Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Historia Inuitów i zarys badań archeologicznych w regionie rzeki Mackenzie i kanadyjskiej Arktyce

Rafał Reichert

Historia Inuitów i zarys badań archeologicznych w regionie rzeki Mackenzie i kanadyjskiej Arktyce

22,16

 

W pracy zostały ukazane najważniejsze zagadnienia dotyczące kultury Inuitów, takie jak: pochodzenie i rozprzestrzenienie się ich na obszarze Alaski, Grenlandii oraz Arktyki Kanadyjskiej; rozwój kultury materialnej na podstawie badań archeologicznych, a także etnograficznych, oraz pierwsze kontakty z Europejczykami. Przedstawienie zarysu historycznego oraz opisy badań archeologicznych pozwalają wyjaśnić początki rozwoju kultury Inuitów Kanadyjskich oraz ich styl życia od czasów najdawniejszych do pierwszej połowy XX wieku.
Jeśli chodzi o badania archeologiczne, to w książce została przedstawiona tylko jedna grupa Inuitów, z delty rzeki Mackenzie: Kittegaryumiut. Wybrano tę grupę z tego względu, że była ona najliczniej reprezentowana aż do końca XIX wieku, a także ze względu na jej niepowtarzalne przystosowanie do polowań na białuchę. Adaptacja ta trwała około 500 lat, przy czym ramy czasowe najdokładniej dały się określić na podstawie wykopalisk nad Zatoką Radio. Na podstawie zabytków znalezionych w tym miejscu można stwierdzić, że nie było ono bardzo długo zasiedlone (około 200 lat).
Rafał Reichert – doktor historii Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM) w Meksyku; magister archeologii Uniwersytetu Warszawskiego; specjalista z zakresu historii Ameryki ze szczególnym uwzględnieniem historii kolonialnej Wielkich Karaibów i Nowej Hiszpanii.
Od 2018 adiunkt w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2013 pracownik naukowy w Centro de Estudios Superiores de México y Centroamérica (CESMECA) na Universidad de Ciencias y Artes de Chiapas, Meksyk; od 2015 członek międzynarodowej grupy naukowej Contractor State Group; od 2014 instruktor Nautical Archaeology Society (NAS) w Meksyku. Autor książki Sobre las olas de un mar plateado. La política defensiva espanola y el financiamiento militar novohispano en la región del Gran Caribe, 1598-1700, UNAM, Meksyk (2013).

Księgarnia Akademicka
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-813-8120-8

Liczba stron: 138

Cena detaliczna: 28,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...