Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

301 Dywizjon Bombowy 1940-1943

Piotr Hodyra

301 Dywizjon Bombowy 1940-1943

6.5

(2 oceny) wspólnie z

30,00

 

Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym. Te wypowiedziane przez Winstona Churchilla słowa na ogół kojarzone są z męstwem i poświęceniem wyłącznie lotników myśliwskich. Tymczasem już w kolejnym zdaniu premier rządu Jego Królewskiej Mości dodał: (...) nie możemy zapominać, iż przez cały ten czas, noc w noc, miesiąc po miesiącu, nasze dywizjony bombowe wyruszają daleko w głąb Niemiec, odnajdują swe cele w ciemnościach (...), przeprowadzają ataki, często w ciężkim ogniu, często ponosząc poważne straty (...), zadając druzgocące ciosy całej technicznej i wojennej strukturze nazistowskiej potęgi. Tak jak brytyjskie Royal Air Force to nie tylko osławieni w Bitwie o Anglię piloci Fighter Command, Polskie Siły Powietrzne w Wielkiej Brytanii nie składały się wyłącznie z dywizjonów 302 i 303. W ich skład wchodziły dziesiątki innych jednostek, wśród nich 301 Dywizjon Bombowy, którego historię, lotników i ich poświęcenie autor stara się przybliżyć. Po gorących czterech miesiącach lata 1940 roku to właśnie Bomber Command wzięło na siebie główny ciężar prowadzenia wojny. Noc w noc, miesiąc po miesiącu, do czasu lądowania wojsk alianckich w Normandii, było główną siłą prowadzącą działania ofensywne przeciwko militarnej potędze III Rzeszy w zachodniej Europie.

Alma-Press
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-702-0664-2

Liczba stron: 168

Format: 17.0x24.0cm

Cena detaliczna: 30,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...