem. Ta książka to podsumowanie wszystkiego, co najistotniejsze zarówno w sporcie, jak i w życiu”. Sylwia Gruchała, florecistka, dwukrotna medalistka olimpijska „Dawka profesjonalnej wiedzy opakowana w merytoryczne, a zarazem lekkie historie. Niesamowicie inspirujące, motywujące i trafiające do wnętrza Czytelnika. Wierzę, że lektura tej książki zapoczątkuje wiele dróg do osiągnięcia nieosiągniętego i realizowania śmiałych celów” Maria Andrzejczyk, lekkoatletka specjalizująca się w rzucie oszczepem, olimpijka „(…) z zaciekawieniem czyta się tę książkę, czekając z niecierpliwością na zakończenie. Supermotywująca dla dzieciaków, dorosłych oraz sportowców, którzy już wybrali swoje specjalizacje. Jestem na końcu swojej przygody ze sportem, ale na początku drogi w wychowaniu mojego syna. Książka pokazuje, nie tylko jak powinna wyglądać dobrze zaplanowana kariera sportowca, ale i całe życie – by osiągnąć sukces i być szczęśliwym. Po jej przeczytaniu wiem, jakie błędy popełniłem jako sportowiec i ojciec. Na pewno wielokrotnie będę wracał z moim synem do historii zawartych w tej książce oraz do morałów, jakie niesie za sobą”. Piotr Małachowski, lekkoatleta specjalizujące się w rzucie dyskiem, dwukrotny medalista olimpijski „Nie tylko dla młodych ludzi, ale także dla ich rodziców. Pokazuje im, jak wspierać i motywować swoje dzieci. Jeśli sport jest twoją pasją (…), to zaglądając do tej książki, znajdziesz inspirację”. Kamila Lićwinko, lekkoatletka specjalizująca się w skoku wzwyż, olimpijka.
Książka „Zasady rachunkowości. Teoria, przykłady i zadania" jest dla każdego, kto chce w przystępny sposób rozpocząć przygodę z rachunkowością. Jej szczególną zaletą jest to, że zagadnienia teoretyczne opatrzone są licznymi przykładami, rysunkami, a także łatwymi zadaniami sprawdzającymi Two­je nowe umiejętności i zdobytą wiedzę. Dzięki tej książce zrozumiesz, że warto poznać rachunkowość i stosować ją w prawidłowy sposób w przedsiębiorstwach, a wybrane jej elementy tak­że w życiu prywatnym. Nabędziesz wiele praktycznych umiejętności wymaganych przez pracodawców, jakimi są: - rozróżnianie składników majątku przedsiębiorstwa, - rozróżnianie źródeł finansowania majątku, - sporządzanie bilansu, - sporządzanie rachunku zysków i strat, - księgowanie operacji gospodarczych na kontach księgowych, - odróżnianie kosztów od wydatków, przychodów od wpływów, - klasyfikowanie kosztów i przychodów, - ustalanie wyniku finansowego i wiele innych.
„Philip Tetlock jest światowej klasy ekspertem jeśli chodzi o to niezwykle istotne zagadnienie. „Superprognozowanie” to niesamowita opowieść o tym, jak on i jego zespół badawczy sprawili, że zwyczajni ludzie pokonali ekspertów w bardzo poważnej grze. Jest to również doskonała instrukcja ucząca trzeźwego myślenia w niepewnym świecie. Koniecznie przeczytaj.” Daniel Kahneman, laureat Nagrody Nobla oraz autor Thinking, Fast and Slow „Na świecie jest wiele książek o prognozowaniu, ale w niewielu jest napisane, jak to robić poprawnie.” Piotr Zielonka, profesor w Katedrze Fizyki SGGW, autor „Giełda i psychologia” „Najlepszy sposób, aby dowiedzieć się czy idea jest poprawna, to sprawdzenie jak prognozuje ona przyszłość. Jednak które idee, metody czy jacy ludzie posiadają zapis nieoczywistych prognoz dowiedzionych przez późniejszy bieg wydarzeń? Odpowiedź na to pytanie Cię zaskoczy, a w samej książce znajdziesz radykalne implikacje dla polityki, dziennikarstwa, edukacji, a nawet epidemiologii – jaki jest najlepszy sposób na zdobycie wiedzy o otaczającym nas świecie. Nieformalny styl „Superprognozowania” skrywa głębię jego przesłania." Steven Pinker, profesor psychologii Uniwersytetu Harvarda i autor „The Better Angels of our Nature” „W swej przystępnie napisanej oraz interesującej książce Tetlock i Gardner wskazują na istotność znaczenia probabilistycznego sposobu myślenia dla logicznego prognozowania. Niezależnie od tego czy jesteś decydentem, czy kimkolwiek innym, kto chciałby podejmować decyzje o dużej dokładności, „Superprognozowanie” posłuży Ci jako niezbędny przewodnik.” Robert E. Rubin, były sekretarz skarbu USA „Jak dobrze potrafimy, tak naprawdę, przewidzieć przyszłość? Nie istnieje lepsza odpowiedź na to pytanie niż ta, którą znajdziesz w tej książce. Pozbędziesz się iluzji dotyczącej zdolności ekspertów, zostając jednocześnie oświecony sposobem w jaki robią to najlepsi prognostycy – a być może uwierzysz nawet we własne możliwości.” Tyler Cowen, dyrektor George Mason University Mercatus Center oraz autor „Average is Over”
