Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Lider Górskim szlakiem A. Zawady

Ewa Matuszewska

Lider Górskim szlakiem A. Zawady

7.5

(73 ocen) wspólnie z

59,90

 

Ewa Matuszewska zaprasza nas na spotkanie z niezwykłym człowiekiem, dzięki któremu polscy himalaiści odegrali tak znaczącą rolę w zdobywaniu gór najwyższych - z Andrzejem Zawadą. Dowiemy się, jak zrodziło się jego zainteresowanie górami i jak osiągał kolejne wspinaczkowe sukcesy, jakim był Liderem i jak to się stało, iż kierowane przez niego wyprawy na trwałe zapisały się w historii światowego himalaizmu, jak choćby pierwsze zimowe wejście na Mount Everest. Opowiadają o nim jego przyjaciele i górscy partnerzy, a także ludzie, dla których był inspiracją i wzorem.

Książka, którą macie Państwo w ręku, oparta jest na pozycji wydanej w 2003 roku, zatytułowanej Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady. Tekst został jednak gruntownie przeredagowany i wzbogacony o wypowiedzi takich osób, jak John Porter, który brał udział w wyprawie zorganizowanej przez Lidera, Bernaderre McDonald, autorka książki o złotej erze polskiego himalaizmu, czy wybitny himalaista pakistański i przyjaciel polskich wspinaczy, Nazir Sabir, a także wielu innych.

Tym, co odróżnia tę książkę od pierwszego jej wydania, są doskonałe zdjęcia Bogdana Jankowskiego i Ryszarda Szafirskiego, a także fotografie pochodzące z archiwum samego Lidera.

Wyruszymy raz jeszcze górskim szlakiem Andrzeja Zawady - będzie to fascynująca wędrówka.

Annapurna
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-619-6819-1

Liczba stron: 316

Format: 24.3x17.3

Cena detaliczna: 59,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...