Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Taktyki wizualne Codzienność w sytuacji niepełnosprawności i choroby

Taktyki wizualne Codzienność w sytuacji niepełnosprawności i choroby

46,50

 

Książka jest rezultatem wielu spotkań z osobami chorymi i niepełnosprawnymi, które poprzez zdjęcia i wywiady opowiedziały o swoim życiu codziennym. W tomie znajdują się także fotografie analizujące autobiograficzne wypowiedzi literackie i wizualne, których głównym tematem jest choroba i niepełnosprawność. Obraz został tu wykorzystany taktycznie, jako narzędzie opowieści o chorobie i walki ze stereotypami narosłymi wokół chorowania.

„Trzeba stwierdzić, że artykuły zawarte w tomie rzetelnie zdają relację z badań prowadzonych w czasie projektu i w niezwykle interesujący sposób pokazują, jak założenia teoretyczne koncepcji taktyk Certeau sprawdzają się w badaniu praktyki kulturowej. Pomysł na wykorzystanie podejścia «taktyk wizualnych» sam okazuje się taktyką wobec współczesnych ujęć metodologicznych, bowiem w zgromadzonych tu tekstach widoczne jest modyfikowanie wstępnie formułowanych założeń w procesie prowadzenia badań. Możemy zatem nie tylko zapoznać się z analizowanym materiałem, lecz także zobaczyć od podszewki, jak przebiega praca badacza konfrontującego własne hipotezy z rzeczywistością. Podejście to stanowi znakomitą analogię do koncepcji Certeau, skoncentrowanej na doświadczaniu codzienności. Również wybór obszaru badań, skupienie na chorobie i niepełnosprawności jest tu taktyką pozwalającą przesunąć w pole widzenia temat chętnie marginalizowany i tuszowany przez popularne praktyki kulturowe”.
Z recenzji dr hab. Marianny Michałowskiej

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-233-4040-9

Liczba stron: 192

Format: 160x235mm

Cena detaliczna: 46,50 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...