Klasyczny model homo oeconomicus, czyli człowieka pracującego, został skonstruowany na wysokim poziomie abstrakcji, w którym zakłada się, że albo maksymalizuje on przyjemności, albo minimalizuje przykrości. Nauka, w wyniku prowadzonych badań, konstruuje podobnych, abstrakcyjnych modeli tysiące. W teorii ekonomii jednak skonstruowany model homo oeconomicus służy do badania rzeczywistości gospodarczej, co jest podstawą formułowania prognoz gospodarczych. Tworzone prognozy gospodarcze, w tym ujęciu, są nietrafne i zaburzają relacje człowieka z przyrodą. Szczebel abstrakcji modelu homo oeconomicus musi być zatem tak obniżony, aby można było gospodarować w symbiozie z przyrodą. Taki model homo oeconomicus XXI wieku został w tej monografii skonstruowany za pomocą programowania liniowego. Jego budowa pozwoliła na wysunięcie następujących konkluzji: • PKB w żadnym przypadku nie może być celem gospodarowania, gdyż jego maksymalizacja niszczy środowisko przyrodnicze. Dlatego świat i politycy powinni zrezygnować z PKB jako miernika wzrostu gospodarczego i celu gospodarowania. Moim zdaniem dużo lepszym miernikiem celu gospodarowania jest zaproponowany w tej monografii taksonomiczny miernik dobrobytu TMDE. • Zasady sprawiedliwości międzygeneracyjnej nie mogą być rozpatrywane tylko z punktu widzenia etyki i moralności bądź z punktu widzenia kanonów socjologii lub filozofii. Bezwzględnie muszą to być zasady sprawiedliwości międzypokoleniowej, wpisane do konstytucji wszystkich krajów na świecie. To może zapewnić również zrealizowanie zadań wynikających z koncepcji zrównoważonego rozwoju, gdzie kanony sprawiedliwości międzypokoleniowej są integralnym członem tego rozwoju.
„Książka autorstwa Michała Kudłacza podejmuje bardzo ważny temat badawczy, jakim jest gospodarowanie zasobami miasta, przy czym słusznie traktuje zasoby bardzo szeroko, wychodząc z założenia, że najcenniejszym zasobem miasta jest społeczność, która je zamieszkuje, utożsamia się z nim i pragnie je ulepszać, poprawiając równocześnie jakość swojego życia. Sposób zaangażowania się tej społeczności w rozwój miasta w dużej mierze decyduje o sposobie zarządzania nim, a w konsekwencji - o gospodarowaniu zasobami materialnymi i niematerialnymi. Myśl ta jest wciąż stosunkowo nowa, jednak sformalizowana w postaci książki przestaje być myślą, a staje się obszarem dociekań naukowych, w dużej mierze interdyscyplinarnych". Prof. dr hab. Marek Bryx, fragment recenzji „Publikacja stanowi nowatorskie i przyczynkarskie spojrzenie na nowy paradygmat rozwoju tzw. gospodarki cyrkularnej rozpatrywanej z perspektywy miasta. Autor stara się skonstruować ogólny model, który nazywa miastem-ideą. Istotą modelu jest przejście do nowej fazy rozwoju, budowanej w oparciu o nowy system wartości i zasobów. Autor szuka też związków między tradycyjnym podejściem do rozwoju (czyli linearnym) a okrężnym. Podejmuje się też próby przeanalizowania miast pod względem pozycji na ścieżce rozwoju przyjaznej środowisku. W tym celu przeprowadza analizę porównawczą deklaratywnych polityk rozwoju (zapisanych w oficjalnych dokumentach) miast Krakowa i Wrocławia w odniesieniu do zarysowego modelu gospodarki okrężnej. Autor koncentruje swoją uwagę na kluczowych przemianach systemów miejskich w ujęciu historycznym i prospektywnym. [...] Zaletą pracy jest próba nieco innego zdefiniowania takich pojęć jak wartości i zasoby z punktu widzenia nowej okrężnej gospodarki miejskiej". Prof. dr hab. Tadeusz Markowski, fragment recenzji
