Książka Bassa to pierwsza szczegółowa analiza zaangażowania Stanów Zjednoczonych w konflikt między Pakistanem Zachodnim a Wschodnim w 1971 roku, w rezultacie którego kilkaset tysięcy Bengalczyków straciło życie, a około 10 milionów musiało ratować się ucieczką do Indii. Opierając się na wcześniej nieznanych taśmach z Białego Domu, niedawno odtajnionych dokumentach i własnym rozległym dziennikarskim śledztwie, Gary Bass odkrywa zdumiewające fakty na temat kontrowersyjnej polityki zagranicznej USA epoki Richarda Nixona i Henry’ego Kissingera.
Książka znalazła się w finale Nagrody Pulitzera w kategorii literatura faktu, otrzymała m.in. Nagrodę im. Lionela Gelbera, Nagrodę Literacką im. Arthura Rossa, Nagrodę Literacką im. Roberta H. Ferrella oraz Nagrodę Literacką im. Bernarda Schwartza przyznawaną przez Towarzystwo Azjatyckie w Nowym Jorku. Została też uznana za jedną z najlepszych książek roku przez „The Economist”, „Financial Times”, „The New Republic”, „The Washington Post”, „Kirkus Reviews” oraz „The New York Times”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
"Ponura, niesamowita i szokująca opowieść […]. Po odejściu z zajmowanych stanowisk Nixon i Kissinger przez długie lata cieszyli się reputacją znakomitych polityków. Ta książka pokazuje, jak bardzo opinia ta była niezasłużona." Dexter Filkins, „The New York Times Book Review”
"Porywająca i doskonale przygotowana książka. Bass rzuca nowe światło na haniebny okres w historii amerykańskiej polityki zagranicznej." „The Economist”
"Ta książka doprowadzi czytelnika do mdłości. Wnikliwa, poważna, zaangażowana moralnie praca, którą czyta się jak pierwszorzędną powieść." „The Times Literary Supplement”
"Bass zabiera nas do Gabinetu Owalnego, by pokazać, jak skandaliczną rolę odegrała Ameryka w 1971 roku, gdy doprowadziła do masakry w Bangladeszu. Prawie nieznana historia, łącząca tragedię w Darfurze, wielką geopolitykę w czasach kryzysu kubańskiego i nielegalne intrygi na linii Iran-Contras." Peter Baker, „The New York Times”
"Wciągająca książka. Doskonały portret. Poważny akt oskarżenia." „The Daily Star”