Menu

Barbara Gadomska

Najnowsza książka nagrodzonej Pulitzerem autorki „Gułagu” i „Za żelazną kurtyną” pokazuje, że wielki głód na Ukrainie był drugim, po Holocauście, największym aktem ludobójstwa XX wieku. W 1929 roku Stalin zainicjował politykę masowej kolektywizacji, która odebrała ziemię milionom chłopów. Efektem był śmiertelny głód w latach 1931-32, który pociągnął za sobą 5 milionów ofiar. Zamiast rozwiązać głodowy problem, Stalin postanowił wykorzystać go do swoich celów. Anne Applebaum dowodzi, że ponad trzy miliony Ukraińców zmarło z głodu w wyniku przemyślanych, celowych działań i decyzji politycznych Kremla. Wstrząsający „Czerwony głód” rekonstruuje nie tylko polityczne i narodowościowe tło zbrodni, ale pokazuje tragedię ludzi, którzy w ostateczności dopuszczali się aktów kanibalizmu nawet względem własnych dzieci. To także książka o uruchomionej przez Stalina machinie propagandy i dezinformacji mającej na celu zatuszowanie faktu istnienia i skali głodu. Niewątpliwie jest też wciąż aktualnym ostrzeżeniem: politycy są w stanie wykorzystywać kataklizmy do realizowania własnych, podstępnych i zbrodniczych celów.
Ta podróż zaczyna się w muzeum, od spojrzenia na Mnicha nad brzegiem morza i Opactwo w dębowym lesie. Mrok obrazów Caspara Davida Friedricha pasuje do Bałtyku –„najbardziej złowieszczej i strasznej z wód Europy”. Wędrowny esej Scratona przywołuje fragmenty skomplikowanej historii Niemiec. Czy zbrodnia, choćby popełniona przed naszym urodzeniem, ale w kraju, którego paszport nosimy, wciąż nas w jakiś sposób naznacza? Czy nadal ponosimy odpowiedzialność za duchy na wybrzeżu? Te pytania oraz losy zatopionych okrętów i statków, biografie wielkich pisarzy, skrawki życia w NRD i trudnych latach zjednoczenia wyznaczają tor pieszej wyprawy autora. Miejsce znajdą tu też historie wyparte i zapomniane, jak ta z Prory, miejscowości, w której na zlecenie Hitlera zbudowano ośrodek wypoczynkowy, mający zachęcić robotników do wstępowania w szeregi nazistowskiej armii. Dziś, zakłamując historię, reklamuje się ją jako modny kurort pełny nowoczesnych apartamentowców. Duchy Bałtyku to fascynujący dziennik podróży po niemieckim wybrzeżu, pełen literackich odniesień, brutalnej historii i nostalgii. Miasta rozpadają się i giną w morzu. Bałtyk pozostaje. „„Duchy Bałtyku” to przejmująca opowieść o ludzkiej tragedii i jej następstwach, o „pysze ambicji terytorialnych” – nie tyle książka o krajobrazie, ile o zmieniających się ludziach i kulturze.” „Times Literary Supplement” „Fascynująca opowieść o kulturze, tożsamości, polityce i – czasem tragicznej – historii bałtyckiego wybrzeża Niemiec.” „The London Magazine” „To pięknie napisana książka, która napełnia niemal mitycznym życiem zapomniany zakątek Europy. Przeczytajcie ją i dajcie się ponieść tej błyskotliwej prozie.” Ian McMillan „W „Duchach Bałtyku” Scraton stopniowo splata wydarzenia, postaci, teksty i miejsca, tworząc z nich mocny, choć subtelny wzór, który pozwala nam znaleźć drogę pośród wód i sypkich piasków wybrzeża.” „Glasgow Review of Books”
„Wyzwolenie” – tak Komunistyczna Partia Chin nazywa swoje zwycięstwo w 1949 roku. W wypadku Chin jednak historia wyzwolenia i następującej po nim rewolucji nie mówi o pokoju, wolności i sprawiedliwości. Jest to przede wszystkim historia zaplanowanego terroru i przemocy. W 1949 roku, po krwawej wojnie domowej, która wybuchła, gdy ucichły fronty drugiej wojny światowej, nad pekińskim Zakazanym Miastem załopotał czerwony sztandar. Komuniści jednak nie wyzwolili kraju, lecz przekształcili go w jedną z najcięższych tyranii XX wieku, która przyniosła śmierć co najmniej pięciu milionom osób. Frank Dikötter wprowadza czytelników w rewolucyjną epopeję, czerpiąc z niedawno otwartych archiwów partyjnych, wywiadów i wspomnień, wplatając w brutalną politykę dworu Mao historie zwykłych ludzi. Wszystkim kazano pisać donosy, składać samokrytyki, oskarżać przyjaciół i odpowiadać na pytania dotyczące ich politycznej wiarygodności. Jedna z ofiar nazwała ten sposób postępowania „starannie kultywowanym Auschwitz umysłów”. Szczegółowo udokumentowana, opisująca rozległą panoramę wydarzeń „Tragedia wyzwolenia” to przełomowy dokument, który rzuca nowe światło na fundamenty jednego z najpotężniejszych współczesnych reżymów. „Fascynująca książka. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć obecną władzę w Pekinie.” Anne Applebaum „Podobnie jak w „Wielkim głodzie” Dikötter i tym razem wchodzi głęboko w ponurą rzeczywistość Chin. […] Zdziera lśniącą powłokę propagandy Mao i odkrywa przemoc i nędzę tamtego okresu.” „Kirkus” „Ta książka to efekt imponującej pracy badawczej […]. Głosami indywidualnych bohaterów Dikötter uzupełnia siłę źródeł historycznych o pierwiastek ludzki. „Financial Times” „Nikt, kto dowie się, jaką cenę chińskie społeczeństwo zapłaciło za komunistyczne rządy Mao, nie znajdzie ani odrobiny zrozumienia dla autorytarnej władzy. Ta doskonała książka jest przerażającą, ale też ważną lekturą dla wszystkich pragnących zrozumieć mrok będący sednem jednej z najważniejszych światowych rewolucji społecznych.” „The Guardian” „„Tragedia wyzwolenia” to pierwsza książka, która tak szczegółowo opowiada o czasach rządów Mao, wciąż zbyt mało znanych. Zasługuje na to, by stać się jedną z ważniejszych lektur dotyczących historii Chin, ponieważ szczegółowo opisuje siły, które ukształtowały to państwo.” „The Telegraph” „[…] książka Diköttera powinna stać się lekturą obowiązkową. Opowiada bowiem o okresie chińskiej historii przesyconym terrorem. Terrorem, który był źródłem niewyobrażalnego okrucieństwa.” „Asian Review” „Łącząc pasję z bezkompromisowością i skrupulatnością naukowca, Dikötter stworzył przerażającą opowieść o tym, jak przemoc ułatwia zdobycie władzy i jej utrzymanie.” „The Economist”
Tyfus. Straszliwa choroba przenoszona przez wszy. Powoduje halucynacje, potworne bóle głowy, wysoką gorączkę. Często kończy się śmiercią. Niemcy tyfusu bali się panicznie. Dlatego, gdy dopadł niemiecką armię na froncie wschodnim, zażądali pomocy wybitnego polskiego biologa Rudolfa Weigla. Przez całe dwudziestolecie międzywojenne profesor pracował nad pierwszą szczepionką na tyfus, stosując nowatorską, ale niebezpieczną metodę: w procesie produkcji wykorzystywano wszy, a do ich karmienia – ludzi. Wysoka skuteczność techniki Weigla, uznanej i podziwianej na całym świecie, oraz strach przed zarazą spowodowały, że Niemcy szczególnie chronili jego laboratorium w okupowanym Lwowie. Weigl wykorzystał sytuację i zatrudnił wielu przedstawicieli lwowskiej inteligencji – matematyków, pisarzy, lekarzy i filozofów, chroniąc ich przed zagładą. Zespół laboratorium nielegalnie wysyłał szczepionkę do gett w polskich miastach, równocześnie produkując litry osłabionej surowicy dla Wehrmachtu. Wśród naukowców zatrudnionych przez Weigla znalazł się także Ludwik Fleck, utalentowany immunolog żydowskiego pochodzenia. Nie udało się go uchronić przed wywózką. Trafił do Buchenwaldu, gdzie zmuszono go do produkcji szczepionki na potrzeby wojska. Fleck ryzykował życie, szczepiąc najbardziej zagrożonych więźniów obozu. Rudolf Weigl i Ludwik Fleck po wojnie kontynuowali karierę naukową. „Skoro po Auschwitz nie może istnieć poezja, to czy może istnieć czysta nauka lub medycyna? W tej znakomitej i poruszającej książce Arthur Allen opowiada niezwykłą historię badań naukowych prowadzonych w budzących przerażenie warunkach. Wśród występujących tu fascynujących postaci spotykamy Ludwika Flecka, jednego z wielkich ojców założycieli socjologii nauki, który zmuszony był działać wśród ludzi, stawiających znak równości między wszami i chorobą a