W książce skoncentrowano się na roli, jaką mogą pełnić decyzje zarządcze podejmowane w portach jachtowych we wspieraniu realizacji założeń zrównoważonej turystyki żeglarskiej. W monografii przedstawiono zagadnienia dotyczące: • zarządzania kapitałem ludzkim, a w szczególności edukacji pracowników portów jachtowych w obszarze realizacji celów zrównoważonego rozwoju; • zarządzania infrastrukturą w aspekcie jej dostosowania do potrzeb różnych użytkowników w celu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i wspierania inkluzywności zrównoważonej turystyki żeglarskiej; • odbioru odpadów i nieczystości w portach jachtowych w celu minimalizacji negatywnego oddziaływania portów jachtowych na środowisko; • certyfikacji i kategoryzacji portów jachtowych w aspekcie wspierania realizacji celów zrównoważonego rozwoju; • zawartości stron internetowych portów jachtowych w zakresie treści powiązanych z realizacją założeń zrównoważonego rozwoju; • planowania inwestycji i finasowania rozwoju portów jachtowych wspierających wdrażanie rozwiązań umożliwiających realizację celów zrównoważonego rozwoju. W monografii zaprezentowano wyniki autorskich badań empirycznych przeprowadzonych w polskich i chorwackich portach jachtowych. Wyniki badań posłużyły do opracowania pakietu rozwiązań, które powinny zostać zaimplementowane przez podmioty zarządzające w działalności portów jachtowych w celu dążenia do funkcjonowania tych organizacji zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i wspierania realizacji założeń zrównoważonej turystyki żeglarskiej. Adresatami publikacji są: przedstawiciele kadr zarządzających portami jachtowymi i władz samorządowych miejscowości, w których są zlokalizowane porty oraz pracownicy naukowi i studenci, których zainteresowania naukowe związane są z zarządzaniem organizacjami oraz turystyką żeglarską.
Rezyliencja, w tym klimatyczna, jest koncepcją, która rozpatrywana jest jako odporność w różnych perspektywach, miast, regionów oraz podmiotów gospodarczych. Według rankingu The World Economic Forum z 2024 r. na temat globalnych ryzyk, które w perspektywie 10 najbliższych lat są uważane za najważniejsze, na pierwszych czterech miejscach wskazano ryzyka środowiskowe, a mianowicie: • ryzyko ekstremalnych zjawisk pogodowych, • krytyczną zmianę warunków na ziemi, • ryzyko utraty bioróżnorodności, • niedobory zasobów naturalnych. Stąd też wśród wyzwań stojących przed podmiotami zarówno publicznymi, jak i prywatnymi odpowiedzialnymi za kształtowanie i gospodarowanie przestrzenią na pierwszym miejscu powinny stać cele związane z budowaniem trwałej odporności (long term resilience) i równowagi ekosystemów. Autorki podjęły próbę sformułowania koncepcji rezyliencji klimatycznej, przyjmując perspektywę realizacji celów środowiskowych spółek GPW sektora nieruchomości. Zaproponowały koncepcję rezyliencji modelu biznesowego w ramach strategii ESG 4R: (1) reduction, (2) removal, (3) repair, (4) resilience. Proponowane rozwiązania stanowią odpowiedź na zalecenia Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainability Reporting Standards - ESRS). „ (...) „Rezyliencja klimatyczna. Perspektywa spółek GPW sektora nieruchomości" to obowiązkowa lektura dla każdego, kto interesuje się zrównoważonym rozwojem i strategiami adaptacji do zmian klimatycznych. Jest to monografia, która zasługuje na szczególne uznanie za swoją oryginalność, aktualność oraz kompleksowe ujęcie problematyki. Autorki, wnikliwie analizując spółki sektora nieruchomości i ich strategie biznesowe, dostarczają praktycznych wskazówek i innowacyjnych rozwiązań, które mogą zwiększyć odporność przedsiębiorstw na ryzyka klimatyczne. To kompleksowe i aktualne opracowanie jest nieocenionym źródłem wiedzy dla menedżerów, inwestorów, wykładowców i studentów". prof. dr hab. Anna Szelągowska, fragment recenzji
