Menu

Janusz Ochab

Nowe wydanie najsłynniejszej serii kryminalnej mistrza intrygi Jeffery’ego Deavera! Sparaliżowany kryminolog Lincoln Rhyme jest gotowy zrobić wszystko, żeby poprawić swoją kondycję. Kiedy centrum medyczne z Karoliny Północnej proponuje mu eksperymentalną operację chirurgiczną, która może przywrócić mu zdrowie, ale wiąże się z niebezpieczeństwem pogorszenia jego stanu, Rhyme postanawia zaryzykować. Przygotowania do zabiegu przerywa lokalna policja – w sennej okolicy dopiero co zamordowano nastolatka i porwano dwie kobiety. Sprawcą najprawdopodobniej jest Garrett – dziwny chłopak z sąsiedztwa, znany z powodu swej obsesji na punkcie robaków. Lincoln decyduje się pomóc policjantom i razem z detektyw Amelią Sachs rozpoczyna dochodzenie. W końcu udaje im się namierzyć zabójcę i odnaleźć jedną z ofiar. Garrett trafia do więzienia, ale Sachs ma wrażenie, że coś jest nie tak. Przeciwstawia się mentorowi, twierdząc, że chłopak jest niewinny. Postanawia uwolnić go z więzienia. Jej decyzja sprawia, że Rhyme stanie przed nowym wyzwaniem – zagadką porwania drugiej z kobiet, za którym chyba jednak nie stoi zatrzymany nastolatek… Jeffery Deaver jest autorem wielu bestsellerowych thrillerów. Z wykształcenia dziennikarz i prawnik, przez kilka lat współpracował z gazetami „New York Times” i „Wall Street Journal”. Był także doradcą prawnym jednej z większych firm na amerykańskiej giełdzie. Zalicza się go do grona najbardziej poczytnych i nagradzanych twórców kryminałów w Stanach Zjednoczonych. Światową sławę przyniósł mu zekranizowany „Kolekcjoner Kości”.
12 PRAWDZIWYCH RARYTASÓW OD KRÓLA HORRORU. Od krótkich nowel, przez dłuższe opowiadania, po minipowieści. Od klasycznych horrorów, przez kryminały, po prozę obyczajową. Od Derry, przez Castle Rock, po Florydę. Od dreszczy zgrozy, przez dramatyczne napięcie, po łzy rozbawienia. Każdy z tych utworów nosi znamiona kultowego i drąży mroczną stronę życia. A niezależnie od tego, o czym Mistrz Grozy pisze – o koszmarnych snach, trywialnych lękach, amerykańskiej rzeczywistości czy spotkaniach z Obcymi – zapewnia czytelnikowi nieskończoną przyjemność czytania, wzrusza go lub wywołuje dreszcz obrzydzenia, zaskakuje albo – jak klasyczny King – przeraża. Otwierające tom opowiadanie Dwóch utalentowanych skubańców to historia dwóch mężczyzn dorastających w małym miasteczku w stanie Maine oraz pilnie strzeżonej tajemnicy, która zmieniła ich życie na zawsze. Zły sen Danny’ego Coughlina opowiada o mężczyźnie, którego jedyną przewiną był zły sen – bardzo świadomy i realistyczny koszmar o miejscu brutalnej zbrodni. Sen, nie sen – rzecz wydaje się niezwykle podejrzana stróżom prawa, którzy tropią Danny’ego niestrudzenie, prowadząc coraz bardziej brutalne i irracjonalne śledztwo. Historia opisana w Grzechotnikach stanowi swego rodzaju kontynuację kultowej powieści Kinga o krwiożerczym psie, zatytułowanej Cujo. Pogrążony w żałobie wdowiec udaje się na Florydę, gdzie zamiast pocieszenia, otrzymuje przerażający spadek. Droga do Zajazdu Zjazd to ukłon w stronę twórczości znakomitej Flannery O’Connor. Z kolei Strzeżcie się snów inspirowane jest pisarstwem Cormaca McCarthy’ego i dedykowane temu wybitnemu, niedawno zmarłemu pisarzowi. W tym zbiorze pomiędzy bardziej rozbudowane historie wpleciono szereg zachwycających krótszych utworów – niektóre szokujące, inne surrealistyczne lub mrocznie komiczne, a wszystkie noszące piętno twórcy, który swobodnie korzysta z niezmierzonych pokładów swego wyjątkowego talentu. Lubicie mrok? Świetnie! Ja również.   Stephen King
Porucznik Eve Dallas, sława nowojorskiej policji, prowadzi śledztwo w sprawie kolejnych morderstw. Co łączyło ofiary: prokurator Cicely Towers i aktorkę Yvonne Metcalf? Pierwsza - uczciwa i bezkompromisowa, posłała do więzienia całą armię przestępców, czym zyskała uznanie i szacunek. Znaleziono ją martwą na chodniku w podejrzanej okolicy. Druga to gwiazda programów telewizyjnych, która stała u progu oszałamiającej kariery. Kto i za co tak bardzo ich nienawidził? Dlaczego musiały umrzeć?
