Menu

Marta Szafrańska-Brandt

Marta Szafrańska-Brandt jest absolwentką Filologii Hiszpańskiej na Uniwersytecie Warszawskim, współpracuje z wieloma wydawnictwami jako redaktorka i tłumaczka z jęz. hiszpańskiego, francuskiego i niemieckiego. W 2013 r. otrzymała Nagrodę Instytutu Cervantesa w Polsce za Tłumaczenie Literackie za tłumaczenie książki „Listy do młodego pisarza” Mario Vargasa Llosy.
Garbaty posłaniec, niepełnoletnia matka, dziecię, któremu gwiazdy zwiastowały niezwykły los, przedsiębiorczy zdrajca… Opowieść laureatki Międzynarodowej Nagrody Bookera w zaskakujący sposób łączy odległe kontynenty i stulecia. Czy mieszaniec o oczach barwy antylskiego morza – jako niemowlę znaleziony w szopie między kopytami osła, a jako młody mężczyzna dokonujący cudów, gromadzący uczniów i rozkochujący w sobie kobiety – może być nowym Mesjaszem? Nazwany Pascalem zapragnie rozwikłać zagadkę swojego pochodzenia w długiej podróży poprzez tropikalne wyspy, afrykańskie kolonie, aszramy, brazylijskie fawele i zachodnie metropolie. Stawiając czoło nierównościom społecznym, rasizmowi czy wyzyskowi i przeplatając je z własnym doświadczeniem piękna i brzydoty, miłości i złamanego serca, nadziei oraz porażki, wierzy, że powierzono mu misję: uczynić świat lepszym. To ostatnia książka „cesarzowej literatury karaibskiej”. Podyktowana, a nie napisana przez autorkę, błyskotliwa i bogata w znaczenia proza jest zachwycającym dziełem literatury mówionej. „Wspaniała gawędziarka”. Bernardine Evaristo „Jej pisarstwo należy do literatury światowej”. jury alternatywnej Nagrody Nobla „Powieść zwodniczo prosta, pełna mądrości i wyczuwalnej czułości autorki wobec ludzi i świata”. jury Międzynarodowej Nagrody Bookera (2023)
Książka Clary Dupont-Monod "Braciszek" Obsypana nagrodami powieść o życiu w cieniu rodzinnej traumy. Niezwykły literacki głos oddany tym, o których często się zapomina. Gdy na świat przychodzi dziecko, wszystko się zmienia. Co robić, kiedy okazuje się, że Braciszek nie wodzi wzrokiem za soczystą pomarańczą, którą matka przesuwa mu przed oczami? Rodzeństwo nie rozumie, co się dzieje. Jak żyć z kimś, kto zamiast radości i szczęścia przyniósł samotność, ból i mrok? Trzy perspektywy: Starszy Brat, Młodsza Siostra i Najmłodszy Brat. Każde z nich z trudnymi emocjami radzi sobie inaczej: arogancki chłopiec zmienia się w troskliwego opiekuna. Młodsza Siostra buntuje się i miłości szuka w domu babci. Najmłodszy próbuje wypełnić pustkę po Braciszku. Żadne z nich nie wie, jak wielki ciężar będzie nieść przez całe życie. Historia, która ma siłę poruszającą nawet kamienie. Książka uhonorowana Prix Femina, Prix Goncourt des lycéens i Prix Landerneau „Jest to opowieść niezwykła ze względu na temat i sposób ujęcia. Porusza nas, ponieważ stanowi opis rodziny jako środowiska życia, które nigdy nie jest wyznaczone raz na zawsze, zmienia się i chwieje, a jednak dzięki zadzierzgniętym więziom daje solidny fundament. Ta ułomna istota, która mogłaby rozsadzić i zniszczyć rodzinę, okazuje się jej spoiwem”. „Le Figaro” "Braciszek" - książka Dupont-Monod Clara Dupont-Monod – ceniona francuska pisarka i dziennikarka. Zadebiutowała w 1998 roku i od tamtej pory każdą powieścią zdobywa uznanie krytyków i czytelników. W „Braciszku” (fr. „S’adapter”) sięga do własnych doświadczeń z dzieciństwa. Książka, wśród wielu wyróżnień, znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Nagrody Goncourtów.
"Bibliotekarka z Auschwitz" to oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o nastolatce, która aby ocalić jdne z bardzo nielicznych skarbów w obozie Auschwitz - książki - gotowa była ryzykować swoim życiem. Dity Kraus po przyjeździe do obozu Auschwitz-Birkenau transportem z getta w Teresinie, trafia razem z matką i ojcem do tak zwanego obozu rodzinnego. Dziewczynka, jako starsza z grupki pozostałych dzieci, dostaje za zadanie ukrywanie książek każdego wieczoru w innym miejscu by nie zostały odnalezione przez strażników obozu. Jest to osiem już zniszczonych, ale najcenniejszych rzeczy jakie posiadają dzieci. Każda na wagę ludzkiego życia. Jest to książka o odwadze, nadziei i cichej walce a także o dojrzewaniu, dostarczająca wielu emocji i bardzo poruszająca. Jest ona również ważnym świadectwem epoki Holokaustu.