Menu

Anne Applebaum

Anne Applebaum urodziła się 25 lipca 1964 roku w Waszyngtonie. W 1968 roku, ukończyła studia na Uniwersytecie Yale, uzyskując licencjat z historii i literatury. Anne Applebaum jest również absolwentką London School of Economics, gdzie studiowała stosunki międzynarodowe. Zawodowo pracuje jako dziennikarka. W 1988 roku pracowała jako korespondentka brytyjskiego tygodnika „The Economist”, w Warszawie. Anne Applebaum współpracowała również z takimi gazetami, jak: „The Spectator”, „Evening Standard” czy „The Waschington Post”. Prywatnie jest żoną polskiego polityka Radosława Sikorskiego. W 2013 roku uzyskała obywatelstwo polskie.

Anne Applebaum – książki o komunizmie

Anne Applebaum w swoich publikacjach porusza tematy związane z reżimem komunistycznym i żelazną kurtyną. W książce pt. „Gułag” opisuje ona mechanizm działania systemu represji sowieckiej Rosji. Jest to kompleksowa opowieść o obozach, do których trafiło łącznie 18 milionów ludzi. Anne Applebaum wydała również książkę zatytułowaną „Za żelazną kurtyną”. Pisarka przedstawia działanie komunistycznego reżimu, który na wiele lat zawładnął Polską. W 2021 roku ukazała się najnowsza książka Anny Applebaum pt. „Wybór”. Jest to zapis 12 rozmów, przeprowadzonych z politykiem Donaldem Tuskiem. Poruszane są w nich aktualne tematy, związane z przyszłością Polski i świata.