Najsłynniejszy thriller szpiegowski w historii literatury!Osnuta wokół wydarzeń II wojny światowej powieść z 1978 roku, która przyniosła przyszłemu autorowi Filarów Ziemi rozgłos, majątek i ustawiła dla niego wygodny fotel na szczycie list bestsellerów na kolejne 30 lat. Książka, uhonorowana Edgar Award w kategorii Najlepsza Powieść, pozostaje jedną z najlepszych w dorobku brytyjskiego pisarza, a jej ekranizacja – z Donaldem Sutherlandem w roli głównej – to już klasyk kina szpiegowskiego. Do dziś sprzedano około 10 milionów egzemplarzy tej książki.Nie jest maszynką do zabijania, a pod powłoką profesjonalisty kryje się człowiek.Człowiek szpieg. Człowiek Niemiec. Człowiek morderca. Człowiek kochanek.Rok 1944. Alianci szykują się do inwazji. Niemcy otrzymują od swoich szpiegów informacje, że lądowanie nastąpi w Calais, i to wkrótce. To, czego wywiad Hitlera nie wie, to że większość ich agentów w Wielkiej Brytanii została wyłapana, a napływające „od nich” meldunki są częścią starannie zaplanowanej akcji dezinformacyjnej – mistyfikacji, jakiej dotąd nie widział świat. Tylko jeden człowiek przejrzał plan aliantów. Genialny niemiecki szpieg o pseudonimie Igła, cieszący się zaufaniem samego Führera, ma dowód, że doradcy Hitlera się mylą. Jeśli uda mu się dotrzeć z nim do Berlina, może zapobiec klęsce Niemiec.Brytyjskie służby wywiadowcze mobilizują wszystkie siły, by do tego nie dopuścić. Cały kraj przeciwko jednemu człowiekowi. Nierówny pojedynek zakończy się na małej wyspie na Morzu Północnym, gdzie szanse się wyrównają i Igła będzie miał przeciwko sobie tylko starca, kalekę i kobietę… piękną kobietę.Trzymający w napięciu, perfekcyjny w najdrobniejszych szczegółach thriller oparty na solidnym fundamencie faktów.„Sunday Times”Wyśmienity thriller, mrożący krew w żyłach, z inteligentną i pomysłową fabułą i tak przerażająco realistyczny, że po prostu nie można się od niego oderwać.„Publishers Weekly”Powieść szpiegowska najwyższej próby!„The Baltimore Sun”
Uwięziony w samym środku Ziemi Will niespodziewanie odkrywa zapomniane cywilizacje, ich sekrety i wpada… w kolejne kłopoty. Tymczasem jego tropem podążają Styksowie, którzy za wszelką cenę chcą się pozbyć chłopca. Z kolei Drake wraz z zespołem starają się nie dopuścić do realizacji planu Białych Szyj. Co przyniesie przyszłość – ocalenie czy śmierć? Przeczytajcie "Tunele", niezwykłą serię powieści fantasy, która doczekała się wydania w 40 krajach na świecie i bestseller „New York Timesa”. Kolonią od lat rządzą okrutni Styksowie. Siejąc terror, nakłaniają Kolonialistów do nienawiści wobec Górnoziemców. Gdy do podziemnego miasta dotrze czternastoletni Will wraz z przyjacielem, bohaterowie będą zmuszeni nie tylko walczyć o przetrwanie w ciemnościach. Czekać na nich będą niezliczone wyzwania, od których zależeć będzie nie tylko ich los. Poznajcie serię przygód Willa i jego przyjaciela Chestera. Wspólnie odnajdźcie zaginionego ojca czternastolatka i dowiedźcie się, co faktycznie kryje się pod ziemią. Pamiętajcie, że gdy zejdźcie do mrocznego świata tuneli, nie będzie już odwrotu, a tajemnica, którą poznacie, może kosztować życie bohaterów.
