Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Słowiańszczyzna z ptasiej perspektywy

Słowiańszczyzna z ptasiej perspektywy

38,00 zł

2886

 

Monografia jest publikacją wieloautorską, w której głównym przedmiotem dociekań naukowych zostały obrane ptaki widziane przez pryzmat badań humanistycznych, a dokładniej słowiańszczyzny. Tytułowa ptasia perspektywa wskazuje ptasie motywy obecne w językach literaturach i kulturach narodów słowiańskich. Czytelnik pozna prototypowego ptaka w języku chorwackim, dowie się skąd pochodzą polskie czasowniki zasępić się, gapić się i inne, jakie najczęściej występują „ptasie” frazeologizmy w języku słoweńskim, zapozna się z kondycją wróbla w literaturze czeskiej oraz jak bywa wykorzystywany ptak podczas bułgarskich zaślubin. Przedmiotem analizy Autorów są również ptasie motywy w literaurze ukraińskiej i chorwackiej, a także rozmyślania nad tym, które ptaki są symbolami św. Tryfona czy Zlaty Megleńskiej w poświęconej jej serbskiej hymnografii. Nie zabraknie ptasich motywów w kultowych polskich filmach i serialach. Obecne jest także spojrzenie symboliczne na przedstawienie ptaków z punktu widzenia słowiańskiej mitologii, czy serbskiego i bośniackiego folkloru.

Wydawnictwo Naukowe UAM
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-232-3422-7

Tytuł oryginalny: Słowiańszczyzna z ptasiej perspektywy

Liczba stron: 322

Format: 170x240mm

Cena katalogowa: 38,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...
22.02.2019

Największa katastrofa w dziejach Polski. Nie mogą się z nią równać ani potop szwedzki, ani nawet druga wojna światowa

Dwie dekady po śmierci Chrobrego wciąż żywe były opowieści o jego wielkich wojennych zdobyczach. Poza wspomnieniami Polakom niewiele jednak zostało. Sny o nowym słowiańskim mocarstwie rozwiały się niemal z dnia na dzień. A samo istnienie państwa polskiego szybko stanęło pod znakiem zapytania.
Czytaj dalej...