Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Metapolis

Witold Turant

Metapolis

28,00 zł

2385

 

Witold Turant jest poetą, eseistą, tłumaczem oraz felietonistą radiowym. To autor m.in. tomu opowiadań Przygoda na Tylnej Mariackiej i prozy wspomnieniowej Miasto z przypadku.

Metapolis to powieść, w której nakładają się na siebie rzeczywistości różnych miast w umysłach trojga ludzi. Anna urodziła się w chorzowskiej oficynie, ale jej ambicje i możliwości wykraczają daleko poza granice, które zdawało się nakreślać przeznaczenie. Czy ten sukces ją uszczęśliwi? Jeśli tak, to skąd ten niepokój sumienia, który nawiedzi ją u schyłku życia?
Helmut Jerzabek z trudem odnajduje się w miejskiej rzeczywistości. Opuścił rodzinną wioskę Adolfsdorff jako młody chłopak i zetknął z siłami, z którymi nie powinien się mierzyć. Czy rzeczywiście był bez szans i czy właściwie oceniono motywy popełnianych przez niego zbrodni?
Postacią spinającą te wątki jest pewien katowicki dziennikarz. Na niego także przyjdzie godzina próby. Na pozór ponosi klęskę, ale bywają porażki, które pozwalają człowiekowi zachować twarz.
Metapolis trzyma w napięciu jak powieść kryminalna, choć nią nie jest. Turant prowadzi swych bohaterów poprzez czas i przestrzeń; Śląsk epoki wilhelmińskiej, przedwojenny Lwów i powojenne Katowice, aż do epoki „teczek”. Nie brak tu zaskakujących point i gwałtownych zwrotów akcji. Rozgoryczenie, ambicja, zbrodnia i miłość to maski, które wykreowane przez niego postaci nakładają niby w greckim teatrze. Z jakim efektem? Warto poświęcić kilka chwil, by samemu ocenić.
Od Redakcji

Spis treści

Wstęp

Rozdział 1
Od dziś panna Anna

Rozdział 2
W drewnianym kościele

Rozdział 3
Cisza

Rozdział 4
Od wczoraj Psyche

Rozdział 5
W kamiennym mieście

Rozdział 6
Pierwsze odgłosy

Rozdział 7
Pogromczyni od jutra

Rozdział 8
Przebudzenie

Rozdział 9
W stronę otchłani

Rozdział 10
Pojutrze i kolejne dni oraz kilka nocy

Rozdział 11
Wniebowstąpienie

Rozdział 12
Rozmowa z obrazem

Śląsk
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-607-8129-6

Liczba stron: 240

Format: 125x205mm

Cena katalogowa: 28,00 zł

Cena pakietu

72,90 zł

5079

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...
22.02.2019

Największa katastrofa w dziejach Polski. Nie mogą się z nią równać ani potop szwedzki, ani nawet druga wojna światowa

Dwie dekady po śmierci Chrobrego wciąż żywe były opowieści o jego wielkich wojennych zdobyczach. Poza wspomnieniami Polakom niewiele jednak zostało. Sny o nowym słowiańskim mocarstwie rozwiały się niemal z dnia na dzień. A samo istnienie państwa polskiego szybko stanęło pod znakiem zapytania.
Czytaj dalej...