Menu

Dobrowolska Urszula

Treści uporządkowane według kręgów tematycznych (np. rodzina, szkoła, przyjaźń) oraz dobór tekstów uwzględniają problemy i sposób postrzegania świata typowe dla dzieci w tym wieku. Podręcznik jest przystępny dla dziecka, ułatwia systematyzowanie wiedzy i wpływa na kształtowanie odpowiednich postaw uczniów. Funkcjonalność nauczania – w jednym podręczniku uczeń znajdzie zarówno zagadnienia literackie, jak i gramatyczne oraz ortograficzne, dzięki czemu ma wszystkie potrzebne wiadomości w jednym miejscu. Treści językowe i ortograficzne zostały oznaczone kolorem (pierwsze na zielono, drugie na niebiesko) i charakterystyczną grafiką, więc łatwo je odszukać. Bogactwo tekstów – podręcznik zapoznaje dzieci z fragmentami literatury klasycznej oraz współczesnej przeznaczonej właśnie dla nich. Teksty poruszają sprawy istotne dla osób w tym wieku (m.in. miejsce dziecka w domu i szkole, krąg przyjaciół, świat wyobraźni). Przykłady zostały tak dobrane, aby zachęcić uczniów do refleksji i rozmowy, a polecenia o różnym stopniu trudności pomagają w interpretacji fragmentów literackich. Praca z tekstami kultury uczy odbioru różnych form przekazu. Zamieszczone treści literackie nawiązują do innych sztuk. W podręczniku są przywołane różnorodne utwory: reprodukcje malarskie, zdjęcia, strony internetowe, plakaty. Dzięki temu uczniowie nie tylko kształcą swoje umiejętności polonistyczne, lecz także poszerzają wiedzę z zakresu szeroko pojętej kultury. Odpowiednio dobrane do tekstów polecenia i pomysły na interpretację pomagają w odczytaniu i zrozumieniu treści. Strony działowe Sztuka na co dzień przybliżają różne rodzaje sztuk plastycznych i zachęcają ucznia do poznawania kolejnych zagadnień związanych ze sztuką. Liczne polecenia i praktyczne wskazówki – szczegółowe podpowiedzi pokazujące, na co zwrócić uwagę podczas tworzenia dłuższych form wypowiedzi, takich jak: opis, opowiadanie, zaproszenie, sprawozdanie. W nowym wydaniu wprowadzono lekcje zawierające m.in. ćwiczenia redakcyjne oraz ćwiczenia wzbogacające zasób słownictwa. W kształceniu umiejętności redakcyjnych przydatne będą też wzory poprawnie napisanych tekstów. Podsumowania po każdym rozdziale w formie sprawdzianów umożliwiają uporządkowanie wiedzy i lepsze zapamiętanie materiału. Lekcje poświęcone współczesnym mediom uczą krytycznego i mądrego korzystania z prasy, telewizji, radia, internetu. Rozdziały: Poznajmy się Szkoła z marzeń Polskie znaki Świat fantazji Legendy ojczyste Nasza przyjaźń W rodzinie Kartki z kalendarza Do 4 klasy, po zmianach w podstawie programowej, został dołączony rozdział z omówieniem legend.
W jednym podręczniku uczeń znajdzie zarówno zagadnienia literackie, jak i gramatyczne oraz ortograficzne, dzięki czemu ma wszystkie potrzebne wiadomości w jednym miejscu. Treści językowe i ortograficzne zostały oznaczone kolorem (pierwsze na zielono, drugie na niebiesko) i charakterystyczną grafiką, więc łatwo je odszukać. Podręcznik zapoznaje z fragmentami literatury klasycznej oraz współczesnej przeznaczonej dla dzieci. Teksty poruszają sprawy istotne dla osób w tym wieku (m.in. miejsce dziecka w szkole, krąg przyjaciół, funkcjonowanie na portalach społecznościowych, świat marzeń). Przykłady zostały tak dobrane, aby zachęcić uczniów do refleksji i rozmowy, a polecenia o różnym stopniu trudności pomagają w interpretacji fragmentów literackich. Lekcje na temat współczesnych mediów uczą odpowiedzialnego i krytycznego czytania, słuchania i oglądania. Strony działowe pt. Sztuka na co dzień przybliżają różne rodzaje sztuk plastycznych, wprowadzają ucznia do zagadnień związanych ze sztuką. Rozdziaływ podręczniku: Poznajmy się Nasz dom ojczysty Pradawne mity Świat Biblii Blisko natury Ogród sztuki Warto marzyć Kartki z kalendarza Do 5 klasy, po zmianach w podstawie programowej, został dołączony rozdział z omówieniem fragmentów z Pisma Świętego.
