Menu

Antonio Iturbe

Antonio González Iturbe (ur. 7 marca 1967 r. W Saragossie) to hiszpański dziennikarz, pisarz i profesor. Obecnie jest dyrektorem magazynu kulturalnego Librújula. W 2004 roku opublikował swoją pierwszą powieść: Rectos torcidos. W 2012 roku opublikował swoją trzecią powieść: Bibliotekarka z Auschwitz. Powieść została przetłumaczona na 13 języków i otrzymała nagrodę Troa w 2013 roku.
"Bibliotekarka z Auschwitz" to oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o nastolatce, która aby ocalić jdne z bardzo nielicznych skarbów w obozie Auschwitz - książki - gotowa była ryzykować swoim życiem. Dity Kraus po przyjeździe do obozu Auschwitz-Birkenau transportem z getta w Teresinie, trafia razem z matką i ojcem do tak zwanego obozu rodzinnego. Dziewczynka, jako starsza z grupki pozostałych dzieci, dostaje za zadanie ukrywanie książek każdego wieczoru w innym miejscu by nie zostały odnalezione przez strażników obozu. Jest to osiem już zniszczonych, ale najcenniejszych rzeczy jakie posiadają dzieci. Każda na wagę ludzkiego życia. Jest to książka o odwadze, nadziei i cichej walce a także o dojrzewaniu, dostarczająca wielu emocji i bardzo poruszająca. Jest ona również ważnym świadectwem epoki Holokaustu.
Do akcji wkracza inspektor Rudi z Wydziału Spraw Dziwnych, Tajemniczych i Supertrudnych. Słynący z wielkiego apetytu detektyw ma do pomocy sprytnego chińskiego asystenta. Czy dzięki pomocy znawcy kung fu, sierżanta Chin Cy Kora, uda się rozwikłać tajemnicę zniknięcia zastawy stołowej? Prosta historyjka dla dzieci od lat sześciu wywoła uśmiech i u maluchów, i u dorosłych. Duże ilustracje, niedługie teksty, ćwiczenia na spostrzegawczość. Atrakcja dla młodych detektywów: zdanie ćwiczące spostrzegawczość!
Druga przygoda łebskiego inspektora i sierżanta Chin Cy Kora zabierze małych czytelników do Egiptu. Wraz z bohaterami dowiemy się co nieco o faraonach oraz egipskiej… kuchni. Szukając zaginionej mumii, zajrzymy do muzeum starożytności i do… O, to będzie jeden ze słynnych genialnych pomysłów inspektora! Po rozwiązaniu zagadki zrozumiemy, dlaczego inspektor nie lubi podróżować samolotem. Duże ilustracje, niedługie teksty, ćwiczenia na spostrzegawczość.
Oparta na historii więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau, Dity Kraus, opowieść o nastolatce, która ryzykowała życie, aby ocalić magię literatury w piekle Holokaustu. W bloku 31 (w obozie zagłady Auschwitz), póki istniał, przebywało 500 dzieci razem z grupą więźniów pełniących funkcję „opiekunów” i mimo surowej kontroli funkcjonowała tam tajna biblioteka dziecięca. Naprawdę niewielka: zgromadzonych w niej było osiem książek, wśród nich „Historia świata” H. G. Wellsa, podręcznik rosyjskiego i podręcznik geometrii analitycznej (…). Pod koniec dnia książki, razem z innymi skarbami, takimi jak lekarstwa czy okruchy jedzenia, przekazywane były pod opiekę starszej dziewczynki, której zadaniem było ukryć je każdego wieczoru w innym miejscu. Alberto Manguel, The Library at Night Ma zaledwie czternaście lat i wytatuowany na ręce numer 73 305. Dita przyjechała do Auschwitz-Birkenau transportem z getta w Terezinie. Razem z matką i ojcem trafiła do tak zwanego obozu rodzinnego. To jedyne miejsce w „fabryce śmierci”, w którym dzieci i ich rodzice mogą mieszkać razem. Jedyne, w którym działa tajna szkoła, z niewidzialnymi tablicami i zeszytami, lekcjami wypowiadanymi szeptem i przerywanymi, niczym dzwonkiem, brutalnymi rewizjami. Ale książki są prawdziwe. Osiem rozlatujących się tomów. Każdy na wagę ludzkiego życia. Najmniejsza biblioteka świata. Dita została ich strażniczką, codziennie przenosi je do bezpiecznej kryjówki, za każdym razem kładąc na szali własne życie. Głęboko poruszająca opowieść o odwadze wykuwanej w strachu, nadziei, która nie gaśnie nawet podczas najczarniejszego mroku, i ocalającej mocy słowa. To książka warta polecenia tak samo jak „Noc” Eliego Wiesela czy „Dziennik” Anny Frank. Raz przeczytana, na zawsze zapadnie w pamięć. „School Library Journal” Podobnie jak „Złodziejka książek” Markusa Zusaka jest to złożona powieść o dojrzewaniu, gwarantująca pełną emocji lekturę. Ważna jako cenne świadectwo epoki Holokaustu. „Booklist” Książka wydana w serii Wielkie Litery – w specjalnym formacie z dużą czcionką dla seniorów i osób słabowidzących.