Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Życie po zmianie Warunki zycia i satysfakcje Polaków

Życie po zmianie Warunki zycia i satysfakcje Polaków

40,95

 

Ostatecznym celem wielkich zmian systemowych, takich jak transformacja ustrojowa i przystąpienie do Unii Europejskiej, jest dobro ludzi, a nie realizacja abstrakcyjnych założeń ideologicznych lub politycznych. Jak więc żyjemy kilka lat po zmianie ustroju i powrocie do należnego nam miejsca w rodzinie demokratycznych państw europejskich? Jak oceniamy nasze własne życie? Odpowiedzi na tak postawione pytania dostarczają wyniki wielkiego projektu badawczego CBOS Warunki życia społeczeństwa polskiego – problemy i strategie, zrealizowanego w drugiej połowie 2007 roku.
Dokumentując bezprecedensową poprawę nastrojów społecznych i systematyczny wzrost poziomu życia w ciągu ostatnich kilku lat, badania te wskazały jednocześnie obszary i środowiska społeczne, które w znacznie mniejszym stopniu uczestniczą w tych procesach. Przedmiotem studiów były też strategie radzenia sobie z trudnościami przez rodziny żyjące w gorszych warunkach materialnych oraz stosunki międzyludzkie, bez których nie można mówić o prawidłowym funkcjonowaniu społeczeństwa. Autorzy poruszają też problem polskiej religijności i zwracają specjalną uwagę na przyspieszone ostatnio, stanowiące przedmiot wielu kontrowersji, przemiany polskiej wsi i rolnictwa. Badania dotyczą okresu bezpośrednio poprzedzającego obecny kryzys. Podsumowują więc ważny etap „normalizacji” życia w Polsce, jaki skończył się w latach 2008–2009.

Scholar
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-738-3287-9

Liczba stron: 232

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 40,95 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...