Menu

Mateusz Kłodecki

Nicola Attadio "Niezwykłe życie Nellie Bly. Dziennikarka, która wyprzedziła epokę" Wzięli cię za niepoważną, gdy przeczytali list od ciebie, w którym pisałaś: „Jadę do Nowego Jorku”. Wzięli cię za głupią w tym mieście wielkich możliwości, gdy zgłosiłaś się jako reporterka do redakcji „New York Worlda" gazety należącej do Josepha Pulitzera. Kobieta? Z prowincji, bo tak myśleli o Pittsburghu mieszkańcy Nowego Jorku końcem XIX wieku? Teraz sama, w męskim świecie, musisz dotrzeć do sedna swojej historii i udowodnić, co dla ciebie znaczy free american girl. Nigdy wcześniej nie widziano kobiety reportera. Pomysł Nellie Bly na przeprowadzenie tajnego śledztwa na Blackwell’s Island, w nowojorskim przytułku dla obłąkanych, będzie nowatorski i przełomowy, a sama akcja brawurowa. Reportaż, który potem powstanie, nie tylko poprawi sytuację zamkniętych na wyspie chorych kobiet lecz także przejdzie do historii dziennikarstwa. Od tego momentu dziennikarka, w tysiącu przebrań, będzie opowiadać Amerykę Amerykanom. Stanie się koszmarem polityków i decydentów. Będzie podróżować po świecie, przeżywać miłości i porażki. W apogeum popularności sama okrąży świat dookoła i zrobi to znacznie szybciej niż Phileas Fogg bohater opowieści Juliusza Verne’a. Nellie Bly stanie się pionierką, postacią, która nigdy wcześniej nie istniała – kowalem własnego losu, nieustraszoną dziennikarką uzbrojoną jedynie we własną spostrzegawczość i silny głos –  głos kobiety niezależnej.  
Marilù Oliva "Eneida. Najpiękniejsza w dziejach historia o miłości, zdradzie i rozpaczy" Historia o miłości, zdradzie i rozpaczy Opowieść znana z Eneidy Wergiliusza, tym razem przedstawiona z zupełnie innej perspektywy. Dydona podstępem podbiła ziemie na afrykańskim wybrzeżu. Zrobiła to dla swojego ludu, Fenicjan. Królowa bez króla założyła Kartaginę, otoczyła ją murami, nadała prawa. Osaczona przez chciwych plemiennych przywódców, zmęczona codziennymi dyplomatycznymi trudami, zaniepokojona przyszłością, czuje się samotna, zagubiona, niekochana. Pewnego dnia do brzegu przybijają statki cudzoziemców, którzy uciekli z płonącej Troi. Na czele wyprawy stoi Eneasz – bohater, o którego czynach słyszała pieśni… Tak zaczyna się ta opowieść. Tym razem jednak pojawia się głos, którego nigdy nie słyszeliśmy. Głos Dydony, silnej kobiety, która przetrwała męczarnie, a zabiła się z miłości. Tak przynajmniej głosi legenda. A jaka jest kobieca wersja zdarzeń? Jak wyglądał wyjazd Eneasza z Kartaginy i jego podróż na Półwysep Apeniński, która doprowadziła do założenia Rzymu? I jaki wpływ na losy bohaterów miały dwie ambitne boginie? HISTORIA, KTÓRA ODMIENIŁA LOSY ŚWIATA, NIEWYCZEPRANA MOC MITU I NIEBYWAŁA SIŁA KOBIET