W jednym podręczniku uczeń znajdzie zarówno zagadnienia literackie, jak i gramatyczne oraz ortograficzne. Treści językowe (Kraina języka) i ortograficzne (Zakręty ortografii) zostały oznaczone kolorem (pierwsze na zielono, drugie na niebiesko) i charakterystyczną grafiką, więc łatwo je odszukać. Podręcznik pozwala się zapoznać z fragmentami literatury klasycznej oraz współczesnej, przeznaczonej dla dzieci. Teksty poruszają sprawy istotne dla osób w tym wieku (m.in. miejsce dziecka w grupie, świat wartości, funkcjonowanie na portalach społecznościowych, świat marzeń). Przykłady zostały tak dobrane, aby zachęcić uczniów do refleksji i rozmowy, a polecenia o różnym stopniu trudności pomagają w interpretacji fragmentów literackich. Wyodrębnione ramki z ważnymi informacjami ułatwiają uczniom zapamiętanie wiadomości i uporządkowanie zdobytej wiedzy (ramki Zapamiętaj!, rady dla piszących 10 wskazówek dla…; wzorcowe wypowiedzi; notki biograficzne Kilka słów o…). Ramki z ciekawostkami (Czy wiesz, że…; Warto przeczytać) i osie czasu (m.in. Henryk Sienkiewicz) zawierają elementy dodatkowej wiedzy i propozycje lektur dla zainteresowanych tematem. Lekcje na temat współczesnych mediów uczą odpowiedzialnego i krytycznego czytania, słuchania i oglądania. Strony działowe pt. Sztuka na co dzień przybliżają różne rodzaje sztuk plastycznych – wprowadzają ucznia w zagadnienia związane ze sztuką. Rozdziały: Świat uczuć Na szlaku wartości Dumne dziedzictwo Potęga wyobraźni Słowa i obrazy Dbam o Polskę Smak przygody Kartki z kalendarza
W jednym zeszycie uczeń znajdzie ćwiczenia pozwalające przygotować się do pisania różnych form wypowiedzi, nauczy się rozpoznawać pojęcia z teorii literatury, zapozna się z wieloma zagadnieniami dotyczącymi kultury i mediów oraz sprawdzi swoją znajomość gramatyki i ortografii.Każda dziedzina wiedzy ma swój odrębny rozdział, a części językowa i ortograficzna – własną szatę kolorystyczną spójną z podręcznikiem. Takie rozwiązanie sprzyja porządkowaniu informacji i ułatwia odszukanie potrzebnych zagadnień.W zeszycie znajduje się wiele różnorodnych zadań, zarówno łatwiejszych, jak i trudniejszych. Można je rozwiązywać podczas lekcji lub pracować nad nimi w domu. Tematy nie łączą się ściśle z treściami literackimi, dlatego z ćwiczeń można korzystać także z innymi podręcznikami. Zadania z dowcipnymi rysunkami, kolorowanki i krzyżówki tworzą atmosferę dobrej zabawy, a jednocześnie zachęcają do samodzielnej pracy.
W jednym zeszycie uczeń znajdzie ćwiczenia pozwalające przygotować się do pisania różnych form wypowiedzi, nauczy się rozpoznawać pojęcia z teorii literatury, zapozna się z wieloma zagadnieniami dotyczącymi kultury i mediów oraz przećwiczy zagadnienia gramatyczne i ortograficzne. Każda dziedzina jest wydzielona w odrębnym rozdziale, a części językowa i ortograficzna mają własną szatę kolorystyczną spójną z podręcznikiem. Takie rozwiązanie sprzyja porządkowaniu wiedzy i ułatwia odszukanie potrzebnych informacji. W zeszycie znajduje się wiele różnorodnych ćwiczeń, zarówno łatwiejszych, jak i trudniejszych. Można z nich korzystać podczas lekcji oraz samodzielnie w domu. Tematy nie łączą się ściśle z treściami literackimi, dlatego z ćwiczeń można korzystać także z innymi podręcznikami. Zadania z dowcipnymi rysunkami, kolorowanki i krzyżówki tworzą atmosferę dobrej zabawy, jednocześnie zachęcają do samodzielnej pracy. Rozdziały w zeszycie ćwiczeń: • Formy wypowiedzi, • Co się kryje w tekście literackim?, • Czytam ze zrozumieniem • Kultura i media, • Kraina języka, • Zakręty ortografii.
W zeszycie ćwiczeń uczeń znajdzie ćwiczenia przygotowujące do pisania różnych form wypowiedzi. Dzięki publikacji nauczy się także rozpoznawać pojęcia z teorii literatury, zapozna się z wieloma zagadnieniami dotyczącymi kultury i mediów oraz sprawdzi swoją znajomość gramatyki i ortografii. Każda dziedzina jest wydzielona w odrębnym rozdziale, a części językowa i ortograficzna mają własną szatę kolorystyczną spójną z resztą podręcznika. Takie rozwiązanie sprzyja porządkowaniu wiedzy i ułatwia odszukanie potrzebnych informacji. W zeszycie znajduje się wiele różnorodnych ćwiczeń, zarówno łatwiejszych, jak i trudniejszych, co daje nauczycielowi możliwość indywidualizacji nauczania. Z zeszytem ćwiczeń można pracować na lekcji oraz samodzielnie w domu. Tematy nie łączą się ściśle z treściami literackimi, dlatego publikacja może posłużyć do pracy z różnymi podręcznikami. Zadania z dowcipnymi rysunkami, kolorowanki i krzyżówki tworzą atmosferę dobrej zabawy, jednocześnie zachęcają do samodzielnej pracy i motywują do nauki. Rozdziały: Formy wypowiedzi, Co się kryje w tekście literackim?, Kultura i media, Świat fantazji, Kraina języka, Zakręty ortografii