narodem i jego eksterminacją. Niezapomniana książka.” George Makari „Niezwykła historia żydowskich naukowców więzionych w Buchenwaldzie, którzy produkowali szczepionkę przeciwko jednemu z największych zabójców w historii: tyfusowi. W wielkiej tajemnicy dostarczali skuteczną szczepionkę innym więźniom obozu, a dla niemieckich żołnierzy na froncie wschodnim produkowali fałszywą. Prawdziwy thriller napisany przez Arthura Allena łączy w sobie Łowców mikrobów, Listę Schindlera i Strefę mroku. Nie potrafiłem się oderwać od tej książki.” dr Paul A. Offit „Arthur Allen snuje mistrzowską, pełną szczegółów opowieść o tragedii, odwadze i naukowej pomysłowości. Fantastyczne laboratorium i fantastyczna książka.” Nathan Guttman „Niezwykła historia pracy nad szczepionką, prowadzonej w sytuacji wielkiego ryzyka. Dane naukowe są dokładne, ale znacznie bardziej interesująca jest historia tego okresu i – należy mieć nadzieję – nauka, jaką można z niej wysnuć na przyszłość.” dr Walter Orenstein
Jak może wyglądać życie młodej kobiety dorastającej na prowincji Teksasu z ojcem, który zajmuje się wypychaniem martwych zwierząt, i matką, która całe życie kierowała się zasadą „co cię nie zabije, to cię wzmocni”? Jenny Lawson, jedna z najpopularniejszych blogerek w Stanach Zjednoczonych, w swojej debiutanckiej książce mierzy się z doświadczeniem depresji, stanów lękowych i poronienia, równoważąc bolesne doświadczenia absurdalnym językiem i opisami ekscentrycznych zainteresowań. W książce Udawajmy, że to się nie wydarzyło Lawson udowadnia, że nawet o trudnych sprawach można mówić z dystansem. Autorka, dla której nie istnieje żadne tabu, soczyście komentuje rzeczywistość, nie bojąc się tematów kontrowersyjnych i często pomijanych. Debiut książkowy Lawson trafił na 1. miejsce listy bestsellerów „New York Timesa”. "Spróbuj wyobrazić sobie zmyślanie Pippi Langstrumpf, bezczelność Leny Dunham z serialu "Dziewczyny" i zmiksuj to z poczuciem humoru Sarah Silverman. To właśnie będzie Jenny Lawson. Nie czytałam jeszcze tak dziwnej i zarazem wciągającej książki. Niezła z autorki gaduła – miesza wątki, co chwilę robi dygresję. A zanim czytelnik zacznie zastanawiać się, o co w ogóle chodzi, to będzie się tarzać ze śmiechu. To jest beztroska twarz literatury, która jednak pod przykrywką chichotu niesie gorzką opowieść o biedzie i walce o siebie." Sylwia Chutnik "Jenny Lawson jest zabawna, kąśliwa, bystra, zupełnie nieprzyzwoita i „jak Matka Teresa, tylko lepsza”." „Marie Claire” "Zabawna, obrazoburcza i zaskakująco budująca. Po lekturze „Udawajmy, że to się nie wydarzyło" będziecie z niecierpliwością czekać na jej kolejną książkę." „People” "Lawson kpi z samej siebie w prześmieszny i cudownie obrazoburczy sposób, ale pozwala jej to mówić szczerze i bez ogródek o takich kwestiach jak depresja, stany lękowe i bezpłodność." „O, The Oprah Magazine” "Czytając Lawson śmiejecie się na głos, ale wiecie, że nie powinniście i że pewnie pójdziecie za to do piekła. Może więc lepiej tego nie czytać. Tak byłoby mądrzej i bezpieczniej." Neil Gaiman, pisarz, autor bestsellerów na liście „New York Timesa”
Furie Hitlera to historia „moralnie straconego pokolenia” kobiet, które urodziły się w Niemczech po pierwszej wojnie światowej – w kraju targanym niepokojami i zmagającym się z poczuciem klęski. Kobiet, które w młodości dały się porwać nacjonalistycznym ideom ruchu narodowosocjalistycznego, niosącym Niemcom polityczne przebudzenie, które popchnęło ich na wschód w poszukiwaniu nowego Lebensraum. Dla wielu tych kobiet – pielęgniarek, nauczycielek, sekretarek, żon i kochanek – rozszerzające się imperium stało się czymś na kształt „Dzikiego Wschodu”, niebezpiecznego, ale stwarzającego nowe szanse: na kariery i małżeństwa. Wyruszając na front, nie wyobrażały sobie jednak, czego będą świadkami i w czym