Niezapomniana historia bohaterskiego konia i jego dozgonnej przyjaźni z pewnym chłopcem w okrutnych czasach wojny Ted Narracott kupuje na targu konia o imieniu Joey. Okazuje się, że jest on niesłychanie inteligentnym i odważnym zwierzęciem, które szybko daje się oswoić. Stąd też między nim a Albertem, synem farmera, natychmiast rozkwita gorąca przyjaźń. Nadciąga pierwsza wojna światowa. Ted musi odsprzedać Joeya armii brytyjskiej. Będąc już koniem kawaleryjskim, wierzchowiec przez cały czas tęskni jednak za swoim panem. Albert również trafia na front i żywi ogromną nadzieję, że odnajdzie swojego czworonogiego przyjaciela. Powieść Michaela Morpurgo to dzieło wyjątkowe. Przejmująca opowieść o poświęceniu, wierze i wielkiej wytrwałości, zekranizowana przez Stevena Spielberga.
Daisy Haites. Cykl Magnolia Parks. Tom 2 Jessa Hastings Sensacja Tik-Toka! Druga część cyklu współczesnych gorących romansów, których akcja rozgrywa się w środowisku młodej londyńskiej elity – pięknych i bogatych dwudziestolatków, którzy mają u stóp cały świat i dostają wszystko, czego zapragną. Cykl Magnolia Parks podbił serca czytelników – najpierw poprzez media społecznościowe, a potem w tradycyjny sposób: za sprawą rynku wydawniczego i telewizji. Wielbicielki powieści Colleen Hoover, „Plotkary” i serialu „Euforia” oszaleją na jej punkcie! W ŻYCIU WSZYSTKO MA SWOJĄ CENĘ... Normalne życie. To jedyne, czego kiedykolwiek pragnęła dwudziestoletnia Daisy Haites. I jedyne, co jej zupełnie nie wychodzi. Odkąd ich rodzice zostali zamordowani, Daisy wychowywał starszy brat, Julian. Jako szef gangu miał na oku wszystko i wszystkich – także ją. A jego zajęcie uczyniło jej życie… delikatnie mówiąc: skomplikowanym. Sprawy nie ułatwia to, że Daisy zakochała się właśnie w pięknym i nieprzystępnym Christianie Hemmesie, jednym z nielicznych mężczyzn w Londynie, którzy nie czują respektu przed Julianem. Życie Christiana również nie jest usłane różami, on z kolei oddał serce dziewczynie swojego najlepszego przyjaciela… Ale właściwie dlaczego nie miałby nawiązać romansu z Daisy, skoro wybranka jego serca jest zajęta? To przecież nie musi być nic zobowiązującego. Tylko że niezobowiązujący romans rozkwita w uczucie, którego żadne z nich się nie spodziewało… Daisy, Christian i Julian muszą pogodzić się z faktem, że w życiu wszystko ma swoją cenę, a za to, co najdroższe, można zapłacić tylko krwią. Recenzje czytelników: Zakochasz się w Daisy Haites milion razy i będziesz rozpaczliwie pragnąć więcej, kiedy jej historia dobiegnie końca. To by było na tyle, jeśli chodzi o moją stabilność emocjonalną… Właśnie przeszłam przez wszystkie pięć etapów żałoby i siedem kręgów piekła za jednym zamachem. Co za lektura! Pięć gwiazdek! Ale przyda mi się terapia po bólu, jaki zadali mi Daisy i Christian. Gangsterskie porachunki i miłosne uniesienia – ależ to jest sexy! Rodzeństwo Haites skradło mi serce – ta książka jest jeszcze lepsza, niż pierwsza część uniwersum Magnolii Parks!
