Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Pius XII Papież, który ratował Żydów

Andrea Tornielli

Pius XII Papież, który ratował Żydów

6.3

(4 oceny) wspólnie z

44,90

 

Działania Stolicy Apostolskiej w trakcie wojny, w latach gdy Rzym okupowany był przez wojska niemieckie, zebrały we Włoszech i poza granicami chóralne pochwały i dowody podziwu dla akcji, która objęła wiele tysięcy prześladowanych. Do tego uroczystego i zgodnego głosu uznania przyłączyli się lewicowi politycy, którzy również znaleźli schronienie wewnątrz watykańskich i klasztornych murów.

Dopóki Pius XII żył, panowało zgodne przekonanie, że jest obrońcą Żydów. Temat „milczenia” zrobił się głośny dopiero po wystawieniu sztuki Rolfa Hochhutha pt. Namiestnik, której premiera odbyła się 20 lutego 1963 r. w teatrze Kurfürstendamm w Berlinie. W dramacie tym ostrożność papieża Pacellego została przedstawiona jako tchórzostwo i współuczestnictwo w zbrodniach holokaustu. Od tego czasu zaczęto poszukiwać tych fragmentów biografii Piusa XII, które miałyby świadczyć o jego pronazistowskich poglądach.

Pius XII to postać niezwykła, jednak w świadomości współczesnego człowieka spowita mgłą czarnej legendy – oszczerstw i kłamstw związanych z postawą i czynami tego papieża wobec zagłady Żydów podczas drugiej wojny światowej. Andrea Tornielli, znakomity dziennikarz, pisarz, watykanista rozprawia się z tym wszystkim w tej pasjonującej książce, opartej o materiały źródłowe – niepodważalne dokumenty i relacje wiarygodnych świadków.

AA
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-786-4964-9

Liczba stron: 448

Format: 145x210mm

Cena detaliczna: 44,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...