Nagroda Pulitzera

Twórczość Anny Applebaum została doceniona w środowisku międzynarodowym. W 1996 roku, pisarka otrzymała Nagrodę im. Adolpha Bentincka. Wyróżnienie przyznane zostało za pierwszą publikację Anny Applebaum pt. „Between East & West”. Największym osiągnięciem pisarki, pozostaje otrzymanie jednej z najbardziej prestiżowych nagród w środowisku literackim, jaką jest Nagroda Pulitzera. Przyznana została ona Annie Applebaum za powieść pt. „Gułag”, w kategorii „General nonfiction”.
Wydaje nam się, że wiemy, jak wygląda państwo autokratyczne: na czele stoi wszechmocny przywódca. Kontroluje on policję polityczną. Policja grozi ludziom przemocą. Są źli kolaboranci i kilku odważnych dysydentów. Ale w XXI wieku rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Dziś autokracja to nie jeden dyktator, ale wyrafinowane sieci złożone z podatnych na korupcję struktur finansowych, technologii nadzoru i profesjonalnych propagandystów. Te nowoczesne reżimy rządzą dziś Chinami, Rosją, Iranem i wieloma innymi krajami. Do tego powiązane są one licznymi interesami. Skorumpowane firmy w jednym kraju współpracują ze skorumpowanymi firmami w innych. Policja w jednym autorytarnym kraju może uzbrajać i szkolić policję w innym, a propagandyści dzielą się zasobami i tematami, wbijając ludziom do głów te same wiadomości o słabości demokracji, złej Ameryce i Unii Europejskiej. Ani międzynarodowa krytyka ani sankcje gospodarcze nie są już skutecznymi sposobami na autokratów. Nawet masowe ruchy opozycyjne, od Wenezueli przez Hongkong po Moskwę, mają dziś znacznie utrudnione zadanie. Członków „koncernu autokracja” nie jednoczy bowiem ideologia, taka jak komunizm, ale pragnienie władzy, bogactwa i bezkarności. W swojej bardzo aktualnej i przejmującej książce Anne Applebaum - laureatka Nagrody Pulitzera, bestsellerowa autorkaNew York Timesa, publicystkaThe Atlantic - wzywa demokratyczne rządy oraz nas samych do fundamentalnej przemiany polityki i wartości w celu zwalczania nowego rodzaju zagrożenia.
Najnowsza książka nagrodzonej Pulitzerem autorki „Gułagu” i „Za żelazną kurtyną” pokazuje, że wielki głód na Ukrainie był drugim, po Holocauście, największym aktem ludobójstwa XX wieku. W 1929 roku Stalin zainicjował politykę masowej kolektywizacji, która odebrała ziemię milionom chłopów. Efektem był śmiertelny głód w latach 1931-32, który pociągnął za sobą 5 milionów ofiar. Zamiast rozwiązać głodowy problem, Stalin postanowił wykorzystać go do swoich celów. Anne Applebaum dowodzi, że ponad trzy miliony Ukraińców zmarło z głodu w wyniku przemyślanych, celowych działań i decyzji politycznych Kremla. Wstrząsający „Czerwony głód” rekonstruuje nie tylko polityczne i narodowościowe tło zbrodni, ale pokazuje tragedię ludzi, którzy w ostateczności dopuszczali się aktów kanibalizmu nawet względem własnych dzieci. To także książka o uruchomionej przez Stalina machinie propagandy i dezinformacji mającej na celu zatuszowanie faktu istnienia i skali głodu. Niewątpliwie jest też wciąż aktualnym ostrzeżeniem: politycy są w stanie wykorzystywać kataklizmy do realizowania własnych, podstępnych i zbrodniczych celów.
Zdobywczyni nagrody Pulitzera wyjaśnia dlaczego elity w demokracjach na całym świecie zwracają się w stronę nacjonalizmu i autorytaryzmu.Od Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii po Europę kontynentalną i nie tylko, liberalna demokracja jest zagrożona a autorytaryzm rośnie w siłę. W "Zmierzchu demokracji" Anne Applebaum, wielokrotnie nagradzana historyczka komunizmu i badaczka współczesnej polityki, która jako jedna z pierwszych z grona amerykańskich dziennikarzy alarmowała o tendencjach antydemokratycznych na Zachodzie, wyjaśnia mechanizmy powstania autokracji i nacjonalizmu na gruncie nowoczesnych demokracji, tworząc analizę zmiany, która wstrząsa dzisiejszym światem.Na przykładzie Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Węgier, Polski oraz innych państw ukazuje jak rosną w siłę despotyczni przywódcy – korzystając z politycznych sojuszników, biurokratów i medialnych gwiazd, które torują im drogę do władzy. Opisuje także wielu nowych zwolenników nieliberalizmu, którzy wykorzystując narzędzia takie jak teorie spiskowe, polaryzacja polityczna oraz media społecznościowe doprowadzają do zmian społecznych. „Zmierz demokracji” to także wnikliwe i poruszające spojrzenie na drogę i warunki powrotu do wartości demokratycznych.- Anne Applebaum jest czołową historyczką komunizmu i przenikliwą badaczką współczesnej polityki. Stawia sobie wielkie pytanie, w które sama jest głęboko zaangażowana, zarówno w Europie, jak i w Ameryce: Jak poszła nam demokracja? Jej odpowiedzią jest ten niezwykły dokument, napisany z wnikliwością, inteligencją i zrozumieniem. -Timothy Snyder, autor „O tyranii”.
