Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Zrozumieć przemijanie

Krzysztof Michalski

Zrozumieć przemijanie

6.8

(5 ocen) wspólnie z

39,00

 

Książka Zrozumieć przemijanie jest zbiorem esejów wybitnego polskiego filozofa Krzysztofa Michalskiego, profesora Boston University, Uniwersytetu Warszawskiego i rektora Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Michalski od ponad trzydziestu lat zaznajamia polskiego czytelnika ze współczesną myślą filozoficzną głównie z kręgów niemieckojęzycznych. Jest prekursorem badań nad myślą Heideggera i Gadamera w Polsce, autorem szeregu monografii i redaktorem kilku zbiorów esejów. W filozofii Michalskiego stykają się z jednej strony fenomenologia i hermeneutyka, zaś z drugiej polityka i aksjologia. Bezpośrednie zetknięcie się z myślą tego filozofa daje unikalną szansę zrozumieniu tego, co w filozofii współczesnej ważne i doniosłe, interesujące i aktualne. W niniejszym zbiorze esejów podzielonych na pięć tematycznych działów, czytelnik znajdzie również kilka doskonałych przekładów klasycznych tekstów filozofii dwudziestowiecznej, takich autorów jak Heidegger, Gadamer czy nauczyciel Michalskiego – Patočka. Wartość niniejszej książki leży nie tylko w wadze poruszanych w niej problemów i zagadnień, ile w samym kunszcie myślowym jej autora, od kilkudziesięciu lat znajdującego się w czołówce europejskich filozofów.
Po polsku opublikował między innymi: Heidegger i filozofia współczesna, PIW 1978, 1988; Logika i czas. Próba analizy Husserlowskiej teorii sensu PIW 1988; Płomień wieczności. Eseje o myślach Fryderyka Nietzschego, Znak 2007. Przygotował też serię książek Rozmowy w Castel Gandolfo opartą na spotkaniach uczonych w letniej rezydencji papieży z udziałem Jana Pawła II; ostatnie wydanie: Znak 2010.

Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-626-0902-4

Liczba stron: 472

Format: 135x205mm

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...