Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wszystko dzięki Opatrzności Drogi życia Księdza Kardynała Mariana Jaworskiego

Zenon Błądek

Wszystko dzięki Opatrzności Drogi życia Księdza Kardynała Mariana Jaworskiego

59,00

 

Z radością i wzruszeniem zapoznałem się z pracą pana prof. Zenona Błądka „Na drogach Opatrzności. O życiu ks. prof. Mariana kardynała Jaworskiego;. Stanowi ona trzecią część monumentalnego tryptyku ( poprzednio: „Metropolia Lwowska obrządku łacińskiego”, „Na drogach Opatrzności”) tego autora poświęconego dziejom podnoszenia ze zgliszcz Archidiecezji Lwowskiej w latach 1991-2008 i postaci Metropolity Lwowskiego, który temu historycznemu dziełu odnowy w tym czasie z pomocą Bożej Opatrzności i z największym poświęceniem oraz natchnioną roztropnością służył. Niniejsza praca z wielu względów ma charakter zupełnie wyjątkowy i historyczny, jest szczególnie cenna. Z jednej strony ma ona ogromną wartość dokumentacyjną, a z drugiej jest pogłębioną i rzetelną, a przez to odkrywczą refleksją osnutą na podstawie gromadzonych dokumentów, wypowiedzi, umiejętnie wybranych cytatów z dzieł, opracowań, wywiadów. Stanowi niezwykły plon żmudnej i wieloletniej pracy. Dodatkowym, wielkim jej walorem jest zamieszczony w niej zbiór zdjęć przedstawiający fakty z biografii ks. Kardynała, dziejów Kościoła, Metropolii Lwowskiej. Bezcenne są w niej liczne, często publikowane po raz pierwszy, unikalne fotografie dotyczące postaci ks. Karola Wojtyły biskupa, arcybiskupa, kardynała, Jana Pawła II, Świętego Papieża. Dzieło prof. Zenona Błądka w całości dotyczy niezwykłej biografii Metropolity Lwowskiego, Kardynała, Osoby o niezwykłej skromności, a zarazem jednej z najznakomitszych Postaci w dziejach współczesnego Kościoła. Poprzez ukazanie losów tego wyjątkowego Kapłana rodem ze Lwowa od wczesnej młodości, aż do czasów współczesnych - Uczonego i Człowieka, współpracownika Jana Pawła II i bliskiego przyjaciela od lat pięćdziesiątych, Księcia Kościoła - wiernego do końca - autor przedstawia w sposób ogromnie interesujący wiele zagadnień wyjątkowej wagi, zarówno dla Archidiecezji Lwowskiej, Kościoła w Polsce, na Wschodzie, jak w ogóle Kościoła powszechnego oraz dziejów zmagań o autonomię nauki katolickiej w zniewolonej przez komunistów Polsce w minionym półwieczu.
Ze wstępu Mariusza Olbromskiego

Adam
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-782-1117-4

Liczba stron: 368

Format: 210x300mm

Cena detaliczna: 59,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...