będą uczestniczyć. Efektem wieloletnich badań oraz dziesiątek rozmów przeprowadzonych przez Wendy Lower są niepodważalne dowody na to, że kobiety te nie były tylko„morderczyniami zza biurka” ani wsparciem dla działających na froncie mężczyzn. Badaczka konfrontuje czytelnika z okrutną wizją „furii Hitlera”, które z zaangażowaniem uczestniczyły w grabieżach, znęcały się nad Żydami w gettach w Polsce, na Ukrainie i Białorusi oraz brały udział w masowych egzekucjach. Badania Wendy Lower na temat roli niemieckich kobiet na okupowanych przez Trzecią Rzeszę ziemiach wschodnich zmieniają historię. "„Furie Hitlera” będą czytane i pamiętane jako punkt zwrotny w badaniach nad kobietami i badaniach nad Zagładą." Timothy Snyder, autor książki „Skrwawione ziemie” "„Furie Hitlera” to pierwsza książka śledząca biografie poszczególnych kobiet, których młodzieńcza żarliwość, lojalność wobec Führera, ambicje i rasizm zaprowadziły do najkrwawszych miejsc w okupowanej przez Niemcy Europie. Czerpiąc z niezwykle bogatych materiałów źródłowych, Wendy Lower włącza sprawczynie i wspólniczki zbrodni w historię społeczną Trzeciej Rzeszy. Uwydatnia ich miejsce w powojennej pamięci Niemców żyjących w obu państwach niemieckich, która dotychczas pozostawała niewykorzystana." Claudia Koonz, autorka książki „Mothers in the Fatherland” "„Furie Hitlera” to od dawna potrzebny, znakomity dodatek do historii Zagłady. Zbyt długo pomijano rolę kobiet aktywnie uczestniczących w „ostatecznym rozwiązaniu”. Ważna, zaskakująca książka Wendy Lower naprawia ten błąd. To istotne uzupełnienie służące zrozumieniu roli zwykłych Niemców w ludobójstwie prowadzonym przez Trzecią Rzeszę." Deborah Lipstadt, autorka książki „Proces Eichmanna” "Lower odchodzi od wąskiego potraktowania tematu i skupienia się na kilku tysiącach strażniczek obozów koncentracyjnych, dotychczas będących głównym przedmiotem badań nad winą kobiet w nazistowskich zbrodniach, i wskazuje, że przedstawicielki kilku zawodów – pielęgniarki, pracownice socjalne, nauczycielki, urzędniczki – oraz członkinie rodzin w sumie w liczbie niemal półtora miliona osób wyjechały na okupowany przez Niemców Wschód i znalazły się na terenach, gdzie bez reszty panował nazistowski horror. Opowiadając o życiu poszczególnych osób, Lower przedstawia cały wachlarz różnych dróg kariery zawodowej i sposobów postępowania. Ta książka doskonale łączy badania nad płcią kulturową z podkreśleniem indywidualnych doświadczeń." Christopher R. Browning, autor książek „Pamięć przetrwania. Nazistowski obóz pracy oczami więźniów” oraz „Zwykli ludzie. 101. Policyjny Batalion Rezerwy i ’ostateczne rozwiązanie’ w Polsce” "Wirtuozerskie osiągnięcie naukowe." „Kirkus Revievs” "Lower rzuca trochę pożądanego światła na ten aspekt drugiej wojny światowej, który przez dekady pozostawał w cieniu… Ta zaskakująca i mocno niepokojąca książka to upragnione uzupełnienie literatury dotyczącej Holokaustu." „Booklist”
"Książka Diköttera to wstrząsający zapis jednej z największych katastrof XX wieku — wielkiej klęski głodu w Chinach, będącej konsekwencją bezwzględnej polityki Mao Zedonga. W ramach kampanii, której hasłem było: więcej, lepiej, prędzej i taniej, Chiny miały stać się jedną z najprężniejszych gospodarek świata, jednak rezultaty okazały się tragiczne — ten „sen szaleńca” kosztował życie kilkadziesiąt milionów ludzi. Dikötter, któremu udało się dotrzeć do wielu niedostępnych dotąd dokumentów, opisuje ten wstrząsający okres historii najnowszej z naukową precyzją i pisarską swadą. Jego książka spotkała się ze znakomitym przyjęciem i otrzymała wiele wyróżnień i nagród, m.in. prestiżową BBC Samuel Johnson Prize for Non-Fiction, wyróżnienie w finale Nagrody. im Bernarda Schwartza 2011 przyznawanej przez Amerykańskie Towarzystwo Azjatyckie, była także książką roku 2011 