Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Premier League Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata

Michael Cox

Premier League Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata

8.0

(263 ocen) wspólnie z

40,00

 

Taktyczna historia Premier League!
Na początku lat 90. angielski futbol był fizyczny i twardy, opierał się przede wszystkim na agresji i sile. Drużyny grały klasycznym ustawieniem 4-4-2, mało który trener pozwalał sobie na taktyczne eksperymenty. Gdy w 1992 roku zrodziła się Premier League, nagle wszystko uległo radykalnej zmianie.
Michael Cox zabiera nas w fascynującą podróż przez angielskie stadiony. Pokazuje, jak tamtejsza liga na przestrzeni 25 lat wykazywała taktyczny postęp, tłumaczy, którzy menedżerowie okazali się rewolucjonistami i którzy piłkarze zupełnie odmienili futbol.
Od Manchesteru United Fergusona i Arsenalu Wengera, przez Chelsea Mourinho i Leicester Ranieriego, do Manchesteru City Guardioli. Od wielkich gwiazd lat 90., jak Cantona, Zola, Bergkamp, Owen, po znakomitych piłkarzy błyszczących w XXI wieku, jak Cristiano Ronaldo, Lampard, Henry, Gerrard, Agüero czy Kane.
Sentymentalna, porywająca, błyskotliwa taktycznie. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Premier League!
Każda ewolucja wymaga indywidualności, które wskażą drogę innym. I o tym jest ta książka. Pokazuje, jak z pozoru tak prosta gra jak futbol w każdej chwili może się zmienić dzięki wybitnej jednostce czy taktycznemu geniuszowi. Autor dosłownie bierze mikser i miesza zgrabnie historie i bohaterów, nie pozwalając nam się nudzić.
Przemysław Rudzki, redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego”
Jeśli kochasz, lubisz lub po prostu oglądasz Premier League, do Twoich rąk trafia pozycja absolutnie obowiązkowa. Dzięki niej zrozumiesz, kto, kiedy, jak i dlaczego przekształcił angielską ekstraklasę w najpopularniejszą piłkarską ligę na świecie. Zapinajcie pasy i zasiadajcie do lektury!
Andrzej Twarowski, dziennikarz i komentator CANAL+ Sport
Kiedyś bloger, dziś ekspert najważniejszych angielskich mediów: rozwój Michaela Coxa imponuje równie mocno, jak ewolucja ligi, którą opisuje. Jeszcze nie tak dawno na Wyspach królował przecież styl „kopnij i biegnij”, a teraz ściągają tu najwybitniejsi szkoleniowcy, ucząc swoje drużyny taktyk, które w świecie futbolu należą do najbardziej wysublimowanych. Książka, którą macie w rękach, nie jest jednak tylko o taktyce – ze wszystkich znanych mi historii Premier League ta opowiada najwięcej i tłumaczy najciekawiej, czym jest ów kocioł, uważany przez niektórych za najlepszą wizytówkę współczesnej Wielkiej Brytanii.
Michał Okoński, autor książki Futbol jest okrutny i bloga pod tą samą nazwą
Piłka nożna nie powstała w 1992 roku, ale w Anglii jej modernizacja w każdym aspekcie nastąpiła wraz z powstaniem Premier League. Michael Cox pokazuje rozwój taktyczny tamtejszej myśli szkoleniowej, wpływ obcokrajowców, a stylowi, w jakim to robi, blisko efektownością do Manchesteru City Pepa Guardioli. Droga od 4-4-2 do 3-4-3 jest znacznie bardziej skomplikowana i atrakcyjna, niż wam się dotychczas wydawało.
Michał Zachodny, Łączy Nas Piłka
Choć to Michaelowi Coxowi w dużej mierze zawdzięczamy, że taktyka piłkarska zawitała do mediów, w swojej książce nie ogranicza się wyłącznie do niej. To fascynująca historia Premier League, która – choć osnuta na taktycznej kanwie – powinna przypaść do gustu także tym, którym z analizą i statystykami jest trochę mniej po drodze.
Andrzej Gomołysek, Taktycznie.net

SQN
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2018-08-17

ISBN: 978-83-812-9219-1

Tytuł oryginalny: The Mixer: The Story of Premier League Tactics, from Route One to False Nines

Liczba stron: 496

Format: 140x205mm

Cena detaliczna: 40,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...