Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

La imagen del Nuevo Mundo en el discurso enciclopedico antiguo

Adam Elbanowski

La imagen del Nuevo Mundo en el discurso enciclopedico antiguo

38,85

 

Od połowy XVI wieku Ameryka, dotąd opisywana jedynie przez odkrywców, podróżników, konkwistadorów i kronikarzy, zostaje włączona w całościowy obraz świata, nakreślony przez ówczesne kompendia wiedzy. Celem wydanej publikacji jest prześledzenie owego procesu, który inicjują XVI-wieczne leksykony i słowniki encyklopedyczne, a wieńczy dzieło francuskich encyklopedystów.

Podstawą analizy są szeroko rozumiane różnojęzyczne kompendia wiedzy (leksykony, encyklopedie, słowniki encyklopedyczne) wydane od połowy XVI do końca XVIII wieku w Europie Zachodniej i w Polsce.

Celem publikacji jest wypełnienie luki w badaniach nad Ameryką przez wybór specyficznego korpusu tekstów, pola badawczego i perspektywy (Europa Zachodnia i Polska). W dotychczasowych badaniach dotyczących opisywania i interpretowania Ameryki opierano się na tekstach jednorodnych tematycznie, tzn. poświęconych wyłącznie temu regionowi, od kronik Indii po publikacje współczesne. Ambicją autora jest wykorzystanie szeroko rozpowszechnionych kompendiów wiedzy, leksykonów i encyklopedii obrazujących stan wiedzy w danej epoce, do sprecyzowania miejsca Ameryki w obrazie świata, uchwycenia stereotypów, uogólnień i modeli poznawczych. Bowiem właśnie w tego typu publikacjach, wydawanych od połowy XVI do końca XVIII wieku, kształtuje się wówczas w Europie Zachodniej, a także w Polsce, pewien schemat poznawczy dotyczący Ameryki, który – używając terminu Alejo Carpentiera – wpisuje się w wizję amerykańskiej rzeczywistości cudownej. Dopiero Encyklopedia francuska (choć nie do końca) wyeliminuje z naukowego opisu kontynentu mity i legendy rozbudzające wyobraźnię mieszkańców Starego Świata.

Wydawnictwo SWPS
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-624-4330-7

Liczba stron: 176

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 38,85 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...