Myeongseok Kang, BTS: „Beyond the Story. 10 lat historii BTS” PIERWSZA OFICJALNA KSIĄŻKA Wydana z okazji 10-lecia BTS, zawiera historie, które wykraczają poza to, co już wiecie o BTS, w tym niepublikowane zdjęcia, kody QR nagrań wideo i wszystkie informacje o albumach. Po tym, jak 13 czerwca 2013 roku postawili pierwsze kroki na scenie muzycznej, BTS w czerwcu 2023 roku obchodzą 10. rocznicę debiutu. Wznieśli się na szczyt jako kultowy zespół znany na całym świecie i w tej szczególnej chwili spoglądają wstecz w pierwszej oficjalnej książce o grupie. A przy tym pielęgnują moc rozświetlania dni i decydują się zrobić kolejny krok na ścieżce, którą nikt wcześniej nie szedł. BTS dzielą się osobistymi, zakulisowymi historiami ze swojej dotychczasowej drogi. Przez trzy lata Myeongseok Kang, ekspert od K-popu i koreańskiej popkultury, nawiązał z nimi głębokie relacje i przeprowadził liczne rozmowy. Żywiołowe głosy i opinie członków zespołu – przedstawione chronologicznie w siedmiu rozdziałach, od okresu sprzed debiutu do chwili obecnej – współbrzmią i opowiadają szczerą, obrazową i głęboką historię. W indywidualnych wywiadach przeprowadzonych bez kamery i makijażu przedstawiają swoją muzyczną podróż z wielu perspektyw i zastanawiają się nad jej znaczeniem. Książkę otwierają zdjęcia portretowe, które pokazują BTS jako artystów i ich prywatną stronę, a w całej publikacji znajdują się zdjęcia koncepcyjne, listy utworów ze wszystkich wydanych albumów i ponad 330 kodów QR. Jako artyści ery cyfrowej BTS komunikowali się ze światem przez internet, a ta książka umożliwia natychmiastowy dostęp do zwiastunów, teledysków i innych treści, co pozwala zrozumieć wszystkie kluczowe momenty w historii BTS. W połączeniu z osią czasu, przedstawiającą najważniejsze wydarzenia, BEYOND THE STORY stanowi niezwykłe archiwum – to naprawdę wszystko o BTS w jednym tomie! Przekład Ewa Pater-Podgórna, Anna Rosiak, Janusz Ochab. Tłumaczenie z języka angielskiego zgodne z wytycznymi właściciela praw.
Całkiem nieźle, dzięki Monica Heisey Przezabawny debiut powieściowy o spłukanej młodej kobiecie poszukującej radości i sensu w życiu po nieoczekiwanym rozstaniu, autorstwa komiczki, eseistki i wielokrotnie nagradzanej scenarzystki Moniki Heisey. Maggie radzi sobie całkiem nieźle. Jasne, jest spłukana, jej doktorat na temat czegoś niejasnego zmierza donikąd, a jej małżeństwo trwało tylko 608 dni, ale w dojrzałym wieku dwudziestu ośmiu lat Maggie jest zdeterminowana, by rozpocząć nowe życie. Teraz ma czas, by zająć się swoimi hobby, jeść hamburgery o czwartej nad ranem i ożywić swoje życie seksualne. Dopingowana przez przyjaciół Maggie przechodzi przez pierwszy rok życia singielki, od czasu do czasu randkując, od czasu do czasu budząc się na podłodze i zadając sobie po drodze trudne pytania. „Całkiem nieźle, dzięki” to słodko-gorzka historia, która obnaża niepewność współczesnej miłości, przyjaźni i naszych poszukiwań tego, co lubimy nazywać „szczęściem”. To jak „Seks w wielkim mieście” dla milenialsów z obsesją na punkcie mediów społecznościowych. Debiut, któremu nie można się oprzeć. – Metro (UK)
Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela Dan Raviv, Yossi Melman Pasjonująco napisana i znakomicie udokumentowana historia najsłynniejszej agencji wywiadowczej świata. Są tu opisy najbardziej spektakularnych akcji inspirowanych przez izraelski wywiad, m.in. operacji Piorun – odbicia pasażerów porwanego samolotu Air France z Izraelczykami na pokładzie, czy operacji Opera – zbombardowania irackiego reaktora atomowego w Tammuzie w 1981 roku. Autorzy nie stronią od spraw kontrowersyjnych i wyciągają na światło dzienne dyskusyjne działania Mossadu, takie jak funkcjonowanie Kidonu, „Mossadu w Mossadzie”, elitarnego oddziału wyspecjalizowanego w zabójstwach politycznych, który jest oskarżany o zamordowanie czterech irańskich fizyków pracujących nad programem nuklearnym Teheranu. W książce pojawia się też wątek polski: to historia przekazania ambasadzie Izraela sławnego referatu