Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Dwory polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem

Leonard Durczykiewicz

Dwory polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem

9.3

(3 oceny) wspólnie z

50,00

 

Leonard Durczykiewicz urodził się w Czempiniu – niewielkim mieście w Wielkopolsce, w rodzinie prostych rzemieślników. Sam pobierał nauki w zawodzie kupca, lecz jego prawdziwą pasją była fotografia. Udało mu się założyć warsztat fotograficzny i realizować swoje powołanie. Artystyczne zacięcie skupiło się na zainteresowaniu pięknem architektury dworów i pałacyków. Efektem jego pracy są Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem, których reprint pragniemy Państwu zaprezentować. Książka zawiera szczegółowe opisy oraz zdjęcia ponad stu obiektów, pieczołowicie zbierane przez kilka lat dzięki przebieraniu archiwów i pomocy właścicieli majątków. Jak sam Durczykiewicz pisze we wstępie – obawiał się reformy wywłaszczeniowej, bezlitośnie biegnącego czasu i beztroski właścicieli, którzy swobodnie przebudowywali lub burzyli pamiątki polskiej architektury. Dzięki jego artystycznej wrażliwości dziś możemy podziwiać urocze, stare fotografie zatrzymujące w czasie te przepiękne budynki. Dla niektórych czas okazał się łaskawy. Przetrwały jako urzędy, hotele, restauracje, ale wiele z nich nie miało tego szczęścia i zostały zburzone lub znajdują się w kompletnej ruinie i nie widać już po nich nawet śladu z czasów ich świetności. Wystarczy pobieżne przeszukanie internetu i aż trudno uwierzyć, że jeszcze sto lat temu zajeżdżała pod wejście konna bryczka, gdy właściciele sąsiedniego majatku przybywali w odwiedziny na podwieczorek. Ten nieuchwytny moment zatrzymał dla nas w obiektywie Durczykiewicz i warto mu się przyjrzeć, i zadumać nad uparcie biegnącymi latami.

Tę wyjątkową publikację opatrzyliśmy w nową, stylizowaną oprawę – eleganckie płótno. Wszystkie reprinty posiadają tłoczenia oraz papierowe wklejki na okładce, zadrukowaną wyklejkę, kapitałki i wstążeczkę czytelniczą.

Volumina.pl
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-629-0574-4

Liczba stron: 166

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 50,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...