Reaktywowany samorząd terytorialny w Polsce liczy sobie już ponad 30 lat. Dzięki niemu odbudowano lokalną i regionalną identyfikację mieszkańców, systematycznie rozwija się obywatelska aktywność i następuje wcielanie w życie idei społeczeństwa obywatelskiego. Podobnie jak w przypadku innych składowych systemu gospodarczego ostatnie lata działalności jednostek samorządu terytorialnego naznaczone były wieloma wymagającymi i często zaskakującymi wyzwaniami, jakie stawiały przed nimi nader liczne kryzysy: pandemiczny, energetyczny, inflacyjny, uchodźczy, które obejmowane są wspólną nazwą polikryzysu. W podręczniku uwzględniono współczesne trendy w zakresie rozwoju myśli ekonomicznej, w tym dorobek federalizmu fiskalnego oraz najnowszych nurtów zarządzania publicznego. Obok syntetycznie zaprezentowanych zagadnień teoretycznych zamieszczono w nim liczne materiały empiryczne umożliwiające czytelnikowi lepszą orientację w realiach finansowania działalności jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, a przede wszystkim dające możliwość konfrontacji teorii i praktyki społeczno-gospodarczej. Trzecie wydanie podręcznika zawiera dwa nowe rozdziały, poświęcone odpowiednio: analizie finansowej oraz kontroli zarządczej i audytowi wewnętrznemu w jednostkach samorządu terytorialnego. Uaktualniono treści w pozostałych rozdziałach, stosownie do zmian regulacji prawnych. Ponadto, dotychczasowe rozdziały rozszerzono o nowe zadania oraz odniesienia literaturowe, uwzględniające w szczególności aspekty zrównoważonego rozwoju.
Magazyny, będąc nieodłącznym elementem współczesnych adaptacyjnych łańcuchów dostaw, pełnią kluczową rolę w tworzeniu ciągłego przepływu na poziomie procesów. Książka Magazynowanie i obsługa rynku – wybrane zagadnienia z logistyki: teoria, przykłady, zadania i rozwiązania stanowić może praktyczne wsparcie w realizowaniu takich przepływów – bez przestojów, zakłóceń i zahamowań. W poszczególnych rozdziałach książki przedstawiono podstawy teoretyczne dotyczące różnych aspektów magazynowania, poparte licznymi, bogato ilustrowanymi, praktycznymi przykładami oraz zadaniami wraz z rozwiązaniami. Dzięki tej książce Czytelnik zdobędzie wiedzę oraz praktyczne umiejętności przydatne dla praktyki gospodarczej. Wśród omówionych zagadnień znajdują się m.in.: • Przegląd procesów logistycznych zachodzących w przedsiębiorstwie; • Zarządzanie występujące w logistyce i magazynowaniu, a w szczególności zarządzanie zapasami oraz zarządzanie łańcuchem dostaw; • Controlling logistyczny; • Technologie i systemy magazynowania; • Technologie identyfikacji i kompletacji; • Technologie transportu wewnętrznego; • Opakowania i jednostki ładunkowe; • Centra usług magazynowych i dystrybucyjnych; • Rynek nieruchomości magazynowych.
Kobiety w nauce. Próba wyjścia poza stereotyp jest pierwszą z cyklu książek poświęconych kobietom odważnie przeciwstawiającym się przyjętym stereotypom dotyczącym płci. W monografii autorzy dokumentują praktyki i osiągnięcia kobiet naukowczyń, które z uporem i determinacją pozyskiwały dla siebie przestrzeń w zamkniętym męskim świecie nauki. Kobiety w biznesie to druga część trylogii. Autorki analizują w niej kariery biznesowe kobiet przełamujących bariery i wspinających się na szczyt drabiny korporacyjnej, kierując dużymi przedsięwzięciami biznesowymi. Ich poziom empatii, współpracy i umiejętności komunikacyjnych czyni je skutecznymi liderkami. W niniejszej książce – Przedsiębiorcze kobiety srebrnej gospodarki – siła i inspiracji do nowych wyzwań, trzeciej i zamykającej cykl, poruszono problemy aktywizacji zawodowej kobiet 50+. Na tle rozważań poświęconych koncepcji srebrnej gospodarki przedstawiono postawy i motywacje przedsiębiorcze dojrzałych kobiet. Motywy zakładania biznesu po pięćdziesiątce wiążą się z indywidualnymi predyspozycjami, a także sytuacją rodzinno-społeczną, zawodową i finansową. Potrzeba zachowania niezależności i chęć utrzymania aktywności zawodowej na rynku pracy to kluczowe motywy, które skłaniają kobiety powyżej 50 + do zakładania własnej działalności gospodarczej. Dobre zdrowie, wiedza, doświadczenie i zdobyte umiejętności to zasoby, które opisane w książce kobiety wykorzystują do tego, by założyć i prowadzić własny biznes.
1 2 3 4 5
z 19
skocz do z 19