Chruszczowa na XX zjeździe WKP(b), wówczas jeszcze tajnego, przez polskiego dziennikarza żydowskiego pochodzenia Wiktora Szpilmana-Grajewskiego, który romansował z sekretarką Edwarda Ochaba Łucją Baranowską. Autorzy pokazują bardziej ludzki, niewyidealizowany wymiar działalności szpiegowskiej. „Los Angeles Times” Izrael od swego powstania w 1948 roku nieustannie przyciąga uwagę świata. Ciągłe napięcia z sąsiadami, dwie wojny (1967, 1973) oraz nieustanne konflikty z rozmaitymi organizacjami arabskimi, kwestionującymi istnienie państwa Izrael (OWP, Hezbollah, Hamas, Al Kaida) powodowały i powodują, że tajne służby tego państwa odgrywają istotną rolę w zapewnieniu jego bezpieczeństwa. Wiele się ostatnio mówi na temat tajnych służb Izraela, ich możliwościach, przeprowadzonych akcjach, determinacji i wyszkoleniu. Tajne służby Izraela uchodzą bowiem za jedne z najlepszych. Mają znakomite możliwości techniczne oraz agenturalne. "Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela" to pasjonująca lektura. Scharakteryzowano tu wszystkie istniejące służby państwa Izrael (nie tylko Mossad), działające od lat czterdziestych ubiegłego wieku niemal po dzień dzisiejszy. Opisane są kulisy brawurowych akcji – likwidowania liderów organizacji terrorystycznych, odbijania zakładników – tajniki pozyskiwania broni atomowej, dezinformacji, werbowania agentów i wiele innych elektryzujących informacji. Po raz pierwszy poznajemy też ludzi, którzy owe służby tworzyli, stali na ich czele lub stanowili ich elitę. To swoista kronika izraelskich działań wywiadowczych, którym zdaje się przyświecać motto: „Za nic nie przepraszaj, niczego nie żałuj, nigdy nie mów »nigdy« i »to niemożliwe«”. Gromosław Czempiński
Ci dwaj chłopcy dorastali na oczach całego świata: William i Harry, synowie księżnej Diany i księcia Karola. Każdy krok w ich życiu, każda tragedia – poczynając od śmierci matki - każdy romans i każda zdrada były opisywane, analizowane, komentowane przez nie zawsze przyjazne im media całego świata. Chociaż obydwaj naznaczeni błogosławionym na raz i przeklętym losem królewskich dzieci, każdy z nich idzie swoją drogą. William coraz doskonalej wpasowuje się w rolę dziedzica tronu. Harry wraz ze swoją żoną Megan podjęli decyzję o rezygnacji z przywilejów i obowiązków członków rodziny królewskiej. Jak wygląda ich braterstwo błękitnej krwi? Jest naznaczone bliskością i wsparciem czy też charakterologicznymi różnicami i konfliktem. Czy między Williamem i Harrym panuje wojna, czy pokój? Na to pytanie odpowiada najwybitniejszy znawca tematu, kronikarz współczesnych losów rodziny królewskiej, historyczny konsultant słynnego serialu „The Crown” Robert Lacey.
Zapraszamy w leśne ostępy Tennessee. Na niewielkim obszarze leżą tu ludzkie zwłoki: zakopane w ziemi lub zanurzone w wodzie, zatopione w bagnach oraz ukryte w bagażnikach samochodów. To słynna Trupia Farma, wyjątkowy projekt naukowy Billa Bassa, który bada, co dzieje się z ludzkimi ciałami po śmierci, gdy natura bierze sprawy w swoje ręce. Jak blisko trzeba być rozkładającego się ciała, żeby je poczuć? Gdzie ciało rozkłada się dłużej: w ciężarówce czy na tylnym siedzeniu samochodu? W jaki sposób ślady małych owadów przyczyniły się do wysłania na krzesło elektryczne pewnego „morderczego” staruszka? Bill Bass zabiera nas w przyprawiającą o ciarki na plecach podróż po zakątkach Trupiej Farmy, miejsca, które zrewolucjonizowało współczesną medycynę sądową. Nie tylko odkrywa przed nami fascynujące tajemnice ludzkich zwłok, ale też opowiada o swych najbardziej pasjonujących śledztwach. Bill Bass - światowej sławy antropolog sądowy, legendarny założyciel Ośrodka Antropologii Sądowej Uniwerystetu Tennessee, znanego lepiej jako Trupia Farma. Razem z Jonem Jeffersonem, dziennikarzem i filmowcem dokumentalistą, napisał dwie książki o swojej pracy oraz kilka powieści kryminalnych, które opublikowali wspólnie pod pseudonimem Jefferson Bass. Działalność Billa Bassa stała się inspiracją dla powieści Patricii Cornwell pt. Trupia farma.
