Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wrócili tylko nieliczni. 28 dni na froncie rosyjskim zima 1942-1943

Eugenio Corti

Wrócili tylko nieliczni. 28 dni na froncie rosyjskim zima 1942-1943

28,57

 

O uczestnictwie włoskiego korpusu ekspedycyjnego w działaniach bojowych w Rosji napisano bardzo niewiele. Jak zauważył brytyjski historyk Richard Lamb, „Nie ma słów na to, by w odpowiedni sposób wyrazić osąd o Mussolinim... za wysłanie włoskich żołnierzy do Rosji, gdzie sądzone im było doświadczyć losu cięższego niż ten, który stał się udziałem ich rodaków podczas kampanii napoleońskiej w 1812 roku". Jednym z niewielu, którzy przeżyli tragiczny odwrót, był Eugenio Corti, młody oficer służący w pułku artylerii Dywizji „Pasubio", wchodzącej w skład XXXV Korpusu. Według jego oceny, z całego korpusu przy życiu pozostało zaledwie około czterech tysięcy Judzi. W czasie służby w Rosji Corti zaczął zapisywać swoje doświadczenia na skrawkach papieru. Następnie, już we Włoszech, przebywając na leczeniu w szpitalu, systematyzował swoje notatki i stworzył pierwszą wersję „Wrócili tylko nieliczni". Później Corti pisał, iż jedynym celem, jaki mu przyświecał, było, aby wraz z upływem czasu nic nie zostało zapomniane". Niniejsza książka nie porusza kwestii strategii i taktyki wojskowej, nie ma w niej także intryg polityków i wyższego dowództwa. Wrócili tylko nieliczni" to szczera i autentyczna historia życia prostego żołnierza. To ważne uzupełnienie naszej wiedzy o największym i najtragiczniejszym epizodzie ludzkiej historii. Książka przypomina „Na zachodzie bez zmian" Ericha Marii Remarque'a i Zapomnianego żołnierza" Guy Sajera. Corti pisze o ciężkich doświadczeniach, które stały się udziałem prostych żołnierzy, którzy nie dbali o wielkie idee" czy „ogólne położenie na frontach". Generałowie za wszelką cenę starają się wygrać bitwę. Żołnierz na pierwszej linii chce przeżyć. Eugenio Corti okazał się jednym z tych, którzy przeżyli.

Fundacja Historia PL
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-67244-82-4

Liczba stron: 284

Fundacja Historia PL

Cena detaliczna: 39,00 zł

Rok wydania: 2023

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...