Książka Luca Cesari "Historia makaronu w dziesięciu daniach. Od tortellini do carbonary" „Rozmowa o kuchni nie jest dziś we Włoszech czynnością ani niewinną, ani pozbawioną ryzyka”. Każdy wie, że do carbonary nie dodaje się śmietany, a spaghetti bolognese niewiele ma wspólnego z prawdziwym ragù. Ale czy na pewno? Może wszystko, co wiemy o „tradycyjnych” włoskich makaronach, nie jest do końca prawdą? Nakarmieni „jedynymi słusznymi” przepisami na tradycyjne włoskie dania, nie zdajemy sobie sprawy, że receptury na większość z nich wciąż ewoluują, a legendy, które narosły wokół niektórych, bardzo często rozmijają się z prawdą. Czy wiesz, że carbonara wcale nie ma włoskiego rodowodu, a fettuccine powstało, kiedy Alfredo di Lelio, troskliwy mąż i szef kuchni, chciał przygotować pożywny posiłek zmęczonej porodem żonie? Czy zgadniesz, która bogini i jej piękno były inspiracją dla idealnego kształtu tortellino? Luca Cesari, historyk gastronomii i kucharz eksperymentalny, wychodzi naprzeciw gastropurystom i proponuje inne spojrzenie na dziesięć włoskich klasyków. Według niego te kanoniczne dania zawsze są nowe i młode, bo ich postać zmienia się w zależności od kucharza i szerokości geograficznej. Rozsiądź się wygodnie z talerzem pełnym pasta al pomodoro i posłuchaj historii o tym, dlaczego dozwolone jest jedzenie spaghetti z sosem bolońskim i co wspólnego z włoskimi daniami ma Meksyk. Palce lizać! Książka uhonorowana Premio Bancarella della Cucina. "Historia makaronu w dziesięciu daniach. Od tortellini do carbonary" - nowość Cesariego „Czytałem z wypiekami na twarzy, a nieczęsto mi się to zdarza! W tej książce jest wszystko to, za co kocham Włochów – ogromna kulinarna erudycja, silne emocje, uzasadnione złośliwości oraz ogromna miłość do kuchni. Świetna, lekka jak piórko i mądra książka o tym, że najciekawsze historie zawsze rozgrywają się w kuchni”. Bartek Kieżun – dziennikarz, kucharz i fotograf. Autor serii przewodników kulinarnych po świecie śródziemnomorskim
Kiedy Luna była dzieckiem, jej dziadek, mądry łowca kamieni, odkrył przed nią tajemną moc minerałów i kryształów. Dziewczyna czuła ich wibracje i wiedziała, co chcą jej przekazać. Teraz Luna ma dwadzieścia dziewięć lat i od dawna nie słyszy głosu kamieni. Jej serce zamknęło się po tym, gdy Leo, chłopiec, któremu zaufała, zniknął bez śladu tej pamiętnej nocy, kiedy runął cały jej świat. Gdy po latach chłopak wraca, Luna nie chce już słuchać jego wyjaśnień. Wtedy dziadek podsuwa jej dwa kamienie: kwarc – minerał przebaczenia, i koral, który walczy ze strachem… Czy dziewczyna odważy się jeszcze raz zaufać życiu i poznać prawdę o swoim przeznaczeniu? Ta książka nauczy cię widzieć więcej, czuć więcej i korzystać z sekretnej mocy kryształów, którą można poznać tylko dzięki otwartemu sercu. Magiczna powieść o odwadze i sile marzeń autorki bestsellerowej Sztuki sięgania gwiazd.