Książka Bassa to pierwsza szczegółowa analiza zaangażowania Stanów Zjednoczonych w konflikt między Pakistanem Zachodnim a Wschodnim w 1971 roku, w rezultacie którego kilkaset tysięcy Bengalczyków straciło życie, a około 10 milionów musiało ratować się ucieczką do Indii. Opierając się na wcześniej nieznanych taśmach z Białego Domu, niedawno odtajnionych dokumentach i własnym rozległym dziennikarskim śledztwie, Gary Bass odkrywa zdumiewające fakty na temat kontrowersyjnej polityki zagranicznej USA epoki Richarda Nixona i Henry’ego Kissingera. Książka znalazła się w finale Nagrody Pulitzera w kategorii literatura faktu, otrzymała m.in. Nagrodę im. Lionela Gelbera, Nagrodę Literacką im. Arthura Rossa, Nagrodę Literacką im. Roberta H. Ferrella oraz Nagrodę Literacką im. Bernarda Schwartza przyznawaną przez Towarzystwo Azjatyckie w Nowym Jorku. Została też uznana za jedną z najlepszych książek roku przez „The Economist”, „Financial Times”, „The New Republic”, „The Washington Post”, „Kirkus Reviews” oraz „The New York Times”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Ponura, niesamowita i szokująca opowieść […]. Po odejściu z zajmowanych stanowisk Nixon i Kissinger przez długie lata cieszyli się reputacją znakomitych polityków. Ta książka pokazuje, jak bardzo opinia ta była niezasłużona." Dexter Filkins, „The New York Times Book Review” "Porywająca i doskonale przygotowana książka. Bass rzuca nowe światło na haniebny okres w historii amerykańskiej polityki zagranicznej." „The Economist” "Ta książka doprowadzi czytelnika do mdłości. Wnikliwa, poważna, zaangażowana moralnie praca, którą czyta się jak pierwszorzędną powieść." „The Times Literary Supplement” "Bass zabiera nas do Gabinetu Owalnego, by pokazać, jak skandaliczną rolę odegrała Ameryka w 1971 roku, gdy doprowadziła do masakry w Bangladeszu. Prawie nieznana historia, łącząca tragedię w Darfurze, wielką geopolitykę w czasach kryzysu kubańskiego i nielegalne intrygi na linii Iran-Contras." Peter Baker, „The New York Times” "Wciągająca książka. Doskonały portret. Poważny akt oskarżenia." „The Daily Star”
Wojna w byłej Jugosławii zaskoczyła świat, który sądził, że cywilizowana Europa ma już za sobą czasy bestialstwa na tak ogromną skalę. Vulliamy był jednym z pierwszych dziennikarzy, który donosił o ludobójstwie niemającym w skali europejskiej precedensu od czasów II wojny światowej i oskarżał zachodni świat o hipokryzję i bezczynność, równoznaczną z tolerowaniem zbrodni. Był też świadkiem w procesach zbrodniarzy wojennych w Hadze, za to został potępiony przez wielu kolegów po fachu, którzy domagali się od dziennikarza neutralności. Obiektywizm – tak, mówi autor "Wojny…", ale nigdy obojętność wobec zła, bo każdy dziennikarz jest przede wszystkim człowiekiem. Dwadzieścia lat później Vulliamy opisuje dalsze losy ofiar i więźniów, ich niezaspokojony głód sprawiedliwości, ich gniew i frustrację; ostrzega, że nienawiść i pragnienie odwetu wciąż są żywe wśród mieszkańców Bośni. Wojna bowiem jest nieśmiertelna, nie kończy się jak mecz – w chwili, gdy zabrzmi gwizdek sędziego. "Refleksje Vulliamy’ego o kosztach - nie tylko moralnych, ale i politycznych, nie tylko dla ofiar, ale i dla sprawców - niedokonanego dotąd rozliczenia z przeszłością są znaczące nie tylko w bośniackim kontekście. Przypominają, że moralność w życiu społeczeństw wcale nie jest luksusem, na który nie stać jakoby narodów straumatyzowanych wojną. Przeciwnie: jest warunkiem koniecznym, by z tej traumy się oswobodzić." Konstanty Gebert