według „The Independent”, „The Economist”, „The Sunday Times”, „The Daily Telegraph” i „New Statesman”. „To metodyczne sprawozdanie z brutalnego kataklizmu będącego dziełem człowieka stanowi obowiązkową lekturę dla zrozumienia historii XX wieku”. Ben Macintyre, przewodniczący jury BBC Samuel Johnson Prize 2011 for Non-Fiction Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ""Odważne badania (…). Druzgoczące w całym tego słowa znaczeniu"". ""The Economist"" ""Wstrząsająca rekonstrukcja straszliwej tragedii, która przydarzyła się Chinom jako efekt Wielkiego Skoku, jest potwierdzeniem, że Mao Zedong był jednym z największych potworów w historii (…). Jednak ton, w jakim pisze Dikköter, pozostaje spokojny i wyważony. Autor pozwala swoim bohaterom mówić"". „The Sunday Times” ""'Wielki głód' w bezprecedensowy sposób odsłania straszliwą historię"". ""The Independent"" ""Wstrząsająca relacja"". ""Evening Standard"" ""Skrupulatna analiza archiwów dokonana przez Franka Diköttera pokazuje, że skutkiem polityki Mao była największa na świecie klęska głodu wywołana przez człowieka"". ""Daily Express"" ""Dikötter wykonał imponującą pracę (…) ukazując związek głodu z Wielkim Skokiem lat pięćdziesiątych oraz ’rewolucją kulturalną’ lat sześćdziesiątych. Dzięki niemu Chińczycy znają teraz imiona tych, którzy są temu winni, chociaż w wielu przypadkach na zadośćuczynienie jest już za późno"". ""The Sunday Times"" ""[Mao] zostanie zapamiętany jako dyktator, który wywołał i nadzorował największą katastrofę humanitarną w dziejach świata"". ""The New York Review of Books"" ""Odkrywając ogrom tego horroru, Dikötter napisał jedną z tych niewielu książek, którą każdy, kto chce zrozumieć wiek dwudziesty, po prostu musi przeczytać"". ""New Statesman"" ""Dikötter drobiazgowo opowiada historię narodu, który został zmobilizowany do wcielenia w życie komunistycznej utopii. Błyskawiczna transformacja przemysłu i rolnictwa została jednak zaprzepaszczona przez jawną korupcję i niekompetencję władzy i kosztowała życie czterdzieści pięć milionów ludzi"". ""The Times"" ""Potoczysty styl Diköttera sprawia, że relacja historyczna staje się emocjonującą lekturą"". ""Metro"" ""Profesor Frank Dikötter przekopał się przez chińskie archiwa, żeby ujawnić nowe szokujące szczegóły i ukrywane dotąd fakty (…). Ta książka rzuca światło na wiele wydarzeń dotyczących głodu w Chinach, ale jej wielkie znaczenie polega również na tym, że przypomina nam, dlaczego powinniśmy zrewidować nasze rozumienie historii dwudziestego wieku"". Jasper Becker, ""The Spectator"" ""Dikötter koncentruje się na motywach działania i charakterze Mao i potwierdza, że był to sadysta, tchórz, człowiek bezduszny i mściwy"". ""The New Yorker"" ""Mistrzowski portret brutalnego dworu Mao, oparty na najnowszych badaniach, napisany jednocześnie z niezwykłą narracyjną werwą, pokazuje wstrząsającą historię głodu, który zabił czterdzieści pięć milionów ludzi, choć wywołał go jeden człowiek"". S. S. Montefiore
Położone nad jeziorem Locust miasteczko Tranquility wydawało sie oaza spokoju. Doktor Clair Elliot osiedla sie tutaj wraz ze swoim nastoletnim synem Noahem, w nadziei, że uchroni go przed niebezpieczeństwami wielkiego miasta. Niespodziewanie jeden z jej młodych pacjentów, kolega Noaha ze szkoły, popełnia zbrodnię. Niektórzy obwiniają o to lekarkę, która zmieniła chłopcu kurację przepisaną przez poprzedniego lekarza. W Tranquility szerzą się akty przemocy popełniane przez nastolatków, są kolejne ofiary śmiertelne. Psychoza zaczyna przyjmować rozmiary epidemii. Claire ujawnia, że podobne wydarzenia miały już miejsce w przeszłości - sto i pięćdziesiąt lat wcześniej. W pobliżu jeziora wymordowano całe rodziny. Czy istnieje medyczne wyjaśnienie tej zagadki? Claire musi je szybko odkryć - aby uratować siebie i swojego syna...