„Wybór” Donald Tusk i Anne Applebaum Anne Applebaum i Donald Tusk w rozmowie na temat najważniejszych wyborów, przed którymi stoją Polska, Europa i świat. „Wybór” to zapis 12 rozmów między doświadczonym politykiem oraz wybitną publicystką. Ich spojrzenia na świat, Polskę i współczesne problemy czasem nieco się różnią i ścierają. Jednak jest to ciekawa perspektywa, która pozwala czytelnikowi wyrobić sobie własne zdanie. Applebaum i Tusk starają się przede wszystkim odpowiedzieć na nurtujące wszystkich pytania. Próbują także przywrócić wiarę w powrót demokratycznych wartości i demokratycznego świata. Jednak zaznaczają, że aby do tego doszło, nie tylko politycy, ale i obywatele muszą podjąć odpowiednie kroki i działania. Książka Tuska i Applebaum – spojrzenie na współczesną politykę Tusk i Applebaum chcą także w przystępny sposób wyjaśnić między innymi, dlaczego Unia Europejska czasem traktowana jest po macoszemu, na czym polega pakt zawarty między Kaczyńskim i Orbanem, czy też dlaczego Rosja chce podzielić Europę. Przy okazji dzielą się z czytelnikiem zabawnymi anegdotami i ciekawostkami z życia takich potężnych polityków, jak Joe Biden, Angela Merkel, Władimir Putin oraz Jarosław Kaczyński. Anne Applebaum (ur. w 1964 r.) – jest amerykańsko-polską dziennikarką. Swoją karierę rozpoczęła w 1988 roku. Została wtedy korespondentką „The Economist” w Warszawie. Zajmowała się między innymi tematyką przemian społecznych i politycznych w Europie Wschodniej. Później związana była z takimi tytułami, jak „The Spectator”, gdzie pełniła funkcję zastępczyni redaktora naczelnego. Pisała też do „Slate” oraz „The Washington Post”. Jej książka „Gułag”, wydana w 2003 roku, przyniosła jej Nagrodę Pulitzera w kategorii „General nonfiction”. Prywatnie jest żoną Władysława Sikorskiego. Donald Tusk (ur. w 1957 r.) – jest jednym z czołowych polskich polityków. Współtworzył Kongres Liberalno-Demokratyczny oraz Platformę Obywatelską, na której czele stał w latach 2003-2014. Obecnie znów jest jej przewodniczącym. W 2005 roku ubiegał się o urząd prezydenta. Od 2007 do 2014 roku był prezesem Rady Ministrów. Zaraz potem został przewodniczącym Rady Europejskiej. Funkcję tę pełnił do 2019 roku. Na swoim koncie ma też kilka publikacji, w tym „Solidarność i dumę” oraz „Szczerze”.
Anna Applebaum światowej sławy dziennikarka, laureatka nagrody Pulitzera za książkę "Gułag" na początku lat 90. zdecydowała, że chce mieszkać w Polsce. Wyszła za mąż za Radosława Sikorskiego, urodziła dwóch synów. Mówi, że jej dom jest w Chobielinie pod Bydgoszczą. Jej publikacje dotąd dotyczyły światowej polityki. W tej książce Applebaum po raz pierwszy opowiada o sobie, swoich przemyśleniach, motywacjach i wyborach życiowych.
Najnowsza książka nagrodzonej Pulitzerem autorki „Gułagu” i „Za żelazną kurtyną” udowadnia, że wielki głód na Ukrainie był drugim, po Holocauście, największym aktem ludobójstwa XX wieku. W 1929 roku Stalin zainicjował politykę masowej kolektywizacji, która odebrała ziemię milionom chłopów. Efektem był śmiertelny głód w latach 1931-32, który pociągnął za sobą 5 milionów ofiar. Zamiast rozwiązać głodowy problem, Stalin postanowił wykorzystać go do swoich politycznych celów… W swojej książce Anne Applebaum dowodzi, że ponad trzy miliony Ukraińców zmarło z głodu za sprawą przemyślanych politycznych decyzji Kremla. Wstrząsający „Czerwony głód” rekonstruuje nie tylko polityczne i narodowościowe tło zbrodni, ale pokazuje tragedię ludzi, którzy w ostateczności dopuszczali się aktów kanibalizmu nawet względem własnych dzieci. To także książka o uruchomionej przez Stalina machinie propagandy i dezinformacji mającej na celu zatuszowanie faktu istnienia i skali głodu. Niewątpliwie jest też wciąż aktualnym ostrzeżeniem: politycy są w stanie wykorzystywać kataklizmy do realizowania własnych, podstępnych i zbrodniczych celów.
Gułag - nieludzki system represji, który stał się piekłem ofiar czystek oraz przeciwników i ludzi niewygodnych dla komunistycznej władzy. Jego przejmujący obraz stworzyli wielcy pisarze, m.in. Aleksander Sołżenicyn, Wiktor Szałamow, Gustaw Herling-Grudzinski. W literaturze faktu opisała go najpełniej Anne Applebaum a jej książka została nagrodzona w 2004 Nagrodą Pulitzera. „Gułag” to znacznie więcej niż historia sowieckiego systemu obozów pracy, które powstały tuż po zwycięstwie Rewolucji i rozrastały się gwałtownie wraz z dojściem Stalina do władzy (w tym czasie do obozów trafiło 18 milionów ludzi, 4,5 miliona z nich nigdy nie wróciło). To również opowieść o państwie w państwie, które rządziło się według własnych reguł i praw, które miało własny język, literaturę, orkiestry, teatry i własną niemoralną moralność. Anne Applebaum otwiera przed czytelnikami wszystkie, najbardziej nawet ukryte obszary funkcjonowania Gułagu i życia jego katów i ofiar. Opowiada o brawurowych ucieczkach i buntach oraz o niewyobrażalnych karach, jakie spotkały ich uczestników. Oprowadza po świecie, który nigdy nie powinien istnieć, a stał się nieludzkim domem dla niemal 30 milionów ludzi.