Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Przystanek Barcelona Manana, fiesta i herbata po obiedzie, czyli Polka w Hiszpanii

Katarzyna Wolnik-Vera

Przystanek Barcelona Manana, fiesta i herbata po obiedzie, czyli Polka w Hiszpanii

5.8

(4 oceny) wspólnie z

39,90

 

Poznaj Barcelonę w pełnej krasie: energetyczną, odważną, czarującą, ciągle młodą. Bez makijażu, bez Photoshopa. To tygiel kulturalny i językowy, emigranci i turyści, gotyk i szklane biurowce, morze i góry. Barcelona to różnorodność. Mówią, że jest hiszpańskim Manchesterem, śródziemnomorskim Paryżem, Porto Alegre Północy. Wydaje się, że Barcelona to miasto kompletne – Radosny Port, w którym się pracuje, tworzy i bawi.

Nie naśladuję wielu hiszpańskich zwyczajów. Nie schodzę na kawę do baru, nie oglądam korridy, nie jeżdżę po mieście skuterem. Za to nie wyobrażam już sobie kuchni bez oliwy z oliwek czy lata bez wachlarza w dłoni. Jestem Polką w Barcelonie.

Moja Barcelona to:
- bary, fiesty i uliczne jarmarki
- zachwycająca sztuka uliczna i niezwykłe muzea
- wielki Gaudi i nowoczesna architektura
- muzeum szynki iberyjskiej i i gastronomiczne rewolucje
- energetyczna katalońska rumba i dramatyczne flamenco
- ponad dwadzieścia punktów widokowych
- kultura i zwyczaje ludzi z wszystkich kontynentów
- rozrywkowy raj

Barcelona zachwyca i rozkochuje, ale daje się poznać tylko tym, którzy zejdą z turystycznego szlaku i przyjrzą się jej krytycznym okiem.
Zapraszam do mojej Barcelony.


Katarzyna Wolnik-Vera – katowiczanka, która od 2010 roku mieszka w Katalonii. Z wykształcenia jest filologiem polskim, a zaraz po studiach pochłonęła ją praca dziennikarska. Po ośmiu latach pisania o życiu innych postanowiła zmienić swoje i wyjechała za miłością do Barcelony.

Dziś fotografuje zakochane pary i nie tylko (www.photosbcn.com), organizuje śluby i zaręczyny w Barcelonie i prowadzi rozmowy z cudzoziemcami w lokalnym radiu. Miłośniczka śródziemnomorskiego stylu smakowania życia i celebrowania prostych przyjemności.

[tylne skrzydełko – fragmenty tekstu]

Długo wydawało mi się, że przymiotnik "romantyczna" nie pasuje do Barcelony. A jednak pary z całej Europy przyjeżdżają tu, żeby wziąć ślub albo spędzić miesiąc miodowy, mężczyźni chcą oświadczać się na plaży albo pod Magiczną Fontanną. Woody Allen nakręcił tu swoją słynną komedię romantyczną. Dziś już wiem, że Barcelona nie jest sentymentalna, melancholijna, w mieście rzadko pada deszcz, nie ma mgieł. Nie znajdziecie tu mostów westchnień, nie szukajcie wichrowych wzgórz. W Barcelonie się nie wzdycha, nie usycha z miłości, nie pisze wierszy. W Barcelonie się działa. Barcelona jest odważna i romantyczna.
------------------
Każda część miasta ma swój czas, porę dnia, w której rozkwita. Każda inną. Lubię przechadzać się po zaułkach budzącej się do życia Dzielnicy Gotyckiej, kiedy pierwsze promienie słońca wpadają na wąskie uliczki i odbijają się na powiechrzchni wilgotnego jeszcze bruku. Eixample rozkwita popołudniami. Najlepsze dla niej są godziny szczytu, pora obiadowa, kawa po pracy, pełne tarasy, pisk klaksonów, śmigający rowerzyści, barcelończycy z zakupami, turyści z plecakami i oczywiście środek upałnego lata. Eixample żyje!

Burda NG Polska
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-759-6738-8

Liczba stron: 288

Format: 16.4x21.3

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...