Odważna reporterka, która przez przypadek zostaje zakładniczką. Dwoje młodych kochanków -uciekinierów. Napad, który z małego, pustynnego miasteczka czyni najbardziej zapalny punkt na mapie. Reporterka telewizyjna Tiel McCoy jedzie autostradą nr 20 na urlop do Nowego Meksyku. Zmienia jednak trasę, gdy słyszy w radiu wiadomość o porwaniu nastoletniej córki multimilionera Russella Dendy'ego. Taka jest w każdym razie wersja oficjalna. W rzeczywistości Sabra Dendy, która spodziewa się dziecka uciekła z domu ze swym chłopakiem. Tiel rezygnuje z urlopu, by zająć się tą ekscytującą sprawą. W miasteczku Rojo Flats wchodzi do sklepu i staje wprost przed lufą pistoletu, zdesperowanymi kochankami... i szansą na fantastyczny reportaż. Dowie się, dlaczego dwoje młodych uciekinierów mniej boi się FBI niż bogatego ojca? Sabry, i dlaczego, rezygnując z reporterskiej bezstronności, musi bronić ich przed światem, który chce ich zniszczyć.
Doskonałe połączenie powieści przygodowej, historycznej, fantastyki i romansu, na kanwie którego powstał popularny serial w AXN White Jest rok 1776. Fraser’s Ridge, farma założona przez Jamiego w Karolinie Północnej spłonęła, tak więc miejsce, które miało stać się dla Jamiego i Claire mitycznym domem i schronieniem, przestało istnieć. Jamie i Claire znowu są podróżnikami – nie tylko w czasie, ale i w przestrzeni. Udają się w podróż morską do Europy, jednak statek zostaje zajęty przez Brytyjczyków… Jest rok 1980. Brianna mieszka z Rogerem w Lallybroch, rodzinnym majątku Fraserów w Szkocji. Tam docierają do niej listy z przeszłości… Diana Gabaldon biolog, ekolog, wykładowca uniwersytecki. Oszałamiającą karierę literacką rozpoczęła przygodowo-historyczną powieścią Obca. Następne części sagi o podróżującej w czasie Claire Randall, nagradzane i tłumaczone na wiele języków, zajmowały najwyższe miejsca na listach bestsellerów całego świata. W przygotowaniu wszystkie części sagi o ponadczasowej wielkiej miłości Claire Randall i Jamiego Frasera.
Doskonałe połączenie powieści przygodowej, historycznej, fantastyki i romansu, na kanwie którego powstał popularny serial w AXN White. Claire, lekarka przeniesiona w przeszłość, wie, że dramatyczna sytuacja, w jakiej znalazła się w Ameryce wraz z ukochanym Jamiem, doprowadzi wkrótce do wielkiej rewolucji i powstania Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Claire, która pochodzi z XX wieku, zdaje sobie sprawę z okropności, jakie będą miały miejsce. Wśród strasznych zdarzeń jest wielki pożar i śmierć rodziny Jamiego... Czy da się tego uniknąć? Jedyne w swoim rodzaju połączenie romansu, powieści przygodowej, historycznej i fantasy. Diana Gabaldon biolog, ekolog, wykładowca uniwersytecki. Oszałamiającą karierę literacką rozpoczęła przygodowo-historyczną powieścią Obca. Następne części sagi o podróżującej w czasie Claire Randall, nagradzane i tłumaczone na wiele języków, zajmowały najwyższe miejsca na listach bestsellerów całego świata. W przygotowaniu wszystkie części sagi o ponadczasowej wielkiej miłości Claire Randall i Jamiego Frasera.