Menu

Aleksandra Zapotoczny

Autorka wydobywa na światło dzienne te drogocenne perły dzieł Ks. Dolindo rozsiane po całym świecie. Pokazuje ślady jego obecności – te materialne, jakimi są miejsca i przedmioty z nim związane, ale i te duchowe: przesłanie, muzykę, nawrócenia, cuda, charytatywne inicjatywy…W książce znajdziemy również najbardziej aktualne informacje na temat procesu beatyfikacyjnego, relacje z wydarzeń i spotkań wokół postaci ks. Dolindo oraz świadectwa łask otrzymanych przez jego wstawiennictwo. Jeden z rozmówców autorki, O. Massimo Vedova, Ofm Conv, profesor Instytutu Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu św. Antoniego w Rzymie, opowiada o bogactwie, jakie ks. Dolindo ma wciąż do przekazania światu. Wypływa ono zarówno z doświadczeń jego życia, jak i z modlitwy i myśli zawartych w jego dziełach. Porównuje ks. Dolindo do kalejdoskopu, który może zaprezentować nieskończoną liczbę obrazów. Podobnie można przyglądać się postaci ks. Dolindo i nigdy nie wyczerpać wszystkich możliwości przeanalizowania jego słów i jego postawy. To dlatego można mówić o nim, że jest jak studnia, z której można czerpać, czerpać i czerpać… A ona i tak pozostanie pełna łask.
Wszyscy, którzy mieli okazję porozmawiać z Janem Pawłem II są zgodni, co do jednego spostrzeżenia – gdy Papież Polak z kimś się spotykał, to właśnie te osobę czynił bohaterem spotkania. W kilka sekund potrafił sprawić, że jego rozmówcy czuli się dla niego ważni. Znana dziennikarka oddaje głos tym bohaterom pontyfikatu Wielkiego Papieża. Kilkadziesiąt osób – z których jedni pracowali z nim na co dzień, a inni mieli kontakt incydentalny – opowiada o tym, w jaki sposób Jan Paweł II odmienił ich życie. Wśród polskich rozmówców są m.in.: kardynał Stanisław Dziwisz, abp Mieczysław Mokrzycki, Jacek Moskwa, brat Marian Markiewicz, który wiózł kardynała Wojtyłę na konklawe w 1978 roku. Autorka zaprosiła również do wspomnień bliskich współpracowników Papieża w Watykanie, dzięki nim poznajemy obraz Jana Pawła II widziany oczami innych narodów i innych Kościołów. Autorce, która wiele lat spędziła wśród dostojników watykańskich udało się namówić bohaterów do wzruszających wyznań, opowieści, które chwilami wyciskają łzy. Niektórzy z nich zdradzają szczegóły, jakich nie znajdziemy w żadnej dotychczasowej biografii. Druga cześć książki uchyla drzwi Watykanu, dowiemy się z niej m.in., kto leczył Papieża, kto go ubierał, kto mu szył buty. Autorka oprowadza nas po zakątkach Wiecznego Miasta, ukazując miejsca związane z Janem Pawłem II. Dzieli się anegdotami i ciekawostkami przechowywanymi przez ludzi z najbliższego otoczenia Świętego.
Życie Giovanni Battisty Montiniego – papieża Pawła VI w oczach osób związanych z nim samym i z jego procesem beatyfikacyjnym. Autorka zamieściła w książce obszerne wywiady: z szefem Centrum Studiów i Instytutu Pawła VI oraz z wicepostulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Pawła VI. Czytając tę książkę poznamy wiele wydarzeń z życia papieża Montiniego, jego przyjaźń z bł. Janem XXIII i spotkania z kard. Karolem Wojtyłą, powiązania Pawła VI z Polską i Polakami. Dowiemy się, jakie zmiany dokonały się w Kościele za jego pontyfikatu oraz poznamy najważniejsze elementy nauczania Pawła VI. Znajdziemy tu również reportaż z wizyty w domu narodzin Pawła VI w Concesio, świadectwa uzdrowień dokonanych za sprawą papieża Montiniego oraz cud uznany w jego procesie beatyfikacyjnym. Na końcu zamieszczono modlitwy do nowego błogosławionego oraz jego nieznane, niepublikowane dotąd w Polsce fotografie.