Rasowy kryminał retro, dopracowany i wiarygodny. Bestiarium czołowych nazistów, monachijskie piwiarnie, a przede wszystkim łańcuch zbrodni spięty tajemniczą śmiercią siostrzenicy Hitlera – to mogło się wydarzyć tylko tam i tylko wtedy. Marcin Wroński, autor bestsellerowych kryminałów Miłość, perwersja, zmowa milczenia Monachium, 1931 rok. Na błękitnym dywanie leży dziewczyna. Obok niej pistolet jej wuja. Szeroko otwarte oczy, rozchylone usta i powiększająca się plama krwi na sukience. To Geli – ukochana siostrzenica Hitlera, która od jakiegoś czasu z nim mieszkała. Komisarz śledczy Siegfried Sauer dostaje rozkaz z samej góry: w ciągu ośmiu godzin ma zebrać zeznania i zamknąć śledztwo. Ale pytań jest z godziny na godzinę coraz więcej: czy to na pewno samobójstwo? Co łączyło Hitlera z Geli? Czy dziewczyna była w ciąży? Czemu ma złamany nos i zmasakrowaną twarz? A przede wszystkim: dlaczego to Hitlerowi najbardziej zależy na wyjaśnieniu sprawy? Napisana na podstawie prawdziwych raportów policyjnych porywająca powieść kryminalna, która ujawnia szokujące kulisy śledztwa toczącego się w czasie marszu nazistów po władzę. Historia, w której to, co najbardziej nieprawdopodobne, jest najbardziej prawdziwe. To była jedna z największych kryminalnych zagadek III Rzeszy. Gwałtowna śmierć siostrzenicy Hitlera wywołała plotki i spekulacje. Cień podejrzenia padł na ukochanego „wujka Alfa". Czy policja zatuszowała morderstwo? Czy to Hitler zabił bezbronną dziewczynę? Pasjonująca książka Fabiana Massimiego rzuca nowe światło na tę mroczną sprawę. Anioł z Monachium to połączenie trzymającego w napięciu thrillera i prawdziwej historii. Jedna z tych książek, których nie odkłada się na półkę, dopóki nie dotrze się do ostatniej strony. Anna Herbich, autorka Dziewczyn z Powstania – Siostrzenica Hitlera zastrzelona w jego domu z jego pistoletu. – Zastępca komisarza się zamyślił. – Pogłoski krążyły już wcześniej, ale gdyby się znalazł dowód, dobry wujaszek Adolf na zawsze wyleciałby z polityki. Wyobrażasz sobie? Sauer wytężył umysł, ale nie, nie umiał sobie tego wyobrazić. W dobie niepowstrzymanego marszu Hitlera po władzę to było nie do pomyślenia. – A czy Partia przetrwałaby bez niego? – ciągnął Mutti. – Czy zapadłaby się jak przedziurawiony suflet? A gdyby się okazało, że to on sam ją zabił… Siggi, zdajesz sobie sprawę? Ta historia może zmienić… Historię! Fragment powieści Opisana w powieści relacja „wuja Alfa” z siostrzenicą może budzić konsternację. „Ile w tym prawdy?” – często słyszę to pytanie. (…) Co zaskakujące, ilekroć dany aspekt tej sprawy wygląda na zbyt dziwny, by mógł być prawdziwy, właśnie wtedy istnieją potwierdzające go dokumenty. Od Autora FABIANO MASSIMI – pisarz z Modeny, który prześledził liczne dokumenty archiwalne, żeby zrekonstruować historię usuniętą z niemieckiej pamięci zbiorowej. Jego Anioł z Monachium stał się we Włoszech bestsellerem, a prawa do tłumaczenia sprzedano do 10 krajów.
Gorzka, ciepła refleksja o przemijaniu świata, gdy i wielki sukces, i błąd życiowy przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Enrico Vallesi, pisarz, który kiedyś świetnie zadebiutował, pod wpływem powracających wspomnień i poczucia bezsensu istnienia postanawia wrócić do opuszczonej przed laty rodzinnej miejscowości na południu Włoch. W ten sposób rozpoczyna się podróż do czasu jego młodości, która pełna była gwałtownych i niebezpiecznych uczuć oraz tajemnic.
Mrok, trauma i walka ze złem. Kameralna historia kryminalna w stylu noir Walka z bezwzględnymi przestępcami, funkcjonariusz jednostki antynarkotykowej na skraju załamania nerwowego i wstrząsająca zbrodnia. Kameralna, poruszająca powieść kryminalna w klimacie noir, której bohaterami są zwykli ludzie. Cicha fala opowiada o stracie i trudnym powrocie do normalnego życia.